Niedziela, 19 maja 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Zbliża się rodzinny festyn z okazji dnia patrona


Zbliża się rodzinny festyn z okazji dnia patrona09.08.2019 r.


Już po raz czwarty Rumia organizuje festyn rekreacyjno-sportowy z okazji dnia patrona miasta, czyli świętego Jana Bosko. Turnieje sportowe, dmuchane konstrukcje, gry i występy artystyczne – wszystko to będzie czekać na mieszkańców w czwartek 15 sierpnia na boisku przy ulicy Bukowej. Wstęp jest wolny.  

Oficjalne uroczystości rozpoczną się o godzinie 11:00 uroczystą mszą świętą w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, a następnie złożeniem kwiatów na mogiłach żołnierzy, mogile Hipolita Roszczynialskiego oraz pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej.

Natomiast o godzinie 15:00 na boisku wielofunkcyjnym rozpocznie się festyn rekreacyjno-sportowy. W programie wydarzenia znalazły się m.in. turnieje piłki nożnej oraz rugby tag dla najmłodszych, rodzinne gry i zabawy, konkurs rysunkowy związany z 65-leciem miasta oraz mecz piłki nożnej, podczas którego samorządowcy zmierzą się z „resztą świata”. Podczas festynu do dyspozycji będą również dmuchane konstrukcje oraz stoiska gastronomiczne.

Kulturalnym zwieńczeniem wydarzenia będą koncerty. Przed publicznością wystąpią: Gdańska Orkiestra Ogrodowa, Andrzej Rybiński oraz Joszko Broda z zespołem „Rodzina Brodów”. Festyn potrwa do godziny 20:00.

Szczegółowy harmonogram, w postaci plakatu, można znaleźć pod tym linkiem. Organizatorami wydarzenia są Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz urząd miasta.


Jan Bosko, na wniosek wielu osób oraz instytucji, został ustanowiony patronem miasta w styczniu 2016 roku. Choć założyciel salezjanów nigdy nie odwiedził miasta nad Zagórską Strugą, to przedstawiciele jego towarzystwa są tu obecni od ponad 80 lat. W 1937 roku stworzyli w Rumi placówkę wychowawczą, która ogromnie wpłynęła na kulturę i system wartości lokalnej społeczności. Natomiast obecnie prowadzą oni przedszkole, szkołę podstawową, gimnazjum oraz liceum, a także organizują oratoria i uczestniczą w życiu duchowym lokalnych parafii.

Z tego powodu duchowni, mieszkańcy oraz przedstawiciele władz miasta – poprzez uchwałę o wyborze patrona – zwrócili się do księdza arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia z prośbą o przyznanie Rumi patrona w postaci świętego Jana Bosko. Dokumentacja została przesłana do Rzymu, gdzie Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przedłożyła Ojcu Świętemu Franciszkowi szczegółową prośbę o potwierdzenie patronatu.

Dekret został podpisany 4 października 2018 roku i przekazany przez księdza arcybiskupa Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce, metropolicie gdańskiemu. Tym samym od publicznego ogłoszenia woli papieża Franciszka, co nastąpiło 27 stycznia w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych, święty Jan Bosko oficjalnie stał się duchowym opiekunem Rumi. Tym samym liturgiczny obchód ku jego czci został podniesiony ze wspomnienia obowiązkowego do rangi uroczystości, która będzie obchodzona 31 stycznia każdego roku we wszystkich rumskich kościołach i kaplicach.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń