Niedziela, 19 maja 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Za nami pierwsze obrady nowej Rady Miejskiej Rumi


Za nami pierwsze obrady nowej Rady Miejskiej Rumi06.05.2024 r.

Radni, którzy wzięli udział w pierwszej sesji Rady Miejskiej Rumi nowej kadencji

We wtorek 7 maja, równo miesiąc po wyborach samorządowych, odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Miejskiej Rumi w odświeżonym składzie. Podczas sesji ślubowanie złożył zarząd oraz radni, wśród których pojawiło się 7 nowych nazwisk.

Przypomnijmy, że w wyborach do Rady Miejskiej Rumi najwięcej głosów otrzymał Komitet Wyborczy Wyborców Michała Pasiecznego Ponad Podziałami (59,25% – 13 mandatów). Na drugim miejscu uplasował się Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość (20,54% – 4 mandaty), a podium zamknął Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe (20,20% – 4 mandaty). Łącznie wpłynęło 19 101 głosów.

 

Komitet Liczba głosów Procent głosów Liczba mandatów Procent mandatów
Komitet Wyborczy Wyborców Michała Pasiecznego Ponad Podziałami 11 318 59,25%  13 61,90%
Komitet Wyborczy Prawo
i Sprawiedliwość
3 924 20,54% 4 19,05%
Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe 3 859 20,20% 4 19,05%

 

Mandaty radnych w wyniku wyborów uzyskali: Krzysztof Woźniak (Ponad Podziałami), Anna Okrój (Ponad Podziałami), Małgorzata Klawiter-Piwowarska (Ponad Podziałami), Ariel Sinicki (Ponad Podziałami), Lucyna Miotk (Ponad Podziałami), Piotr Bartelke (Ponad Podziałami), Liliana Bareła-Palczewska (Ponad Podziałami), Michał Pasieczny (Ponad Podziałami), Henryk Grinholc (Ponad Podziałami), Nicole Krauze (Ponad Podziałami), Maria Bochniak (Ponad Podziałami), Anna Mróz (Ponad Podziałami), Bogdan Formella (Ponad Podziałami), Michał Kryża (PiS), Mateusz Socha (PiS), Barbara Mallek (PiS), Żaklina Apostołowicz (PiS), Bartosz Kiersznikiewicz (Trzecia Droga), Leszek Kiersznikiewicz (Trzecia Droga), Mateusz Włodarski (Trzecia Droga) oraz Beata Ławrukajtis (Trzecia Droga).

Ślubowanie radnych nowej kadencji podczas pierwszej sesji

W związku z objęciem funkcji burmistrza przez Michała Pasiecznego i wiceburmistrza przez Ariela Sinickiego ich mandaty otrzymają kolejno Teresa Hebel (Ponad Podziałami – 321 głosów) i Robert Sawicki (Ponad Podziałami – 250 głosów).

 

Sylwetki miejskich radnych kadencji 2024-2029:

 

Anna Mróz (37 lat) – dyplomowany psycholog z wieloletnim doświadczeniem w pracy z młodzieżą, rodziną i organizacjami pozarządowymi. Od 3 lat prowadzi prywatny gabinet specjalistyczny na terenie Rumi-Janowa. Zaangażowana zawodowo i społecznie w działania realizowane na rzecz rodzin, przede wszystkim młodzieży i kobiet. Mama dwojga dzieci, założycielka społeczności lokalnej „Mama w mieście Rumia”. Pełni funkcję prezesa Fundacji „Rodzina w mieście Rumia”. Współinicjatorka i członek Rady do spraw Kobiet Miasta Rumi.

 

Anna Okrój (50 lat) – mieszkanka Rumi od urodzenia. Działaczka społeczna i nauczycielka. Wieloletni pedagog Szkoły Podstawowej nr 8 oraz pedagog specjalny w Szkole Podstawowej nr 4 w Rumi. Honorowo oddaje krew, jest wolontariuszką Caritasu, Szlachetnej Paczki i Fundacji Miasta Sportu. Zaangażowana w aktywną pomoc dzieciom, młodzieży i seniorom. Prywatnie dumna mama dwójki dzieci i szczęśliwa żona. W radzie miejskiej od 2018 roku, pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Polityki Społecznej. W najbliższych latach chce się skupić na: budowie hal sportowych przy szkołach, realizacji kolejnych etapów ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż Zagórskiej Strugi oraz rozbudowie ścieżek rowerowych.

 

Barbara Mallek (35 lat) – urodzona w Gdańsku, mieszkanka Rumi od 24 lat. Ukończyła studia magisterskie z zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim oraz dietetykę na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Na co dzień pracuje jako ekspert do spraw ochrony danych osobowych. Radna w kadencji 2018-2024, w której była członkiem Komisji Rewizyjnej oraz Komisji Sportu, Rekreacji i Promocji. Miłośniczka zwierząt. Wielbicielka sportu i wycieczek górskich, promotorka zdrowego stylu życia. Szczęśliwa żona oraz mama.

 

Bartosz Kiersznikiewicz (32 lata) – z wykształcenia informatyk, aktualnie pracuje w PGZ Stoczni Wojennej na stanowisku administratora systemów informatycznych. Główne zainteresowania to cyberbezpieczeństwo oraz aktywne spędzanie czasu. W wolnych chwilach pojawia się na koncertach rockowych, spaceruje po lesie oraz jeździ na rowerze. W radzie miasta chce się skupić na wydarzeniach sportowych i rekreacyjnych organizowanych z myślą o mieszkańcach Rumi.

 

Beata Ławrukajtis (50 lat) – magister ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Transportu i Logistyki. Zawodowo przedsiębiorca działający w finansach. Radna od 2014 roku, była przewodniczącą Komisji Polityki Gospodarczej i Przestrzennej oraz członkiem Komisji Finansowo-Budżetowej. Reprezentowała Rumię w Metropolitalnym Związku Zatoki Gdańskiej, transport i mobilność są jej bardzo bliskie. Zaangażowana w sprawy mieszkańców, stara się doprowadzać do pozytywnego zakończenia często trudne i wieloletnie problemy lokalnej społeczności. W nadchodzącej kadencji zamierza kontynuować swoje działania na rzecz ulicznego oświetlenia, kwestii drogowych oraz strategicznych dla miasta inwestycji, takich jak: Droga Trzech Powiatów, modernizacja linii kolejowej nr 202 na odcinku Rumia–Lębork, budowa dodatkowego peronu Rumia Biała Rzeka czy tunelu na ul. Hodowlanej. Prywatnie szczęśliwa żona oraz matka dorosłej córki i syna. Rodzina jest dla niej bardzo ważna. Miłośniczka zwierząt. Za najlepszą codzienną formę relaksu uważa długie spacery, na przykład z psem. Wolne chwile spędza na wycieczkach rowerowych w gronie bliskich, spływach kajakowych czy nartach.

 

Bogdan Formella (55 lat) – urodzony w Rumi. Absolwent Technikum Samochodowego w Wejherowie. Z zawodu mechanik samochodowy, kierowa zawodowy, blacharz i spawacz. Społecznie pracuje z dziećmi i młodzieżą jako wychowawca i instruktor Związku Harcerstwa Polskiego. Posiada uprawnienia ratownika WOPR, sternika jachtowego, sędziego strzeleckiego i kierownika placówki wychowawczej. Wspólnie z żoną prowadził przez 10 lat działalność gospodarczą na terenie Rumi. Obecnie dyrektor Ośrodka Centrum Przygody w Rumi. Przewodniczący Stowarzyszenia „Nasza Rumia”. W 2006 roku po raz pierwszy zasiadł w radzie miasta, do tej pory był zaangażowany w pracę Komisji Samorządowej, Komisji Finansowo-Budżetowej oraz Komisji Sportu, Rekreacji i Promocji.

 

Henryk Grinholc (55 lat) – ma wykształcenie średnie techniczne. Od 30 lat prowadzi dom bankietowy, jest też współwłaścicielem gospodarstwa rolnego. Prywatnie mąż, ojciec i dziadek. W radzie miejskiej jest obecny od sześciu kadencji, pracując w Komisji Finansowo-Budżetowej oraz Komisji Polityki Gospodarczej i Przestrzennej. Jego marzeniem jest dalszy zrównoważony rozwój Rumi. W najbliższej kadencji chce się skupić przede wszystkim na budowie i modernizacji dróg, chodników oraz ścieżek rowerowych, w tym na ul. Słowackiego, 1 Maja i Kościuszki, a także oświetleniu trasy rowerowej przy ul. Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego.

 

Krzysztof Woźniak (65 lat) – emerytowany funkcjonariusz policji. Ukończył studia podyplomowe z zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim. Radny VII i VIII kadencji. W nadchodzącej IX kadencji, jako członek Komitetu Michała Pasiecznego Ponad Podziałami, będzie dbał o dalszy, zrównoważony rozwój Rumi w zakresie: realizowanych inwestycji, polityki senioralnej oraz działań skierowanych do dzieci i młodzieży – zwłaszcza w zakresie budowy żłobka i przedszkola oraz szkoły przy ul. Formeli. Niezmiennie będzie dążył do zrealizowania przez miasto budowy węzła integracyjnego na Białej Rzece oraz ratusza w centrum miasta.

 

Leszek Kiersznikiewicz (54 lata) – nauczyciel, pedagog, wychowawca. Magister historii. Ukończył studia podyplomowe z zakresu zarządzania oświatą, polityki oświatowej oraz wiedzy o społeczeństwie i integracji europejskiej. Radny VI i VIII kadencji. Wiceburmistrz do spraw społecznych w latach 2013-2014. Podczas dotychczasowej działalności skupiał się głównie na zadaniach związanych z oświatą, kulturą, popularyzacją wiedzy o naszym mieście oraz budowaniu podstaw społeczeństwa obywatelskiego.

 

Liliana Bareła-Palczewska (46 lat) – od ponad 20 lat mieszkanka Rumi. Ma wykształcenie wyższe ekonomiczne, biegła rewident. Od 1997 roku zawodowo związana z księgowością i finansami. Od ponad 10 lat zatrudniona w jednostce gdyńskiego samorządu na stanowisku głównej księgowej. Radna w latach 2018-2024. Prywatnie żona i matka czworga dzieci. Wolontariuszka i inicjatorka akcji społecznych oraz ekologicznych, takich jak: kiermasz ciast dla WOŚP-u, sprzątanie Błoni Janowskich i zbiórka darów dla potrzebujących. Pomysłodawczyni miejskiego wydarzenia skierowanego do miłośników psów „Psoty na Błoniach” oraz lodówki społecznej w Rumi-Janowie. W nadchodzącej kadencji chce działać m.in. na rzecz: rozszerzenia komunikacji autobusowej o nowe linie, modernizacji wybiegu dla psów przy ul. Częstochowskiej, udostępnienia spacerowiczom tzw. Dzikich Błoni, tworzenia zielonych skwerków miejskich, wdrożenia aplikacji do konsultacji społecznych oraz uzyskania przez Rumię statusu miasta powiatowego.

 

Lucyna Miotk (54 lata) – nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 40 w Gdyni z 32-letnim stażem zawodowym. Ma wykształcenie wyższe pedagogiczne, ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Słupsku. Radna od 2014 roku. Szczególnie ważne są dla niej kwestie dotyczące edukacji, ekologii oraz kultury. Angażuje się w miejski projekt edukacyjny „Rumia oczami dzieci”, program edukacji ekologicznej realizowany w rumskich placówkach oświatowych oraz działalność Stowarzyszenia Gmin „Małe Trójmiasto Kaszubskie”. Prywatnie mama trójki dzieci oraz szczęśliwa babcia.

 

Maria Bochniak (59 lat) – wieloletnia mieszkanka, od ponad 30 lat pracuje jako nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 6, której jest absolwentką. W pracy z młodzieżą stawia na nabywanie przez kolejne pokolenia kompetencji społecznych i obywatelskich, które są szczególnie potrzebne w dynamicznie zmieniających się realiach współczesnego świata. W radzie miejskiej od lat angażuje się między innymi w projekty oświatowe i działania społeczne. Najbardziej docenia rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 6 oraz poprawę warunków do nauki i pracy w innych placówkach oświatowych. Prywatnie żona, mama dwóch córek i szczęśliwa babcia dwóch wnuków. Miłośniczka szwedzkiej literatury oraz programów publicystycznych. Na bieżąco śledzi wydarzenia polityczne. W nowej kadencji chce się skupić na budowie centrum miasta wraz z ratuszem i infrastrukturą towarzyszącą. Będzie popierać wszelkie działania poprawiające komfort życia mieszkańców oraz wizerunek Rumi.

 

Mateusz Socha (34 lata) – z wykształcenia prawnik oraz menedżer. Zktualnie zawodowo zajmuje się zarządzaniem. Inspiracją do podjęcia aktywności publicznej jest dla niego chęć współudziału w dbałości o dobro wspólne na poziomie małej ojczyzny, dla której istotna jest czynna postawa społeczeństwa obywatelskiego. W nadchodzącej kadencji chce się zaangażować w identyfikację oraz pomoc w wykorzystywaniu szans rozwojowych miasta, artykułowanie potrzeb mieszkańców oraz zwiększanie efektywności dialogu samorządu z mieszkańcami.

 

Mateusz Włodarski (40 lat) – od 15 lat pracuje w rumskich szkołach jako polonista i wychowawca. Ma doświadczenie jako trener Odysei Umysłu. Współorganizował ogólnopolski konkurs na opowiadanie inspirowane grą planszową. Dzięki licznym rozmowom z uczniami wie, z jakimi wyzwaniami współczesnego świata borykają się młodzi rumianie oraz rozumie, jak ważne jest inwestowanie w rozwój szkół i instytucji kultury. Jako radny w pierwszej kolejności chce się zająć edukacją oraz kulturą. Prywatnie szczęśliwy mąż i dumny tata trojga dzieci.

 

Małgorzata Klawiter-Piwowarska (40 lat) – rumianka od urodzenia. Ukończyła informatykę stosowaną na Politechnice Gdańskiej oraz trzy kierunki studiów podyplomowych. Zawodowo realizuje się jako liderka projektów w dużej firmie audytowo-doradczej. Inicjatorka cyklu wydarzeń Rumska Szafa Otwarta oraz spotkań z interesującymi ludźmi w Stacji Kultura. Wspiera lokalne inicjatywy i konkursy poprzez działalność Stowarzyszenia Ludzi Aktywnych. Ma doświadczenie w realizacji międzynarodowych projektów. Przez 10 lat pracowała na rzecz Samorządu Województwa Pomorskiego, a przez 4 lata w Stowarzyszeniu „Pomorskie w Unii Europejskiej”. Prywatnie żona i mama dwóch córeczek. W radzie miejskiej chce się zaangażować w realizację programu Komitetu Michała Pasiecznego Ponad Podziałami. Wykorzysta swoją wiedzę i doświadczenie, by wesprzeć m.in. uzyskanie przez Rumię praw miasta powiatowego, stworzenie funkcjonalnego centrum miasta, realizację inicjatyw stymulujących wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy, promocję ochrony środowiska, integrację społeczną oraz rozwój terenów zielonych.

 

Michał Kryża (58 lat) – od urodzenia mieszkaniec Rumi-Centrum. Ma wykształcenie średnie techniczne. Handlowiec, pracuje na stanowisku specjalisty do spraw spedycji i nadzoru nad obiektem. Prywatnie mąż i ojciec w czteroosobowej rodzinie. Zapalony motocyklista, członek grupy motocyklowej „Motorowa Rumia”. Miłośnik wycieczek rowerowych w gronie rodziny i przyjaciół. Pasjonat historii Polski. Radny miejski w latach 2014-2024, zaangażowany w prace Komisji Kultury, Komisji Rewizyjnej, Komisji Bezpieczeństwa, Komisji Spraw Społecznych oraz Komisji Gospodarczej. Od 9 lat członek Społecznej Komisji Mieszkaniowej. Poprzez interpelacje i wnioski zaangażowany w remonty i modernizacje rumskich ulic oraz skrzyżowań. Przekonywał władze na szczeblu wojewódzkim i centralnym do przekazania funduszy m.in. na budowę państwowego żłobka czy hal sportowych w Rumi.

 

Nicole Krauze (26 lat) – z Rumią związana od 25 lat, tu się wychowywała i uczyła. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, od początku łączyła studia z pracą zawodową. Na co dzień zajmuje się nieruchomościami jako ekspert branży budowlanej. Jako swoje atuty wskazuje: młodość, kompetencje i doświadczenie. Aktywistka, od ponad 6 lat działa społecznie, politycznie i charytatywnie. Założycielka Stowarzyszenia „Nowa Generacja Młodych”, w którym pełni funkcję wiceprzewodniczącej gdyńskiego koła. W radzie miasta chce się skupić w szczególności na poprawie infrastruktury drogowej, modernizacji i rozbudowie ścieżek rowerowych, stworzeniu miejsca do spacerowania w rejonie Lotniska i Starej Rumi, a także rozwoju edukacji.

 

Piotr Bartelke (59 lat) – absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Wiceprezes Stowarzyszenia Gmin „Małe Trójmiasto Kaszubskie”. Członek Rady Miejskiej Rumi VII i VIII kadencji, przewodniczący Komisji Samorządowej. Prezes Stowarzyszenia Mieszkańców Janowa. Uhonorowany odznaczeniem Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego oraz tytułem Zasłużony Honorowy Dawca Krwi. Jako radny pozostaje otwarty na potrzeby i pomysły mieszkańców. Problemy i uwagi rumian zgłasza za pomocą interpelacji, wniosków bądź podczas rozmów z włodarzami miasta. W nadchodzącej kadencji chciałby zadbać o: budowę nowego urzędu miasta, rozwój terenów rekreacyjnych, remonty ulic oraz działania społeczne dla seniorów, młodzieży, dzieci i osób niepełnosprawnych. Wolny czas spędza na spotkaniach z rodziną, czytaniu książek i wędrówkach po szlakach turystycznych.

 

Robert Sawicki (47 lat) – absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku. Od 23 lat nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 9, a od 6 lat również w I Liceum Ogólnokształcącym w Rumi. Organizuje zajęcia pozalekcyjne, turnieje i obozy sportowe, a także wydarzenia proekologiczne. Trener i prezes Akademii Piłki Siatkowej Rumia. Prowadzone przez niego drużyny dwukrotnie zdobyły klubowe mistrzostwo Polski w kategorii młodziczek. Członek zarządu Pomorskiego Wojewódzkiego Związku Piłki Siatkowej. Ma doświadczenie w kierowaniu pracą zespołu oraz pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Wyróżniony przez ministerstwo brązową odznaką „Za Zasługi dla Sportu” oraz medalem Komisji Edukacji Narodowej. Autor projektu budowy boisk do siatkówki plażowej przy Szkole Podstawowej nr 9, który został zrealizowany z Budżetu Obywatelskiego. W nadchodzącej kadencji chce się skupić między innymi na: budowie hal sportowych przy szkołach, rozwoju komunikacyjnym, zwiększeniu wsparcia finansowego dla organizacji pozarządowych, rozbudowie terenów rekreacyjnych i ścieżek rowerowych oraz walce ze smogiem. Jego pasją jest sport, a w szczególności siatkówka.

 

Teresa Hebel (66 lat) – magister historii. Emerytowana nauczycielka rumskich szkół z 40-letnim stażem, dawna wicedyrektor w Szkole Podstawowej nr 1 w Rumi. Wychowawca wielu pokoleń uczniów. Praca z dziećmi to jej pasja i powołanie sprawiające wiele satysfakcji. Miłośniczka kultury kaszubskiej, wolontariuszka akcji charytatywnych dla dzieci i hospicjów. Jako priorytety na nadchodzącą kadencję wskazuje: rewitalizację i przemianę Placu Kaszubskiego w centrum historyczno-kulturowe lokalnej społeczności, a także działania zmierzające do kultywowania kultury kaszubskiej w myśl słów Hieronima Derdowskiego: „Nie ma Kaszub bez Polonii, a bez Kaszub Polski”. Wyznaje zasadę: „Tylko życie poświęcone innym jest warte przeżycia”.

 

Żaklina Apostołowicz (36 lat) – absolwentka Zespołu Szkół Usługowych w Gdyni na profilu ekonomiczno-administracyjnym oraz szkoły policealnej o profilu hotelarskim. Ukończyła kurs zawodowy z zakresu kwalifikacji rozliczania wynagrodzeń i danin publicznych. Od 5 lat pracuje w szkole podstawowej na stanowisku intendenta. Ma nadzieję, że zdobyta wiedza, aspiracje zawodowe oraz doświadczenia w kontakcie w ludźmi pomogą jej jako radnej w rozwiązywaniu problemów mieszkańców oraz realizacji działań samorządowych. W nachodzącej kadencji chce się skupić na dalszym rozwoju miasta oraz bezpieczeństwie lokalnej spółczesności. Jej zainteresowaniem są podróże. Prywatnie mama trojga dzieci w wieku szkolnym.

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń