Czwartek, 21 listopada 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

75 lat historii miejskiej biblioteki


75 lat historii miejskiej biblioteki09.01.2023 r.

Nieistniejący dworzec Rumia-Zagórze – siedziba pierwszej biblioteki TCL z 1931 roku

W 2023 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi będzie obchodzić 75-lecie istnienia. Z tej okazji zaplanowano szereg wydarzeń promujących czytelnictwo, ale i przypominających dzieje najstarszej instytucji kulturalnej w naszym mieście.

Początki były skromne…

Pierwsza biblioteka powstała na terenie współczesnej Rumi już na początku lat trzydziestych XX wieku. „Słowo Pomorskie” z 24 stycznia 1931 roku informowało: „staraniem komisji kulturalno-oświatowej została zainstalowana bibljoteka TCL, licząca 125 tomów wyborowych dzieł dla Zagórza, Rumi i okolicy. Bibljotekarką jest nauczycielka p. Henryka Karpińska z Zagórza, która wypożycza książki we czwartki od godziny 18-19 i w niedziele od 12-13. Bibljoteka mieści się na razie, z braku odpowiedniego lokalu, na dworcu w poczekalni II klasy”1.

Pod koniec lat trzydziestych wypożyczalnia książek Towarzystwa Czytelni Ludowych otwarta została w prywatnym domu pana Kühla przy ulicy Dębogórskiej. Tak reklamowano ją w prasie: „Uwaga, otwarta została przy ulicy Dębogórskiej w domu p. Kühla (Ognisko K.S.M.) wypożyczalnia książek. Wielki wybór: za 1 zł miesięcznie otrzymać można nieograniczoną ilość książek. Uprasza się więc, aby miejscowe społeczeństwo jak najliczniej korzystało i popierało nasze Towarzystwo Czytelni Ludowej. Biblioteka otwarta w środy od godziny 18-tej, niedziele od godziny 10-tej. Zapisy na członków przyjmuje się 2 w dniach wypożyczeń”2.

Pierwszą pełnoprawną publiczną bibliotekę otwarto jednak dopiero po wojnie: 1 grudnia 1948 roku. To właśnie do tej daty odnoszą się obchody organizowane w 2023 roku. Pierwszy punkt biblioteczny, wówczas funkcjonujący jeszcze jako Gminna Biblioteka Publiczna, zorganizowano w prywatnym mieszkaniu państwa Stachowiaków przy ulicy Dzierżyńskiego 20 (obecnie ulica Hallera 13). Księgozbiór wynosił zaledwie 500 woluminów. W 1951 roku placówkę przeniesiono do lokalu przy ulicy Starowiejskiej, a w 1954 roku do lokalu przy ulicy Dąbrowskiego. W tym czasie, ze względu na nadanie Rumi praw miejskich, biblioteka gminna przeistoczyła się w bibliotekę miejską.

Biblioteka była biedna na początku w te książki. Na początku dostaliśmy [książki] z Wejherowa. Do tego Liga Kobiet z Rumi przekazała nam 300 książek. Tak biblioteka się powiększała – opowiada Melania Blum, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej 3 w Rumi w latach 1954-19793.

Powojenny modernistyczny dworzec PKP Rumia – siedziba obecnej biblioteki głównej, czyli Stacji Kultura

O rozwoju rumskiej biblioteki świadczą zapiski w bibliotecznej kronice z tamtych czasów: „Z roku na rok następował rozwój placówki. Wzrastała ilość książek i ilość czytelników. Zaczęto nawiązywać kontakt z czytelnikami poprzez spotkania autorskie, wystawki, wieczory literackie, konkursy. Początkowo, ponieważ biblioteka nie posiadała żadnych katalogów, zwrócono uwagę na ich założenie w celu ułatwienia czytelnikowi wyboru odpowiedniej 4 książki4.

W 1963 roku placówkę biblioteczną przeniesiono do siedziby domu kultury przy ulicy Sobieskiego, a już w 1966 roku do odrębnego lokalu przy ówczesnej ulicy Sobieskiego 55 (obecnie budynek przy ulicy Sobieskiego 26). Rok później instytucja otrzymała patronat Floriana Ceynowy, działacza kaszubskiego. W latach sześćdziesiątych zaczęły powstawać filie biblioteczne, które początkowo zmieniały lokalizacje. W zależności od okresu łączna liczba placówek bibliotecznych w Rumi wahała się między trzema a czterema. W drugiej połowie lat sześćdziesiątych biblioteki znajdowały się przy ulicy Sobieskiego (biblioteka główna), przy ulicy Hetmańskiej (filia nr 1), przy ulicy Kościelnej (filia nr 2), przy ulicy Dąbrowskiego (filia nr 3) i w siedzibie MDK-u (filia nr 4 – biblioteka dla dzieci).

Ku nowoczesności

Niemal od początku swojego istnienia biblioteka bardzo aktywnie pozyskiwała kolejnych czytelników. W okresie PRL-u organizowano pokazy filmów dla dzieci, konkursy, wystawy, spotkania autorskie i odczyty. Na terenie miasta działało Koło Przyjaciół Biblioteki. Aktywność rumskiej biblioteki doceniono w 1969 roku, kiedy jednostce przyznano nagrodę Remusa za całokształt osiągnięć popularyzatorskich w dziedzinie kultury ziemi wejherowskiej przyznawaną przez Oddział Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w Wejherowie. Stale zwiększał się księgozbiór i liczba czytelników. W 1978 roku rumskie biblioteki dysponowały już prawie 60 tysiącami woluminów, z których korzystało niespełna pięć tysięcy osób. Pięć lat później liczba książek wzrosła do prawie 80 tysięcy, a liczba czytelników wynosiła 5359.

Zespół biblioteczny na początku lat dziewięćdziesiątych

Działalność biblioteczną ograniczały rozmiary poszczególnych obiektów, o czym informowała prasa: „Cała rzecz to trudności lokalowe. Żadna z istniejących placówek bibliotecznych nie posiada wymaganej normami powierzchni. Odchylenia od planu są znaczne. Miejska Biblioteka posiada 105 m. kw., a powinna mieć – bagatela – 900 m. kw. Filia nr 1 ma 35 m. kw., a powinna mieć 150 m. kw. Filia nr 2 gnieździ się na 28 m. kw., a potrzeba jej do prawidłowej działalności 300 m. kw. […]. W związku z brakiem powierzchni zbiory nie są w pełni dostępne, ogranicza się też nowe zakupy. Brakuje czytelni, co jest ogromną ułomnością biblioteki. Nie mówiąc już o fatalnych warunkach, w jakich pracować muszą zatrudnieni, a i czytelnikom też 5 pewnie nielekko5. Trudne warunki potwierdzają w swoich wspomnieniach bibliotekarki:

Zimno było, przede wszystkim zimno, bo tam były kaflowe piece. Te stare biblioteki, [ta] na Sobieskiego, tam też było ciasno i ciemno – mówi Teresa Pęcak, bibliotekarka w latach 1967-1991. – Jeżeli lubi się 6 swoją pracę, to nie ma ciężkich chwil – dodaje6.

Rewolucja w funkcjonowaniu rumskich bibliotek przypadła na początek lat dziewięćdziesiątych. Wówczas bibliotekę główną ulokowano w ciągu handlowo-usługowym w Janowie. Placówka biblioteczna, choć już nie jako główna siedziba, funkcjonuje w tym miejscu po dziś dzień. Chodzi bowiem o obecną filię nr 1 przy ulicy Pomorskiej 11. Tak przeprowadzkę opisywano w kronice: „Biblioteka wyposażona jest w nowy sprzęt i bogaty księgozbiór podręczny. Nowy lokal pozwoli na prowadzenie rozszerzonej działalności społeczno-kulturalnej z dziećmi i młodzieżą”. Krótko po przenosinach na stanowisko nowej dyrektorki powołano Krystynę Laskowicz, która tę funkcję pełniła do 2021 roku.

List do rumskiej biblioteki od Zofii Wielbackiej – wnuczki Floriana Ceynowy, ze zbiorów MBP Rumia Telegram wysłany z okazji nadania bibliotece imienia Floriana Ceynowy, ze zbiorów MBP Rumia

A dzisiaj…

W XXI wieku historia zatoczyła koło. Pierwsza rumska biblioteka prowadzona przez Towarzystwo Czytelni Ludowych zainstalowana została w 1931 roku na dworcu w Rumi. W 2014 roku stało się podobnie: nowa biblioteka główna, znana pod nazwą Stacji Kultura, zajęła większość powojennego modernistycznego dworca kolejowego, nadając mu nową funkcję. Ta nowa instytucja kultury na dobre wpisała się w miejski krajobraz. W 2023 roku do Stacji Kultura dołączy kolejny nowoczesny obiekt, tym razem na terenie Starej Rumi: Biblioteka Kaszubska. Listę placówek uzupełniają filie: wspomniana filia nr 1 (ul. Pomorska 11) oraz filia nr 4 (ul. Górnicza 19).

Jakie zmiany przyniesie przyszłość? Czas pokaże. Jedno jest pewne. Biblioteka to dzieło otwarte – jeszcze wiele jego stron nie zostało zapisanych.


1 – „Słowo Pomorskie”, 24 stycznia 1931, s. 5.
2 – „Gazeta Gdańska”, 26 października 1937, s. 9.
3 – Fragment wspomnień p. Melanii Blum nagrany przez p. Mariusza Hybiaka dostępny w serwisie YouTube.
4 – Fragment oryginalnej kroniki bibliotecznej za lata 1967-1999 ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi.
5 – Nieopisany fragment doniesienia prasowego z 1988 roku z oryginalnej kroniki bibliotecznej za lata 1967-1999 ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi.
6 – Fragment wspomnień p. Teresy Pęcak nagrany przez p. Mariusza Hybiaka dostępny w serwisie YouTube.

Autorem tekstu jest Dariusz Rybacki, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi oraz społeczny pełnomocnik burmistrz do spraw historii miasta.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń