Wtorek, 25 czerwca 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Andrzej Cierniewski świętował wspólnie z rumskimi seniorami


Andrzej Cierniewski świętował wspólnie z rumskimi seniorami07.10.2019 r.


Mimo że lata młodości mają już dawno za sobą, to energii i entuzjazmu może im pozazdrościć niejeden nastolatek. Mowa o mieszkańcach, którzy w minioną sobotę (5 października) świętowali Rumski Dzień Seniora. Główną atrakcją wieczoru był koncert w wykonaniu Andrzeja Cierniewskiego.

Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Starszych mają w Rumi kilkuletnią tradycję. Od 2016 roku w hali MOSiR występowali m.in. Halina Frąckowiak, Krystyna Giżowska i Krzysztof Krawczyk. Andrzej Cierniewski, będący gwiazdą tegorocznych obchodów, pojawił się w Rumi już po raz drugi. Muzyczne wsparcie dla słynnego wokalisty stanowiła Gdańska Orkiestra Ogrodowa, którą mieszkańcy miasta mieli już okazję usłyszeć m.in. podczas rodzinnego festynu zorganizowanego z okazji dnia patrona Rumi.

Zanim scenę w pełni przejęli artyści, głos zabrali przedstawiciele władz miasta oraz zaproszeni goście. Życzenia seniorom składali m.in. przewodniczący Rumskiej Rady Seniorów Mieczysław Grzenia oraz przewodniczący rady miejskiej Ariel Sinicki.

Z kolei marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wykorzystał tę okazję, by uhonorować miasto tytułem „Gmina przyjazna seniorom”. Natomiast wieloletni dyrektor MDK-u oraz prezes rumskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Ludwik Bach otrzymał nagrodę za całokształt dokonań w dziedzinie upowszechniania kultury, ochrony dóbr i dziedzictwa kulturowego. Wyróżnienie wręczali wspólnie burmistrz Michał Pasieczny oraz wiceburmistrz Piotr Wittbrodt, który odczytał także laudację.

Niech ta nagroda będzie wyrazem wdzięczności za wykazane zaangażowanie w propagowaniu kultury kaszubskiej, zarówno na stanowisku dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Rumi, jak i prezesa rumskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz podczas wszelkiej działalności społecznej – powiedział wiceburmistrz Piotr Wittbrodt.

Po części oficjalnej sceną zawładnęła muzyka płynącą z akordeonu, skrzypiec i perkusji. Gdańska Orkiestra Ogrodowa, wspólnie z wokalistką Marceliną Winczewską, rozruszała zgromadzoną publiczność. Zwieńczeniem artystycznych występów było wejście Andrzeja Cierniewskiego, który nie tylko serwował swoje najsłynniejsze utwory, ale i nie szczędził żartów oraz anegdot. Rumscy seniorzy ciepło przyjęli występ, o czym świadczą ich reakcje.

Dużo pozytywnej energii. Była moc i była radość. Dzięki, aż chce się żyć – powiedziała pani Aleksandra.

Dziękuję za koncert, suweniry i ogólnie za wszystko. To był cudowny wieczór – dodała pani Halina.

Oprócz muzycznych atrakcji na seniorów czekały również upominki i poczęstunek. Wydarzenie poprowadził dyrektor Domu Kultury „Janowo” Leszek Winczewski. Organizatorami spotkania byli: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rumi, Urząd Miasta Rumi oraz Dom Kultury „Janowo”.


Andrzej Cierniewski to dojrzały artysta obdarzony silnym, ciepłym charakterystycznym głosem. Znany jest z doskonałego warsztatu wokalnego oraz z tego, że każdy swój koncert traktuje jako ten najważniejszy. Jest wszechstronnie utalentowany – przede wszystkim śpiewa, ale i komponuje. Andrzej Cierniewski już jako nastolatek rozpoczął karierę muzyczną. Pierwszy autorski recital artysty nosił tytuł „Andrzej i jego piosenki”, krótko po tym muzyk uczestniczył w niemal wszystkich ówczesnych festiwalach i konkursach. W 1977 roku muzyczne plany Andrzeja Cierniewskiego zmieniła decyzja o wyjeździe do USA, gdzie szybko stał się artystą cenionym w najbardziej ekskluzywnych klubach polonijnych. Po dwóch latach zawiesił na ponad dwadzieścia lat swoją działalność artystyczną. W 1999 roku Andrzej Cierniewski został przekonany do powrotu na polską scenę muzyczną. Od tego czasu muzyk występował w polskich programach telewizyjnych i radiowych, wydał wiele płyt oraz dał setki koncertów. Repertuar Andrzeja Cierniewskiego to przede wszystkim piosenki o miłości i o relacjach międzyludzkich. Artysta kojarzony jest również z twórczością poświęconą tęsknocie emigranta za ojczystym krajem oraz muzyką opatrzoną piękną nutą słowiańską. Wśród najbardziej znanych utworów artysty wymienić można: „Tu jest twoje miejsce”, „Słodka Karolina” czy „Dwie morgi słońca”.


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń