Środa, 14 Kwiecień 2021
powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast
BIP Rumia


Władze miasta doceniły autorkę słynnego banera

Władze miasta doceniły autorkę słynnego banera13.04.2021
Martyna Stasiak, 9-letnia mieszkanka Rumi, w pierwszych dniach pandemii przygotowała transparent z napisem „Będzie dobrze”, który zawisł na płocie jej rodzinnego domu. Był to wyraz wsparcia dla pracowników służby zdrowia, a zwłaszcza dla jej mamy – wracającej po dyżurach pielęgniarki. Treść banera z... czytaj całość »

Pomorscy radni przyjęli Strategię 2030

Pomorscy radni przyjęli Strategię 203012.04.2021
Radni województwa pomorskiego podczas sesji sejmiku, która odbyła się 12 kwietnia 2021 r., jednogłośnie podjęli uchwałę dotyczącą Strategii 2030. To najważniejszy dokument, który określa kierunki rozwoju naszego regionu w najbliższej dekadzie. Wcześniej projekt Strategii 2030 otrzymał pozytywną opin... czytaj całość »

Wolontariusze zadbali o to, by w Wielkanoc nikt nie był sam

Wolontariusze zadbali o to, by w Wielkanoc nikt nie był sam06.04.2021
Za nami drugie z rzędu pandemiczne święta wielkanocne. Związane z koronawirusem obostrzenia ponownie zmusiły Polaków do ograniczenia kontaktów z bliskimi oraz przyjaciółmi, a w niektórych przypadkach nawet do samotności. Utrudnione było również niesienie pomocy osobom potrzebującym. Na szczęście w R... czytaj całość »

Maria Bochniak: Tu żyję, tu pracuję, tu się rozliczam

Maria Bochniak: Tu żyję, tu pracuję, tu się rozliczam06.04.2021
Jakie znaczenie ma wskazywanie w zeznaniach podatkowych PIT faktycznego miejsca zamieszkania? Między innymi na ten temat rozmawialiśmy z Marią Bochniak, wieloletnią mieszkanką Rumi oraz radną. czytaj całość »

Organizacje pozarządowe nie zwalniają tempa

Organizacje pozarządowe nie zwalniają tempa06.04.2021
W obliczu pandemii koronawirusa ludzka aktywność w wielu sferach życia musiała ulec znaczącemu ograniczeniu. Problem ten nie ominął samorządów i organizacji pozarządowych, które mimo to starają się realizować wspólne zadania. Aby zachować ciągłość tych działań, władze Rumi zdecydowały się przekazać ... czytaj całość »

Wiosenne porządki nie ominą miejskiej zieleni

Wiosenne porządki nie ominą miejskiej zieleni06.04.2021
Pierwsze oznaki wiosny można zaobserwować nie tylko w lasach, ogrodach i na łąkach. Przyroda budzi się do życia także w miejskiej przestrzeni, gdzie wspomaga ją ludzka dłoń. W drugiej połowie marca na rumskich ulicach rozpoczęło się porządkowanie ozdobnych klombów i sadzenie roślin. Efekty tych prac... czytaj całość »

Najlepsi sportowcy i trenerzy Rumi wyłonieni

Najlepsi sportowcy i trenerzy Rumi wyłonieni02.04.2021
Od lat rumską tradycją jest Gala Sportu, połączona z rozstrzygnięciem Plebiscytu na Najlepszego Sportowca i Trenera Roku. W tym roku z powodu pandemii Gala się nie odbędzie, jednak osoby aktywnie działające na rzecz rumskiego środowiska sportowego zostaną nagrodzone. czytaj całość »

Niebieska wyspa na mapie Rumi – tu odczarowują mit dziecka z autyzmem

Niebieska wyspa na mapie Rumi – tu odczarowują mit dziecka z autyzmem02.04.2021
Blisko 10 lat temu w Rumi powstało Centrum Psychologiczno-Pedagogiczne Kid, które z czasem zyskało status niepublicznej poradni. W 2018 roku założycielki Centrum poszły o krok dalej, otwierając Terapeutyczny Punkt Przedszkolny Superkids. Dziś obie placówki stanowią azyle dla małych superbohaterów – ... czytaj całość »

Ponad 200 sportowców rywalizowało w Rumi

Ponad 200 sportowców rywalizowało w Rumi02.04.2021
Uczniowski Klub Sportowy Tri-Team Rumia zorganizował 27 marca zawody z cyklu Grand Prix Polskiego Związku Triathlonu w Aquathlonie. W rywalizacji wzięło udział 230 zawodniczek i zawodników z 14 kategorii wiekowych – począwszy od 7-letnich dzieci, kończąc na grupie 50+. czytaj całość »

Czy wkrótce zabraknie nam wody pitnej?

Czy wkrótce zabraknie nam wody pitnej?02.04.2021
W polskiej debacie publicznej coraz częściej pojawiają się głosy o niskich zasobach wody pitnej. Jednocześnie eksperci przypominają o rosnącym zagrożeniu suszami, co jest pokłosiem zachodzących zmian klimatycznych. Jak te zjawiska przekładają się na Rumię i czy mieszkańcy rzeczywiście mają się czego... czytaj całość »

Zestawienie miejskich inwestycji – kwiecień 2021

Zestawienie miejskich inwestycji – kwiecień 202101.04.2021
W marcu postępowała bądź zakończyła się realizacja miejskich inwestycji związanych między innymi z rekreacją i transportem. Szczegółowe informacje na temat tych przedsięwzięć można znaleźć w poniższym zestawieniu. czytaj całość »

Ruszył budżet obywatelski 2022

Ruszył budżet obywatelski 202201.04.2021
Chcesz coś zmienić w mieście? Do 30 kwietnia każdy mieszkaniec Rumi może złożyć projekt inwestycyjny, prospołeczny lub zielony (nowa kategoria). Niezmiennie do dyspozycji jest 1,5 miliona złotych. Pieniądze te dają szansę na realizację pomysłów, które mogą poprawić komfort życia wszystkich mieszkańc... czytaj całość »

Zasadziła drzewa, by uczcić narodziny wnuków

Zasadziła drzewa, by uczcić narodziny wnuków23.03.2021
W parku Starowiejskim, w bezpośrednim sąsiedztwie Miejskiego Domu Kultury w Rumi, stanęły dwie wiśnie piłkowane „Kanzan”. Nie są to jednak zwykłe drzewka. czytaj całość »

Wejdź na spis.gov.pl i spisz się!

Wejdź na spis.gov.pl i spisz się!23.03.2021
Od 1 kwietnia 2021 r. Główny Urząd Statystyczny przeprowadza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. czytaj całość »

Zamiast topić marzannę, zasadzili kwiaty

Zamiast topić marzannę, zasadzili kwiaty22.03.2021
Jak przywitać wiosnę? Najlepiej w zgodzie z naturą. Z takiego właśnie założenia wychodzą władze Rumi, gdzie już po raz piąty pożegnano kalendarzową zimę, sadząc miododajne krzewy. Akcja zakończyła się sukcesem dzięki aktywnemu wsparciu małych mieszkańców miasta. czytaj całość »

Program „Moja Woda” 2.0 – weź 5000 zł i oszczędzaj wodę

Program „Moja Woda” 2.0 – weź 5000 zł i oszczędzaj wodę22.03.2021
W Światowy Dzień Wody, 22 marca 2021 r., Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia drugą odsłonę programu Moja Woda”. czytaj całość »

Ulica Sabata znów będzie przejezdna

Ulica Sabata znów będzie przejezdna18.03.2021
Postępują prace związane z rewitalizacją osiedla Zagórze. Na ulicy Sabata – na pasie drogowym, gdzie prowadzone były prace związane z remontem kanalizacji deszczowej – pojawił się nowy asfalt. czytaj całość »

Zaproszenie firm do współpracy w ramach programu Czyste Powietrze

Zaproszenie firm do współpracy w ramach programu Czyste Powietrze18.03.2021
Burmistrz Rumi zaprasza do współpracy firmy zainteresowane i zdolne w kompleksowy sposób obsługiwać mieszkańców Rumi zainteresowanych wymianą źródeł ciepła oraz przeprowadzeniem termomodernizacji w należących do nich jednorodzinnych budynkach mieszkalnych, także w ramach Programu Czyste Powietrze. czytaj całość »

Saperzy sprawdzają Wzgórze Markowca

Saperzy sprawdzają Wzgórze Markowca17.03.2021
Rewitalizacja Wzgórza Markowca wchodzi w kolejny etap. Na obszarze inwestycji realizowane są prace saperskie. czytaj całość »

Zasłużony chodziarz powrócił na bieżnię

Zasłużony chodziarz powrócił na bieżnię15.03.2021
Grzegorz Grinholc, mieszkaniec Rumi będący na co dzień nauczycielem wychowania fizycznego oraz radnym powiatowym, odniósł kolejny sportowy sukces. Tym razem zdobył złoto podczas 30. Halowych Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters w Toruniu. czytaj całość »

Rusza dystrybucja bezpłatnych maseczek medycznych

Rusza dystrybucja bezpłatnych maseczek medycznych10.03.2021
W Rumi rusza dystrybucja maseczek medycznych przekazanych miastu przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Od jutra (11 marca) mieszkańcy będą mogli bezpłatnie pobrać maseczki w jednym z 8 punktów, w godzinach otwarcia obiektu. Na jedną osobę przypadają maksymalnie 4 maseczki, przy czym każdy moż... czytaj całość »

Rumia przyciąga zagranicznych wolontariuszy

Rumia przyciąga zagranicznych wolontariuszy08.03.2021
W Stacji Kultura porozmawiasz nie tylko po polsku! Biblioteka w Rumi już od 4 lat gości w swoim zespole młodych ludzi z różnych zakątków Europy. Jest to możliwe dzięki programowi Wolontariatu Europejskiego. Po wolontariuszach z Francji, Hiszpanii i Włoch, przyszła kolej na Olgę z Ukrainy oraz Elniza... czytaj całość »

Raport z „Akcji Zima”

Raport z „Akcji Zima”08.03.2021
Niespotykane w ostatnich latach intensywne i długotrwałe opady śniegu oraz marznącego deszczu spowodowały pełną mobilizację wśród drogowców w całym kraju. Tegoroczna „Akcja Zima” nie ominęła także Rumi, gdzie odśnieżaniem miejskich terenów zajmuje się Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych (PUK). Poniżs... czytaj całość »

Chcesz coś zmienić w mieście? Złóż własny projekt!

Chcesz coś zmienić w mieście? Złóż własny projekt!05.03.2021
Mieszkańcy Rumi ponownie mogą zdecydować, na co przeznaczyć 1,5 mln zł w ramach budżetu obywatelskiego. Dla osób, które nie wiedzą, jak złożyć projekt lub zagłosować, urząd miasta przygotował krótką instrukcję. czytaj całość »

Projekt „Rumia oczami dzieci” nabiera tempa

Projekt „Rumia oczami dzieci” nabiera tempa05.03.2021
Trwa czwarta edycja kampanii edukacyjnej „Rumia oczami dzieci”. W tegorocznej odsłonie projektu uczestniczy rekordowa liczba placówek – łącznie 31 szkół i przedszkoli. Najmłodsi wykonali już pierwsze zadania grupowe, a w najbliższych tygodniach będą mogli się wykazać w konkursach indywidualnych. Uro... czytaj całość »

Truciciele powietrza w końcu na celowniku

Truciciele powietrza w końcu na celowniku05.03.2021
Kilkukrotnie już opisywaliśmy zmiany wynikające z tzw. uchwały antysmogowej. Dokument ten nie tylko obliguje mieszkańców Pomorza do stosowania paliw odpowiedniej jakości, ale i nakazuje samorządom przeprowadzać kompleksowe kontrole. Dopiero dzięki tym zapisom możliwa stała się skuteczna walka z tzw.... czytaj całość »
Kalendarz wydarzeń