Czwartek, 05 października 2023
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Zestawienie miejskich inwestycji – sierpień 2023


Zestawienie miejskich inwestycji – sierpień 202301.09.2023 r.

W ostatnich tygodniach postępowała bądź zakończyła się realizacja miejskich inwestycji związanych między innymi z transportem, pomocą społeczną, sportem i kulturą. Szczegółowe informacje na temat tych przedsięwzięć można znaleźć w poniższym zestawieniu.

Rewitalizacja Góry Markowca

Trwa montaż małej architektury oraz konstrukcji do street workoutu, równocześnie wykonywane są schody terenowe i zabudowa wieży widokowej.

Całkowite zakończenie inwestycji planowane jest na październik.

Wartość całej rewitalizacji Zagórza i Góry Markowca to ponad 28 mln zł, z czego blisko 13 mln zł, uwzględniając działania społeczne, stanowi zdobyte przez urząd unijne dofinansowanie.

Budowa nowoczesnego budynku społecznego dla seniorów

Trwają prace ziemne oraz budowa płyty fundamentowej.

Dzięki wygranej Rumi w ogólnopolskim konkursie ogłoszonym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) na gminnej działce zlokalizowanej w obrębie ul. Reja, Nałkowskiej i Sędzickiego powstanie budynek komunalny realizowany w technologii przyszłości. W obiekcie znajdzie się 28 mieszkań dostosowanych do potrzeb seniorów.

W konkursie uzyskaliśmy pierwszą lokatę, zdobywając największą liczbę punktów w zakresie budownictwa senioralnego. Wkrótce NCBR wybuduje taki wzorcowy, pilotażowy budynek dla seniorów, do którego starsze osoby będą mogły się przeprowadzić i samodzielnie w nim mieszkać. Inwestycja zawiera wiele nowatorskich rozwiązań, które trzeba będzie przetestować. Budynek ma być samowystarczalny energetycznie, woda szara będzie wracała do obiegu, pojawi się też przestrzeń do integracji, sporo zieleni wokół, gabinet lekarski. To będzie należący do miasta budynek wyposażony i zaprojektowany typowo z myślą o seniorach, wspólna przestrzeń służąca integracji mieszkańców – wyjaśnia Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

Koszt budowy pokryje NCBR, gmina w ramach wkładu własnego zapewni działkę oraz sfinansuje budowę chodników, miejsc parkingowych oraz realizację zorganizowanej zieleni.

Inwestycja powinna zostać oddana do użytkowania jeszcze w tym roku.

Budowa hal sportowych przy Czwórce i Szóstce

Rozpoczęło się projektowanie dwóch hal sportowych o łącznej wartości niespełna 10 milionów złotych. Nowoczesne obiekty pojawią się przy Szkole Podstawowej numer 4 oraz Szkole Podstawowej numer 6 i będą wyposażone między innymi w poliuretanową nawierzchnię, boiska o wymiarach 40 × 20 metrów, a także łączniki, zaplecza oraz szatnie. Zakupione zostaną również przenośne sceny umożliwiające organizację na halach uroczystości oraz imprez szkolnych.

Obie hale mają zostać wybudowane do końca 2024 roku. Realizacja tych inwestycji stała się możliwa dzięki zdobyciu dofinansowania w kwocie ok. 5 mln zł w ramach ministerialnego programu Olimpia.

Czekamy również na rozstrzygnięcie konkursu dotacyjnego, dzięki któremu przy Szkole Podstawowej nr 7 może powstać boisko, oraz innego konkursu grantowego na budowę sali gimnastycznej przy tej placówce. To wszystko świetnie wpisuje się w koncepcję rozbudowy przyszkolnego kompleksu Siódemki – informuje Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

Budowa węzła integracyjnego Centrum

We wrześniu – po oklejeniu wiat autobusowych i rowerowych – nastąpi uroczyste otwarcie obiektu.

W ramach inwestycji m.in. nastąpiła przebudowa ronda przy Castoramie, powstała droga rowerowa na odcinku od dworca do ul. Abrahama, zmodernizowana została pętla autobusowa i parking przy ul. Towarowej, pojawiły się też elementy małej architektury i urządzony został teren zielony.

Dofinansowanie zdobyte na tę inwestycję wyniosło niemal 4,6 mln zł.

Budowa centrum opiekuńczo-mieszkalnego „COM” przy Placu Kaszubskim

W przetargu wyłoniono firmę, która dostarczy meble i sprzęt do pomieszczeń budynku.

Po zakończeniu wszystkich prac powstanie dom dla 23 dorosłych rumian ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Obszerny parking ma służyć nie tylko mieszkańcom COM-u, ale i osobom korzystającym z usług bądź robiącym zakupy na Placu Kaszubskim.

Łączna wartość zadania to ponad 5 mln zł. Na realizację inwestycji miasto zdobyło dofinansowanie w wysokości 2,8 mln zł.

Stworzenie miniparku przy ul. Malinowej

Wykonawca – firma Unigartex Agata Oleksy – rozpoczął prace, przewidywany termin zakończenia inwestycji to grudzień.

Teren jest oczyszczany z odpadów, odchwaszczany i wyrównywany. Od strony południowej zamontowane zostanie ogrodzenie, wykonawca wytyczy również 400-metrową ścieżkę spacerową. Pojawią się także lampy oświetleniowe oraz elementy małej architektury: stoły z siedziskami, ławki, stojaki na rowery, tablice dydaktyczne, kosze do segregacji odpadów oraz dystrybutory woreczków na psie odchody.

Dużym elementem inwestycji będą trawniki i nasadzenia, łącznie przybędzie ponad 2000 roślin: około 100 drzew liściastych (m.in. platany, jabłonie, głogi, buki, wiśnie i brzozy), przeszło 200 krzewów iglastych (m.in. jałowce i sosny), ponad 500 krzewów liściastych (m.in. róże i bukszpany, krzewuszki, hortensje, jaśminowce) oraz powyżej 1200 bylin i traw (m.in. miskanty, tulipany, bratki, hiacynty, szałwie, czosnki olbrzymie). Istniejące drzewa i krzewy zostaną uporządkowane.

Nowe oblicze osiedla przy ul. Reja

Trwa układanie instalacji elektrycznej w budynku A2 oraz montaż stolarki okiennej w budynku B2. Pierwsi lokatorzy wprowadzą się najprawdopodobniej w drugim kwartale 2025 roku.

W ramach inwestycji powstaną dwa komunalne bloki mieszkalne. Znajdą się w nich łącznie 72 lokale (maksymalnie czteropokojowe) z balkonami lub tarasami, a także wózkarnie, pomieszczenia gospodarcze i windy. Bloki będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wokół budynków nie zabraknie ciągów pieszych, dróg, miejsc parkingowych, placu zabaw, ławek, oświetlenia, wiat śmietnikowych oraz urządzonej zieleni, w tym ogrodów deszczowych.

Szacowany koszt całej inwestycji to ponad 18,9 mln zł, z czego 15 mln pokryje zdobyte na ten cel dofinansowanie.

Budowa nowej siedziby MOPS-u

Prawdopodobnie w październiku zakończy się projektowanie obiektu wraz z okolicznym terenem. Budowa rozpocznie się po wyburzeniu dotychczasowej siedziby, która mieści się przy ul. Ślusarskiej.

Zgodnie z założeniami powierzchnia użytkowa budynku wyniesie około 1400 m2. Będzie to przestrzeń do pracy dla około 90 zatrudnionych. W nowej siedzibie znajdzie się m.in. winda i sanitariaty, wszystko w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wokół nowej siedziby powstanie parking, chodniki, tereny zielone i ogrodzenie. Dotychczasowe budynki MOPS-u, które znajdują się przy ul. Ślusarskiej, zostaną rozebrane.

Budowa „Park 4 Bike” przy Szkole Podstawowej nr 1

W wyniku postępowania przetargowego wyłoniono wykonawcę inwestycji.

Celem przedsięwzięcia jest stworzenie zadaszonego, monitorowanego, oświetlonego parkingu rowerowego na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 od ul. Świętopełka, niedaleko miejskiego targowiska.

Budowa placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 7

Obiekt zostanie wyposażony w zestaw zabawowy typu „dżungla”, podwójną huśtawkę, linarium obrotowe, karuzelę oraz tablice edukacyjne. Zamontowane zostaną także ławki oraz kosze na śmieci.

Termin realizacji został przedłużony do 29 września z powodu konieczności usunięcia kolizji ze studzienką kanalizacyjną.

Celem inwestycji jest budowa ogólnodostępnego, bezpiecznego, funkcjonalnego i nowoczesnego placu zabaw, który pomoże w rozwoju psychoruchowym dzieci, w tym maluchów z niepełnosprawnościami.

Modernizacja ul. Abrahama

Rozpoczyna się modernizacja ul. Abrahama – na odcinku od ul. Starowiejskiej do mostku – polegająca na wymianie asfaltowej nawierzchni na kostkę. Remont zakończy się w październiku tego roku.

Modernizacja układu drogowego przy ul. Ks. Lucjana Gierosa

Zakończono roboty drogowe na ul. Ks. Lucjana Gierosa. W październiku zostaną zrealizowane prace związane z przycinką żywopłotów i uporządkowaniem okolicznej zieleni.

Trwa układanie nawierzchni jezdni na ul. Morskiej – na odcinku pomiędzy ul. Abrahama i ul. Dąbrowskiego.

Podmiotem odpowiedzialnym za wykonanie inwestycji jest Firma Budowlano-Drogowa MTM S.A.

Koszt tego przedsięwzięcia pokrywany jest wyłącznie ze środków własnych gminy.

Remont ul. Torowej

Trwa układanie nawierzchni jezdni.

Podmiotem odpowiedzialnym za wykonanie inwestycji jest Firma Budowlano-Drogowa MTM S.A.

Budowa tężni solankowej przy ul. Różanej

Podpisana została umowa na przygotowanie dokumentacji projektowej dotyczącej zagospodarowania terenu inwestycji – działki zlokalizowanej pomiędzy ul. Różaną, 1 Maja, Mackiewicza i Słowackiego.

Przedsięwzięcie będzie podzielone na trzy etapy: budowę tężni solankowej, remont boiska do piłki nożnej oraz budowę boiska wielofunkcyjnego.

Zielone przystanki

Realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego projekt zakłada demontaż kostki lub płyt chodnikowych wokół przystanków i posadzenie roślin, dzięki temu infrastruktura ma być bardziej przyjazna pasażerom i środowisku naturalnemu. W ramach inwestycji zmodernizowane zostaną dwa przystanki: przy ul. Derdowskiego oraz przy ul. Kosynierów. Wyłoniono wykonawcę, który ma zrealizować to zadanie do połowy października.

Przy ul. Derdowskiego zdemontowane zostanie betonowe podłoże, a teren zostanie przygotowany pod wykonanie nasadzeń – pojawią się m.in. pnącza, byliny oraz trawy ozdobne. Przy ul. Kosynierów zakres prac obejmuje odmalowanie wiaty przystankowej, ustawienie donic oraz wykonanie nasadzeń.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń