Piątek, 04 Grudzień 2020
powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast
BIP Rumia

Mieszkańcy


Ogłoszenie Otwartego Konkursu Ofert na zadanie publiczne Gminy Miejskiej Rumia w 2021 r.

Ogłoszenie Otwartego Konkursu Ofert na zadanie publiczne Gminy Miejskiej Rumia w 2021 r.20.11.2020
Burmistrz Miasta Rumia zarządzeniem nr 820/320/2020 z 20 listopada 2020 r. ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego gminy w 2021 roku, w zakresie pomocy społecznej, polegającego na organizacji i prowadzeniu punktu dystrybucji żywności dla potrzebujących mieszkańców Rumi. Termi... czytaj całość »

Otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych w 2021 r.

Otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych w 2021 r. 16.11.2020
Gmina miejska Rumia ogłasza otwarty konkurs ofert na zadania publiczne gminy w 2021 r. Termin składania ofert ustala się do 7 grudnia 2020 r. do godz. 17:00. Formularze oferty realizacji zadania publicznego oraz wymagane załączniki znajdą państwo w zakładce wzory dokumentów do pobrania. czytaj całość »

Początki „banditen Siedlung” – tak powstawało osiedle przy ul. Sabata i Kombatantów

Początki „banditen Siedlung” – tak powstawało osiedle przy ul. Sabata i Kombatantów04.11.2020
Dawniej mówiło się o tym miejscu „banditen Siedlung” (niem. „bandyckie osiedle”), obecnie określa się je nieoficjalnie „osiedlem Kombatantów”. Mowa o zespole kamienic położonych w Zagórzu, w rejonie ulic Sabata i Kombatantów – od nazwy tej ostatniej ulicy bierze się używane współcześnie miano. Histo... czytaj całość »

Ludwik Bach: „dawniej ludzie częściej się spotykali, chętniej rozmawiali”

Ludwik Bach: „dawniej ludzie częściej się spotykali, chętniej rozmawiali”04.11.2020
Kolejnym świadkiem historii, prezentowanym na łamach listopadowych Rumskich Nowin, jest człowiek wyjątkowy. Działacz kaszubski, samorządowiec, wieloletni dyrektor Miejskiego Domu Kultury, a przede wszystkim wielki pasjonat lokalnej historii – Ludwik Bach. czytaj całość »

Budki z piwem

Budki z piwem04.11.2020
W czasach PRL-u charakterystycznym elementem miejskiego krajobrazu były tzw. kioski piwne. Większość z nich wyglądała bardzo podobnie: wejście dla sprzedawcy znajdowało się z tyłu, z przodu było okienko, a pod nim długi parapet. Takie obiekty nie posiadały żadnej dodatkowej infrastruktury – trunki s... czytaj całość »

Trudne początki „drugiej Rumi”

Trudne początki „drugiej Rumi”07.10.2020
Janowo to niewątpliwie jedna z najgęściej zaludnionych części naszego miasta. Duże zespoły bloków mieszkalnych zaczęto budować w tym miejscu już pod koniec lat siedemdziesiątych. Początki tej „drugiej Rumi” (tak Janowo nazywano w prasie) nie były jednak łatwe. czytaj całość »

Rumia: Za PRL-u młodzież żyła sportem

Rumia: Za PRL-u młodzież żyła sportem07.10.2020
Młodzi mieszkańcy Rumi w latach sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych żyli sportem i aktywnością fizyczną. Zawody sprawnościowe, mecze, spacery, a w wolnych chwilach kibicowanie – wokół tego krążyły zainteresowania dużej części młodzieży. Czasy te wspomina pan Jerzy Nowak, jeden z b... czytaj całość »

Przebudowa ul. Żwirki i Wigury, drogi gminnej (nr 132313G) w miejscowości Rumia od Ronda Armii Krajowej do drogi krajowej nr 6

Przebudowa ul. Żwirki i Wigury, drogi gminnej (nr 132313G) w miejscowości Rumia od Ronda Armii Krajowej do drogi krajowej nr 609.09.2020
Gmina Miejska Rumia 1 października 2019 r. podpisała umowę z Wojewodą Pomorskim o udzielenie dofinansowania zadania pn.: Przebudowa ul. Żwirki i Wigury, drogi gminnej (nr 132313G) w miejscowości Rumia od Ronda Armii Krajowej do Drogi Krajowej Nr 6” w zakresie budowy, przebudowy i remontu dróg gminny... czytaj całość »

Wniosek o patronat honorowy burmistrza Rumi

Wniosek o patronat honorowy burmistrza Rumi24.08.2020
Wniosek o patronat honorowy burmistrza Rumi. czytaj całość »

Wiadukt w Rumi

Wiadukt w Rumi19.08.2020
Przed 1970 rokiem w pobliżu miejsca, w którym dzisiaj znajduje się wiadukt drogowy, istniał przejazd kolejowy z rogatkami. Jak łatwo się domyślić, takie rozwiązanie komunikacyjne powodowało ogromne korki, w których tłoczyły się samochody i powozy konne. Pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku rozpo... czytaj całość »

Zwierzęta hodowlane na ulicach miasta

Zwierzęta hodowlane na ulicach miasta19.08.2020
Przez całe dziesięciolecia widok żywego inwentarza – przede wszystkim krów, owiec, świń czy kur – nie był na ulicach Rumi niczym dziwnym. Wielu dawnych gospodarzy lub ich potomków wspomina z rozrzewnieniem czasy, kiedy ulice pełne były dzieci prowadzących zwierzęta na pastwiska (szczególnie w okolic... czytaj całość »

Gryf Pomorski w Rumi, Zagórzu i okolicach – działalność lokalnych partyzantów podczas II wojny światowej

Gryf Pomorski w Rumi, Zagórzu i okolicach – działalność lokalnych partyzantów podczas II wojny światowej18.08.2020
W czasie wojny na terenie Pomorza funkcjonowała organizacja konspiracyjna o nazwie „Tajna Organizacja Wojskowa Gryf Pomorski”. Zajmowała się ona m.in. pomocą lokalnej ludności, akcjami sabotażowymi, a także walką partyzancką. Jej przedstawiciele działali także w Rumi i Zagórzu. czytaj całość »

„Gastronomia z prawdziwego zdarzenia”

„Gastronomia z prawdziwego zdarzenia”03.08.2020
Dokładnie 1 sierpnia 1991 roku działalność rozpoczął hotel Faltom, jeden z symboli Rumi w latach dziewięćdziesiątych. Był to pierwszy tego typu obiekt w mieście. Powszechnie uznawano go za nowoczesny, wielkomiejski, odpowiadający zachodnioeuropejskim standardom. czytaj całość »

Deklaracja dostępności strony internetowej rumia.eu

Deklaracja dostępności strony internetowej rumia.eu20.07.2020
Deklaracja dostępności serwisu internetowego Urzędu Miasta Rumi czytaj całość »

Wykaz obiektów rekreacyjnych oraz siłowni

Wykaz obiektów rekreacyjnych oraz siłowni29.06.2020
Wykaz obiektów objętych nadzorem miasta: czytaj całość »

Pomóż innym zrobić zakupy! Poszukiwani wolontariusze

Pomóż innym zrobić zakupy! Poszukiwani wolontariusze17.03.2020
W najbliższych dniach osoby starsze, niepełnosprawne i chore, dla których koronawirus stanowi największe zagrożenie, powinny pozostać w domach. Chcąc wesprzeć mieszkańców, którzy nie mogą liczyć na pomoc bliskich, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rumi uruchamia akcję polegającą na robieniu dla ni... czytaj całość »

Rozlicz PIT w Rumi, nagrody czekają

Rozlicz PIT w Rumi, nagrody czekają19.02.2020
Bilety do kina, zaproszenia na masaż i obiad, voucher na asortyment kawowo-herbaciany, karty podarunkowe do siłowni oraz zestawy miejskich gadżetów – to tylko część nagród, jakie czekają na osoby rozliczające PIT w Rumi. Wystarczy wziąć udział w przygotowanej przez urząd miasta zabawie. czytaj całość »

Konkurs ofert na realizację zadań publicznych w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym

Konkurs ofert na realizację zadań publicznych w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym14.02.2020
Konkurs ofert na realizację zadań publicznych Gminy Miejskiej Rumia w 2020 roku w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym. czytaj całość »

Komunikat w sprawie bezpłatnych przejazdów ZKM Gdynia na terenie Rumi

Komunikat w sprawie bezpłatnych przejazdów ZKM Gdynia na terenie Rumi17.01.2020
Komunikat dla rodziców i uczniów w sprawie bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w Rumi. czytaj całość »

Pomoc społeczna i prowadzenie punktu dystrybucji żywności

Pomoc społeczna i prowadzenie punktu dystrybucji żywności26.11.2019
Otwarty Konkurs Ofert na realizację zadania publicznego w 2020 roku w zakresie pomocy społecznej polegający na organizacji i prowadzeniu punktu dystrybucji żywności dla potrzebujących mieszkańców Rumi. czytaj całość »

Zmiania zarządzenia nr 427/381/2019

Zmiania zarządzenia nr 427/381/2019 21.11.2019
20 listopada 2019 r. w załączniku nr 1 do zarządzenia nr 427/381/2019 burmistrza Rumi z 15 listopada 2019 r. wprowadza się zmianę w rozdziale I. „Rodzaj zadania, warunki realizacji i wysokość środków publicznych, które Gmina Miejska Rumia ma zamiar przeznaczyć na realizację zadań w zakresie: I.6 „Ws... czytaj całość »
Kalendarz wydarzeń