Czwartek, 08 grudnia 2022
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Z wizytą na mieście: Książka w dłoń, czyli odwiedziny w „AntykWariacie”


Z wizytą na mieście: Książka w dłoń, czyli odwiedziny w „AntykWariacie”f01.02.2022 r.

Z wizytą na mieście: Książka w dłoń, czyli odwiedziny w „AntykWariacie”

Pierwsze wyjątkowe miejsce, które chcę Wam pokazać, to antykwariat zlokalizowany przy ulicy Gdańskiej 30. Ten sklep jest nie tylko namiastką podróży w najdalsze zakątki świata, ale stanowi również niezwykłą możliwość powiększenia swojej domowej biblioteczki.

Obiecuję, że jeśli zajrzycie do środka, nie będziecie zawiedzeni! Wśród bogatego zbioru znajdziecie: książki, podręczniki, poradniki, komiksy, lektury, jak i coś dla miłośników muzyki – płyty winylowe. Tutaj dosłownie każdy znajdzie coś dla siebie, a na dodatek w przystępnej cenie. Chcąc lepiej poznać to miejsce, spytałam właściciela o historię sklepu.

Jesteśmy najbardziej wysuniętym na północ antykwariatem w Polsce, a w dodatku jedynym w powiecie wejherowskim i jednym z nielicznych w województwie pomorskim – opowiada Michał Z. Dankowski, właściciel „AntykWariatu”. – Sama idea narodziła się dość trywialnie, kiedy liczba książek w domu osiągnęła cztery tysiące, obecnie jest ich już ponad pięć tysięcy. Książki towarzyszą mi od dzieciństwa. Jeszcze w czasach licealnych i studenckich chodziłem do trójmiejskich antykwariatów, gdzie sprzedawałem książki, by nabywać kolejne. Hobby przerodziło się w pasję i z czasem zdecydowałem się otworzyć antykwariat stacjonarny, choć większość książek sprzedawana jest przez internet. Antykwariat w Rumi powstał w sierpniu 2013 roku. Pierwotnie mieścił się przy ulicy Okrężnej, obok Szkoły Podstawowej nr 6, zaś od czerwca 2016 roku jesteśmy w obecnej siedzibie, w Janowie przy ulicy Gdańskiej 30, róg ulicy Filtrowej – dodaje.

Dopytałam też o model biznesowy.

Działalność jest hobbistyczna. Założeniem było, aby nie przynosiła strat i pomogła ratować książki przed ich paleniem, oddawaniem na makulaturę czy po prostu wyrzuceniem na śmietnik. Wraz z paniami Anią i Wiktorią tworzymy zespół pasjonatów, którym na sercu leży dobro słowa pisanego – opowiada założyciel.

Jeśli wybierzecie się tu na zakupy, koniecznie zabierzcie ze sobą sporą torbę i zarezerwujcie duży zapas czasu. Jestem przekonana, że to miejsce pochłonie Was na dłużej, niż planowaliście.

Dojazd: Jeśli wybierzecie autobus, wystarczy wysiąść na przystanku „25-lecie Solidarności 02”, a jeśli samochód, to będziecie mogli zostawić go na parkingu mieszczącym się naprzeciw „AntykWariatu”.

Uwaga: W antykwariacie można płacić tylko gotówką, a zakupy zrobicie tam w godzinach 12:00-17:30 od poniedziałku do piątku, w soboty zaś od 11:00 do 14:00.

fot. Małgorzata Cygan


Aleksandra Kozina – autorka rubryki, społeczniczka. Lokalnie odwiedza mniej lub bardziej znane miejsca, rozmawiając z ciekawymi ludźmi

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń