Piątek, 04 kwietnia 2025
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Zestawienie miejskich inwestycji – kwiecień 2025


Zestawienie miejskich inwestycji – kwiecień 202503.04.2025 r.

W ostatnich tygodniach postępowała realizacja miejskich inwestycji związanych między innymi z transportem, mieszkalnictwem komunalnym, edukacją oraz sportem i rekreacją. Szczegółowe informacje na temat tych projektów można znaleźć w poniższym zestawieniu.

 

Modernizacje i projekty ulic

Podpisano umowy na prace projektowe dotyczące modernizacji ulic: Reja, Sędzickiego, Szancera, Słowackiego, Mickiewicza oraz Podgórnej i Wałowej. Dokumenty obejmą również ul. Młyńską wraz ze skrzyżowaniem z Kamienną, Sabata i Batorego.

Ponadto ogłoszone zostaną przetargi na wykonanie modernizacji ulic: Rajskiej, Formeli, Sienkiewicza, Okrężnej, Świętopełka, Malinowej, Jagodowej, Toruńskiej oraz skrzyżowania Dąbrowskiego i Piłsudskiego.

 

Budowa nowoczesnego budynku społecznego dla seniorów

W maju spółka 21Stopni ADD planuje zakończenie prac projektowych oraz uzyskanie pozwolenia na budowę.

Celem inwestycji jest wzniesienie na gminnej działce zlokalizowanej w obrębie ul. Reja, Nałkowskiej i Sędzickiego trzykondygnacyjnego budynku wielorodzinnego przeznaczonego dla seniorów, dostosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

W obiekcie znajdzie się 35 dwuosobowych mieszkań, winda, komórki lokatorskie, ogólnodostępna świetlica oraz lokal usługowy. Podczas budowy i zagospodarowywania terenu wokół obiektu zastosowane zostaną eksperymentalne i innowacyjne rozwiązania w zakresie efektywności energetycznej oraz retencji wód opadowych. Przestrzenny układ budynku umożliwi optymalne wykorzystanie energii słonecznej.

Budynek będzie pełnił funkcje mieszkaniowe, integracyjne, szkoleniowe i dydaktyczne. Lokal usługowy może zostać przystosowany do otwarcia np. kawiarni, restauracji lub gabinetu lekarskiego. Z kolei ogólnodostępna przestrzeń będzie służyć do organizacji spotkań, wspólnych ćwiczeń, terapii zajęciowej, warsztatów oraz zajęć wspierająco-rozwojowych dla mieszkańców.

Inwestycja będzie współfinansowana ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego.

 

Budowa hal sportowych przy miejskich szkołach

W ramach przedsięwzięcia powstaną cztery hale sportowe o łącznej wartości około 50 mln zł. Obiekty będą wyposażone między innymi w poliuretanową nawierzchnię, boiska o wymiarach 40 × 20 m, a także w łączniki, zaplecza oraz szatnie.

  • Hala przy Szkole Podstawowej nr 1 – zakończono roboty ziemne, trwają prace fundamentowe.
  • Hala przy Szkole Podstawowej nr 4 – zakończono montaż konstrukcji stalowej hali, trwają prace fundamentowe związane z budową łącznika.
  • Hala przy Szkole Podstawowej nr 6 – podpisano umowę z nowym wykonawcą, spółką Flize Gres. Firma zakończyła rozbiórkę starych, podziemnych zbiorników przeciwpożarowych i rozpoczęła prace fundamentowe. 
  • Hala przy Szkole Podstawowej nr 7 – podpisano umowę z nowym wykonawcą, spółką Flize Gres.

Wszystkie prace budowlane mają się zakończyć w 2025 roku. Na realizację tych inwestycji pozyskano dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Dyrektorzy szkół o budowanych halach sportowych:

Główną częścią naszej inwestycji będzie hala z boiskami do gry w koszykówkę, piłkę ręczną i siatkówkę oraz trybuną. Salę będzie można podzielić kurtynami na mniejsze powierzchnie w zależności od aktualnych potrzeb. Na parterze znajdzie się magazyn na sprzęt oraz zaplecze szatniowo-socjalne. Budynek będzie w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Przejście pomiędzy kondygnacjami będzie możliwe schodami i windą. Od strony ul. Kościelnej powstanie też parking. Ta inwestycja pozwoli właściwie realizować program rozwoju fizycznego dzieci i młodzieży, poprawić ich sprawność i wyniki sportowe, wprowadzać zdrowe współzawodnictwo oraz intensyfikować udział w turniejach. Umożliwi też realizację zajęć wychowania fizycznego wszystkim uczniom szkoły w odpowiednich warunkach i przestrzeniach. Będziemy mogli organizować i przeprowadzać wiele projektów i programów szkolnych, nie tylko sportowych, przeznaczonych dla wszystkich mieszkańców. Hala przy naszej szkole powinna więc spełnić oczekiwania społeczne rumian – coraz bardziej świadomych znaczenia aktywności fizycznej, coraz chętniej spędzających w ten sposób wolny czas. Nasza hala powinna stać się sercem tego typu aktywności, stanowić miejsce spotkań, gdzie każdy, niezależnie od wieku czy umiejętności, znajdzie coś dla siebie – Arkadiusz Skrzyński, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Rumi.

Budowa nowej hali sportowej to same korzyści. Do tej pory uczniowie mieli do dyspozycji tylko przerobione pomieszczenie, które od lat pełni funkcję niepełnowymiarowej sali gimnastycznej. Filary i niski strop często utrudniały prowadzenie lekcji wychowania fizycznego. Nowa hala sportowa to zmieni, umożliwi efektywne prowadzenie lekcji oraz pomieści większą liczbę uczniów, którzy będą ćwiczyć z większą chęcią i zaangażowaniem. Dotychczasowa sala gimnastyczna będzie przeznaczona dla młodszych uczniów, którzy do tej pory często korzystali z malutkiej salki. Warunki do rozwijania talentów sportowych będą też miały lokalne kluby. Budowa hali jest więc inwestycją, która przynosi wiele korzyści nie tylko dla uczniów, ale całej społeczności lokalnej. Oprócz stworzenia nowej przestrzeni, gdzie młodzi ludzie mogą uprawiać sport, obiekt przyczyni się do podniesienia standardu edukacji fizycznej oraz stworzy możliwość organizacji różnorodnych zawodów sportowych czy imprez rekreacyjnych. Poza tym będzie estetyczna i zapewni wysoki komfort użytkowania, z uwzględnieniem możliwości uprawiania różnych dyscyplin sportowych – Monika Polak-Bojan, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Rumi.

Budowa hali sportowej przy naszej placówce jest niezbędna, to inwestycja w przyszłość. Dzięki lepszym warunkom dzieci będą miały więcej możliwości rozwijania swoich pasji, talentów, rywalizacji z innymi, cieszenia się aktywnością fizyczną, przy tym dbając o zdrowy styl życia. Nowa hala sportowa oraz nasza wyspecjalizowana kadra nauczycieli to szansa na organizację profesjonalnych rozgrywek sportowych. Będzie to świetna okazja do zaprezentowania się szerszej grupie dzieci i młodzieży nie tylko z Rumi, ale z całego regionu. To obiekt, dzięki któremu wszyscy chętni będą mogli spędzać czas aktywnie i z przyjemnością – Aleksandra Brunat, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Rumi.

Nowo powstała hala pozwoli na poprawienie komfortu pracy i zabawy dzieci na zajęciach wychowania fizycznego. Na pewno rozważymy utworzenie klasy sportowej, ponieważ będziemy mogli wykorzystać potencjał naszych nauczycieli WF-u. Możliwe będzie zwiększenie oferty zajęć pozalekcyjnych – sportowych, ale także innych, chociażby tematycznych kół zainteresowań. Pomieszczenie będzie można też wykorzystać jako salę audiowizualną, konferencyjną, organizując rady pedagogiczne, konkursy przedmiotowe, konferencje, spotkania szkolne i międzyszkolne, zebrania rady rodziców czy też spotkania mieszkańców z przedstawicielami rady miejskiej – Małgorzata Plewińska, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Rumi.

 

Budowa placu zabaw przy granicy Rumi z Redą

Rozpoczęto procedurę wyłonienia firmy bądź osoby, która wykona projekt koncepcyjny, a następnie projekt architektoniczny. Ten etap inwestycji powinien się zakończyć najpóźniej latem tego roku.

Celem przedsięwzięcia jest rozwój terenów rekreacyjnych w stosunkowo nowej tkance miasta, jaką są osiedla mieszkaniowe zlokalizowane przy ul. Jeziornej i Kosynierów. Obok planowanej ścieżki spacerowej powstanie plac zabaw z ławkami, śmietnikami, ogrodzeniem i standardowymi urządzeniami dla dzieci. Nie zabraknie też zieleni w postaci traw, kwietników oraz donic. 

Inwestycja realizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego.

 

Przebudowa ronda Jana Pawła II

Na początku kwietnia nastąpi otwarcie ofert na opracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowej oraz wykonanie robót budowlanych, które zostały złożone w przetargu. 

Celem inwestycji jest usprawnienie układu komunikacyjnego i poprawa bezpieczeństwa na ul. Dębogórskiej oraz w obrębie skrzyżowań z ul. Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego, Kosynierów, Ceynowy, Mickiewicza i Kościelną.

Zakres inwestycji obejmuje całkowitą przebudowę ronda Jana Pawła II oraz ulic znajdujących się w obrębie ronda, a także modernizację ul. Dębogórskiej na odcinku od ronda Jana Pawła II do ronda marszałka Płażyńskiego

W ramach inwestycji powstanie także nowa ścieżka rowerowa, chodniki, oznakowanie poziome i pionowe, odwodnienie, oświetlenie uliczne oraz nasadzenia. Zmodernizowana zostanie także okoliczna infrastruktura – sieci gazowe, wodociągowe, ciepłownicze, elektroenergetyczne oraz telekomunikacyjne.

 

Nowe inwestycje i atrakcje w parku Starowiejskim

Podpisana została umowa na modernizację koła młyńskiego. Opracowano koncepcję zagospodarowania zieleni.

Projekt przewiduje również stworzenie nowych miejsc parkingowych oraz wykonanie dodatkowych nasadzeń. Analizowane są możliwości montażu publicznych toalet oraz wykonania aranżacji świetlnych.

Inwestycja realizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego.

 

Budowa nowej siedziby MOPS-u 

Ukończono ławy fundamentowe, trwa murowanie ścian piwnicy. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Budowlane TEAM Zbigniew Bilik.

Zgodnie z projektem w ramach inwestycji powstanie trzykondygnacyjny, podpiwniczony budynek o powierzchni użytkowej wynoszącej ponad 1400 m2. Obiekt zostanie wyposażony w niezbędny sprzęt i meble, a także w odnawialne źródła energii – takie jak instalacja fotowoltaiczna i pompy ciepła. Znajdzie się tam również winda i sanitariaty – wszystko dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Natomiast wokół nowej siedziby powstaną chodniki, drogi dojazdowe, ławki oraz parking. Nie zabraknie też ogrodzenia, trawników oraz nasadzeń w postaci zieleni niskiej i drzew.

Wszystkie prace budowlane mają się zakończyć w marcu 2026 roku. Wartość inwestycji to ponad 12,4 mln zł, z czego blisko 8 mln zł pokryje zdobyte przez urząd miasta dofinansowanie z programu Polski Ład.

 

Rewitalizacja zabytkowego cmentarza 

W kwietniu rozpoczną się roboty budowlane realizowane przez firmę Budkon. 

Zakres prac obejmuje między innymi: wymianę ogrodzenia, konserwację ruin, wytyczenie ścieżek oraz montaż oświetlenia i makiety prezentującej dawny kościół przy ul. Kościelnej.

Zakończenie wszystkich robót planowane jest na grudzień 2025 roku.

Na realizację inwestycji urząd miasta zdobył 960 tys. zł dofinansowania z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

 

Rewitalizacja historycznego schronu pod targowiskiem

Termin umowny na przygotowanie dokumentacji projektowej przez firmę MRV Architekci został wydłużony do połowy czerwca. Przed wydaniem pozwolenia na budowę przez Starostwo Powiatowe w Wejherowie odbędzie się konsultacja z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Celem inwestycji jest przekształcenie podziemnych sal w atrakcyjne miejsce wystaw i zwiedzania poprzez przeprowadzenie niezbędnych prac remontowych i adaptacyjnych. 

Inwestycja realizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego.

 

Budowa pierwszego publicznego żłobka

Ogłoszony zostanie przetarg w formule „zaprojektuj i wybuduj”, którego celem jest wyłonienie wykonawcy placówki w rejonie ul. Sędzickiego i Reja.

W ramach przedsięwzięcia wybudowany zostanie pierwszy publiczny żłobek w mieście. Zostanie on zaprojektowany i wyposażony zgodnie z potrzebami dzieci do lat 3. Placówka będzie mogła przyjąć 116 maluchów. Zagospodarowany zostanie także teren wokół obiektu – powstanie plac zabaw stymulujący rozwój motoryki, altana i parking. Pojawią się również panele fotowoltaiczne i nasadzenia w postaci drzew oraz wieloletnich kwiatów.

Budynek ma powstać w pierwszej połowie 2026 roku.

Realizacja tej około 5-milionowej inwestycji stała się możliwa dzięki pozyskaniu dofinansowania z programu Maluch Plus.

 

Budowa przedszkola przy ul. Chełmińskiej

Na początku kwietnia nastąpi otwarcie ofert złożonych w przetargu.  

Celem inwestycji jest budowa obiektu modułowego przeznaczonego do edukacji przedszkolnej. W budynku znajdzie się 6 sal, a jego łączna powierzchnia wyniesie około 900 m2.

Wartość dofinansowania zdobytego z programu Polski Ład to 7,9 mln zł.

 

Budowa zbiornika retencyjnego przy ul. Pomorskiej

W połowie marca zakończyła się budowa zbiornika retencyjnego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Po pierwszym uruchomieniu urządzeń przepompowni i pomyślnym sprawdzeniu szczelności oraz przepustowości kanalizacji deszczowej dokonany został końcowy odbiór inwestycji. 

Głównym celem przedsięwzięcia było zwiększenie retencji. Zbiornik jest również elementem miejskiej ochrony przeciwpowodziowej. W przyszłości przechwytywana woda deszczowa, po podczyszczeniu, będzie wykorzystywana do podlewania zieleni na Błoniach Janowskich. 

Koszt inwestycji wyniósł ponad 5,1 mln zł. Na realizację przedsięwzięcia miastu udało się zdobyć ponad 4,2 mln zł dofinansowania z programu Polski Ład.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń