Czwartek, 04 Czerwiec 2020

Za nami Rumia Comic Con


28.05.2018 r.


W dniach 25 i 26 maja w Stacji Kultura – Bibliotece Rumia odbył się festiwal Rumia Comic Con. Ta kameralna impreza, z atrakcjami dla osób w każdym wieku, była w całości skupiona na komiksie: historiach, sztuce, procesie twórczym, autorach oraz czytelnikach.

Podczas pierwszego dnia imprezy został rozwiązany międzyszkolny konkurs na krótką formę komiksową, organizowanego przez Bibliotekę Rumia oraz Ekologiczną Szkołę Społeczną. Odbył się również wernisaż wystawy prac konkursowych.

Tego samego dnia, wieczorem, miał miejsce wernisaż wystawy komiksu Łukasza Kowalczuka „Molly na Planecie Sów”, wydanego z okazji 70. lecia Biblioteki Rumia oraz otwarcie wystawy „Komiks japoński – bogactwo stylów, bogactwo treści”

Drugiego dnia festiwalu, czyli 26 maja, w godzinach od 10:00 do 19:00 cała przestrzeń Stacji Kultura została opanowana przez autorów, wydawców oraz wielbicieli komiksów. W wypożyczalni głównej przez cały dzień trwały spotkania autorskie, które prowadził Tomasz Pstrągowski. Gośćmi byli miedzy innymi: Karol Kalinowski, Edyta Bystroń, Tomasz Grządziela, Elżbieta Żukowska, Henryk Glaza, Radosław Bolałek oraz Łukasz Kowalczuk.

Przekrój tematyczny był różnorodny – od historii, pedagogiki przez komiks japoński, po anegdoty związane z tworzeniem i wydawaniem własnych rysowanych historii. Na antresoli można było poznać i pograć w grę planszową „From Space”.

Sala konferencyjna zmieniła się dobrze zaopatrzoną strefę targową. W sali lustrzanej można było wziąć udział w warsztatach z pisania scenariusza do komiksu, rysowania oraz tworzenia zinów.

Cały dolny poziom Stacji Kultura był podzielony na dwie części – strefę filmową, gdzie można było zobaczyć animacje Grupy Smacznego oraz strefę gracza – w której można było pograć w gry retro na konsolach i komputerach sprzed lat, które przywiozło do biblioteki Stowarzyszenie Retrokomp.

Kalendarz wydarzeń