Urząd Miasta Rumi wybrał biuro projektowe, które opracuje niezbędną dokumentację oraz pozyska pozwolenie na budowę. Ten etap inwestycji potrwa do sierpnia. Kolejnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu i wyłonienie wykonawcy.
Zakres inwestycji obejmuje między innymi: wymianę ogrodzenia, konserwację ruin, wytyczenie ścieżek, montaż oświetlenia i makiety prezentującej dawny kościół, a także wykonanie nasadzeń. Wszystkie prace powinny się zakończyć w pierwszej połowie 2025 roku.
Wartość projektu to 990 tys. zł, z czego 960 tys. zł pochodzi ze zdobytego dofinansowania z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
– Historia ruin cysterskiego kościoła sięga średniowiecza. To najcenniejszy zabytek w mieście będący najlepszym dowodem na to, że dzieje naszej miejscowości sięgają nie 1954 roku, a kilku wieków wstecz – podkreśla Dariusz Rybacki, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi i społeczny pełnomocnik burmistrza ds. historii miasta. – Nie planujemy jego odbudowy, ogólne zalecenia konserwatorskie dla tego typu obiektów proponują pozostawienie ich w formie trwałej ruiny i nadanie im charakteru edukacyjnego. Wyjątkiem są budynki, którym przypisać można nową funkcję, najlepiej współgrającą z ich charakterem. Rumski kościół jest jednak niewielki i otoczony zabytkowym cmentarzem, dlatego planujemy przede wszystkim zmianę tego miejsca w park edukacyjny o charakterze historycznym. Cały teren zostanie uporządkowany, wytyczone zostaną ścieżki, wzdłuż których pojawią się tablice opowiadające o dziejach naszej miejscowości, cystersach z Oliwy oraz ich rumskim kościele. Zrewitalizowane zostanie ogrodzenie, przywrócony zostanie krzyż. Planujemy też instalację modelu 3D ukazującego, jak wyglądał kościół przed wojną. W dalszej przyszłości chcemy też aktywizować ten teren poprzez organizowanie niewielkich kameralnych wydarzeń. Wiążę się to z pewnymi problemami logistycznymi, bowiem na terenie samego kościoła mieści się raptem kilkadziesiąt osób, ale jest to możliwe. Oczywiście pamiętając, że wydarzenie odbywa się na terenie zabytkowego cmentarza, a pochowanym należy się szacunek – dodaje.
O historii rewitalizowanego obiektu można przeczytać pod tym linkiem.