Wtorek, 24 grudnia 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Za nami 30. międzynarodowy festiwal muzyki religijnej


Za nami 30. międzynarodowy festiwal muzyki religijnej29.10.2018 r.


Zakończył się jubileuszowy XXX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi. Gwiazdą wydarzenia, które odbywało się od 25 do 27 października w Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych, była Kasia Moś z chórem Gospel Joy.

Była to już 30. edycja festiwalu, dla którego inspiracją jest postać, działającego przez 26 lat na terenie Rumi, wybitnego muzyka i kompozytora, wielkiego patrioty, humanisty i wychowawcy młodzieży, salezjanina ks. prof. Stanisława Ormińskiego. W ramach festiwalu, tradycyjnie, przeprowadzone zostały trzy konkursy: organowy, zespołów chóralnych oraz na najlepsze wykonanie pieśni religijnej w języku kaszubskim.

Wśród zespołów chóralnych najlepsze okazały się kolejno: Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej (złoty dyplom), Chór Kameralny „Sirenes” (srebrny dyplom) oraz Chór „Nadzieja” z Nakła (srebrny dyplom). Grand prix zostało przyznane Chórowi Dziewczęcemu „Skowronki” z Poznania.

– Najpierw zaczarowaliśmy publiczność i jury „De profundis”, a potem przenieśliśmy w inny świat muzyki cerkiewnej, śpiewając „Nynie Otpuszczajeszczy” – piszą na facebookowym profilu członkowie Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej. – „Conversion of Saul” w naszym wykonaniu bez wątpienia zaskoczyło publiczność i pokazało, że potrafimy pokazać pazur. Dopełnieniem naszego występu było „Battle of Jericho” o zdecydowanie bardziej wesołym charakterze. Zróżnicowany repertuar pozwolił nam na pokazanie się z wielu stron. Wszystko zostało docenione i podsumowane wręczeniem nam złotego dyplomu – dodają.

Kategorię zespołów kameralnych zdominował Zespół Wokalny „Minimus” z Poznania (złoty dyplom). Zaraz po nim uplasował się Chór Żeński „Cartusia” z Kartuz (srebrny dyplom), a podium zamknął Chór Kameralny CK 105 z Koszalina (srebrny dyplom).

Nagroda za najlepsze wykonanie pieśni religijnej w języku kaszubskim została przyznana Chórowi Kameralnemu „Sirenes” z Warszawy. Natomiast puchar prezesa Rady Chórów Kaszubskich za wykonanie utworu w języku kaszubskim otrzymali członkowie Chóru „Nadzieja” z Nakła.

W finałowym etapie konkursu muzyki organowej wystąpiło trzech wykonawców. Jury zdecydowało, że na pierwszą nagrodę zasłużył Mateusz Kozieł z Akademii Muzycznej w Katowicach. Drugie miejsce zdobył Maciej Lewandowicz z Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a podium zamknął Jakub Moneta ze Społecznej Szkoły Muzycznej II stopnia w Świdnicy.

Na publiczność, oprócz występów konkursowych, czekał również koncert muzyki gospel w wykonaniu Kasi Moś oraz chóru Gospel Joy. Artyści najpierw rozgrzali słuchaczy, a później porwali ich do wspólnego tańca i śpiewu, m.in. przy utworze „Sing Hallelujah”.

Zwieńczeniem festiwalu był koncert finałowy, poświęcony 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w wykonaniu Aleksandry Zamojskiej (sopran), Ewy Marciniec (alt), Leszka Skrla (baryton), Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz Chóru Opery Bałtyckiej pod batutą Wojciecha Rodka. Wówczas wybrzmiały najsłynniejsze utwory Mozarta.


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń