Czwartek, 18 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Absolutorium dla burmistrza udzielone po raz czwarty


Absolutorium dla burmistrza udzielone po raz czwarty28.06.2018 r.


Podczas sesji Rady Miejskiej Rumi, która odbyła się w czwartek 28 czerwca, większość radnych zdecydowała o przyznaniu burmistrzowi Michałowi Pasiecznemu absolutorium. Jedna osoba wstrzymała się od głosu, natomiast przeciw zagłosowali dwaj przedstawiciele lokalnego klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Absolutorium oznacza zatwierdzenie wykonania budżetu za poprzedni rok. W przypadku Rumi o jego udzieleniu decyduje rada miejska. Przygotowane przez burmistrza sprawozdanie zostało pozytywnie zaopiniowane przez Regionalną Izbę Obrachunkową, której skład orzekający stwierdził, że daje ono pełen obraz zrealizowanych dochodów i wydatków budżetu miasta, a wydatki bieżące nie przekroczyły wysokości wykonanych dochodów bieżących, co zgodne jest z wymogami wynikającymi z ustawy o finansach publicznych. Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie zaopiniowała również wniosek Komisji Rewizyjnej o udzielenie burmistrzowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu miasta za 2017 rok.

Biorąc pod uwagę opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej, która jest dla nas bardzo istotna, a także patrząc na to, czy burmistrz Michał Pasieczny realizując budżet, kierował się zasadą oszczędności, celowości, rzetelności i legalności w wydatkach, ma on nasze pełne poparcie. Podczas roku 2017 zostało zrealizowanych wiele inwestycji drogowych i modernizacji chodników, między innymi można tu wymienić rondo im. rotmistrza Witolda Pileckiego czy ul. Bądkowskiego. To spowodowało, że przejazd ulicami miasta, także tymi bocznymi, jest zdecydowanie lepszy. W tym budżecie zrealizowano też wiele obiektów rekreacyjnych i sportowych, przede wszystkim jest to ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż Zagórskiej Strugi, tzw. zielona wyspa i bieżnia lekkoatletyczna przy ulicy Stoczniowców. Sukcesem jest też otwarcie całodobowej apteki, realizacja budżetu obywatelskiego oraz rosnące wsparcie finansowe dla organizacji pozarządowych, a także dla dzieci, młodzieży, seniorów i osób niepełnosprawnych. Warto wspomnieć, że ten budżet został przyjęty bez sprzeciwu, a uchwały były podejmowane niemal jednogłośnie, co świadczy o tym, że wszelkie działania były akceptowane przez całą radę miejską. Michał Pasieczny to jeden z nielicznych burmistrzów w Polsce, który cieszy się takim poparciem rady miejskiej –  podkreśla Małgorzata Łoboz, przewodnicząca klubu Platforma Obywatelska w Rumi oraz wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Rumi.

Przyznanie absolutorium stanowi nie tylko ocenę działań związanych z pracą urzędu i wydatkowaniem przez burmistrza gminnych pieniędzy, ale jest również swoistym wyrazem zaufania miejskiej rady.

Tego, że burmistrz uzyska absolutorium byłam w stu procentach pewna, ponieważ to, co się zadziało przez ostatnie cztery lata w naszej gminie jest naprawdę pozytywnym precedensem. Nie chcę wracać do tego, co się działo podczas poprzednich kadencji. Mam jednak nadzieję, że mieszkańcy zauważają zmiany w naszym mieście. Są to nie tylko ogromne inwestycje, przeprowadzane dzięki środkom zewnętrznym, ale i wiele innych przedsięwzięć. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie wspaniała praca urzędników, często traktujących swoją pracę jak pasję. Taką drużynę właśnie stworzył burmistrz Michał Pasieczny, a efekty widać gołym okiem. Współpraca układa się bardzo dobrze także pomiędzy radą a burmistrzem. Jestem radną po raz trzeci, więc mam pewien pogląd na te sprawę. Trzeba podkreślić, że przez te cztery lata nie było u nas polityki w żadnym kontekście, a wszystkie decyzje są podejmowane z myślą o mieszkańcach. Wiem, że brzmi to jak truizm, ale tak właśnie się dzieje. Widać to również, gdy się spojrzy na kalendarz imprez kulturalnych i sportowych. Podsumowując, mam nadzieję, że obecny burmistrz będzie pełnił tę funkcję przez kolejną kadencję, ponieważ te działania wymagają kontynuacji – mówi Maria Bochniak, radna niezależna oraz przewodnicząca Komisji do Spraw Rodziny, Zdrowia i Opieki Społecznej.

W głosowaniu nad absolutorium uczestniczyło 17 radnych, z czego 14 poparło wniosek, 1 wstrzymał się od głosu, natomiast 2 przedstawicieli lokalnego klubu Prawa i Sprawiedliwości zagłosowało przeciw.


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń