Wtorek, 03 października 2023
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Z wizytą na mieście – spacer wzdłuż Zagórskiej Strugi


Z wizytą na mieście – spacer wzdłuż Zagórskiej Strugi04.08.2022 r.

Trasa proponowanego spaceru

W tym roku park Starowiejski obfituje nie tylko w piękne kwiaty i ciekawe wydarzenia, ale również w strefy oferujące relaks, zimne lody i napoje. Jeśli jeszcze tam nie byliście, zapraszam na wycieczkę wzdłuż Zagórskiej Strugi.

Nasza krótka (ale bogata w atrakcje!) wyprawa rozpoczyna się pod pomnikiem przyrody – około 300-letnim dębem szypułkowym1 stojącym w pobliżu przystanku autobusowego „Starowiejska – Poczta 02”. W cieniu tego drzewa skrywają się nie tylko pasażerowie ZKM-u, ale i nasza pierwsza stacja: Credenc'e w Sadzie2. Jeśli lubicie muzykę na żywo w otoczeniu śpiewu ptaków i szumu rzeki, to zapewne niejeden sobotni wieczór mogliście spędzić w tym piwnym ogródku. Aktualnie są tu prowadzone roboty budowlane, a w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy zostanie tu przeniesiony główny punkt Credenc’u.

Opuszczamy to romantyczne miejsce i kierujemy się w stronę parku Starowiejskiego. Idąc ulicą Starowiejską, możemy zatrzymać się z dziećmi na placu zabaw, a nawet nakarmić kaczki3, korzystając z automatu wydającego ziarno. Trzeba jednak mieć przy sobie trochę drobnych.

Dalej możemy się skierować na młyńskie koło, gdzie oprócz interesującej architektury i pięknych okoliczności przyrody czeka na gości restauracja Modry Młyn4. W karcie znajdziemy między innymi dania kuchni kaszubskiej, sezonowe potrawy, jak i pięknie prezentujące się desery. Ceny są umiarkowane.

Jeśli nie jest to pora na obiad, przejdźmy do kolejnego przystanku, tym razem już przy samym ciągu pieszo-rowerowym. Jest to mobilny punkt Cafe Kwadrat5, czyli znanej mieszkańcom kawiarni, której siedziba mieści się przy ulicy Filtrowej. Kawa, gofry, lody – to ich propozycja na spędzenie upalnych dni. Co najważniejsze, to właśnie tutaj nareszcie zjecie w Rumi lody świderki.

Nie macie ochoty na słodkości? Za długa kolejka? Nic straconego, skierujmy się do siedziby Miejskiego Domu Kultury. Nieopodal, pod samą bramą, znajduje się mobilna kawiarnia Stacji Muzyka6. Tutaj, oprócz wypicia mrożonej kawy, możemy wziąć udział w zajęciach jogi lub odbyć kurs muzykowania.

Mam nadzieję, że nie jesteście zmęczeni tymi atrakcjami, bo na koniec chcę Wam pokazać jeszcze jedno miejsce. Zejdźmy ścieżką w kierunku MOSiR-u, a naszym oczom ukaże się Chill Garden7. To miejsce zachęca nie tylko zimnymi napojami, ale również mini golfem i niezwykłym wystrojem. Ciekawie zaaranżowana przestrzeń w pobliżu Zagórskiej Strugi sprawia, że naprawdę możemy się zrelaksować, a nawet „wychillować”.

Podsumowując, zachęcam do rodzinnych spacerów po parku Starowiejskim – z lodem w jednej ręce i lemoniadą bądź mrożoną kawą w drugiej!

Wskazówki:
– Trasę, dzięki ścieżce rowerowej, można pokonać również dwukołowcem,
– We wszystkich powyższych miejscach zapłacicie kartą, ale warto mieć przy sobie drobne, choćby na automaty z karmą dla ptaków.

Aleksandra Kozina – autorka rubryki, społeczniczka. Lokalnie odwiedza mniej lub bardziej znane miejsca i rozmawia z ciekawymi ludźmi.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń