Dokładnie 21 lat temu uchwalono w Polsce ustawę określającą funkcjonowanie straży gminnej. Właśnie dlatego 29 sierpnia w wielu miastach świętowany jest Dzień Strażnika Miejskiego. Uroczystości nie ominęły także Rumi, gdzie mundurowi mogą się pochwalić wieloma osiągnięciami.
Podczas oficjalnej odprawy, która odbywała się w urzędzie miasta, komendant Roman Świrski złożył burmistrzowi Michałowi Pasiecznemu uroczysty meldunek i odczytał nazwiska strażników miejskich nominowanych do awansów oraz wyróżnień. Zasłużeni mundurowi otrzymali również nagrody oraz zestawy miejskich gadżetów.
– W lipcu i sierpniu czterej strażnicy uratowali dwa życia ludzkie: przy pomocy defibrylatora oraz wyławiając człowieka z rzeki – podkreślił komendant Roman Świrski. – Nikt nie jest dobry przez przypadek, tak powiedział Seneka. Podpisuję się pod tym i dlatego przyznałem te awanse, wyróżnienia i nagrody. W uznaniu rzetelnej i pełnej poświęcenia służby na rzecz lokalnej społeczności – wyjaśnił.
– Bardzo dziękuję Państwu za wspaniałą służbę i cieszę się, że Straż Miejska w Rumi ma tak dobrą opinię wśród mieszkańców – powiedział burmistrz Michał Pasieczny. – Staramy się wspierać strażników, kiedy tylko możemy, ponieważ jesteśmy z was bardzo dumni. Życzymy wszystkiego najlepszego – dodał.
W obchodach, oprócz burmistrza i strażników, uczestniczył przewodniczący rady miejskiej Ariel Sinicki, przewodniczący komisji samorządowej Piotr Bartelke oraz zastępca burmistrza Piotr Wittbrodt.
Straż Miejska w Rumi powstała 1 listopada 1990 roku i od tego dnia czuwa nad bezpieczeństwem mieszkańców. Obecnie jednostka liczy 22 strażników, wśród nich jest 9 ratowników kwalifikowanej pomocy medycznej i 1 ratownik medyczny, 4 rzeczoznawców do pobierania próbek popiołu, 2 przewodników psów służbowych, 1 strażak oraz 1 specjalista z uprawnieniami do rozpoznawania broni, niewypałów i niewybuchów.
Strażnicy mają do dyspozycji 5 rowerów, 3 pojazdy służbowe oraz 2 psy. Radiowozy posiadają pełne wyposażenie ratownictwa medycznego, w tym 3 defibrylatory AED, które pozyskano ramach w Budżetu Obywatelskiego z 2016 roku. Wszyscy strażnicy posiadają uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi.
Tylko w tym roku strażnicy zrealizowali 1400 patroli, ujawniając ponad 4000 wykroczeń. Ponadto od początku roku strażnicy 23 razy udzielili pomocy przedmedycznej, natomiast defibrylator był używany trzykrotnie.
Do ostatniego użycia AED doszło w lipcu tego roku, na ulicy, dzięki czemu uratowano życie kobiety. Poszkodowana miała zawał serca, nie oddychała i nie miała wyczuwalnego tętna. Mimo to, dzięki sprawnej akcji strażników i użyciu AED, przywrócono jej czynności życiowe, a także zabrano do szpitala, gdzie lekarze z sukcesem przeprowadzili operację.
Mundurowi walczą także ze smogiem. Od 2018 roku uprawnieni strażnicy pobierają próbki popiołów do badań z pieców domowych. Działania te podejmowane są m.in. na wniosek mieszkańców, którzy podejrzewają, że w ich sąsiedztwie spalane są śmieci, szkodliwe substancje bądź tworzywa.
Na pomoc strażników mogą też liczyć szkoły i przedszkola. W części placówek oświatowych mundurowi prowadzą prelekcje z dziećmi, organizują i przeprowadzają konkursy oraz olimpiady, a komendant, na zebraniach i wywiadówkach, omawia działania profilaktyczne z rodzicami uczniów.
Do zadań strażników należy też nadzór nad usuwaniem z miejskich ulic wraków pojazdów. Mundurowi kontrolują również prywatne posesje pod względem przestrzegania ustawy o ochronie środowiska. Dbają także o odławianie i ratowanie zwierząt. Weryfikacja stanu oświetlenia i oznakowania ulic oraz kontrola miejsc, które z różnych względów uznano za niebezpieczne – to także obowiązki rumskich strażników.
– Oprócz tego strażnicy wykonują wiele innych, nietypowych czynności, jeśli tylko działania te służą mieszkańcom – uzupełnia Roman Świrski, komendant Straży Miejskiej w Rumi i jednocześnie zastępca prefekta wojewódzkiego Straży Gminnych i Miejskich Województwa Pomorskiego Roman Świrski.
Jednostka może się również pochwalić Certyfikatem Standaryzacji i Certyfikacji Straży Gminnych i Miejskich Województwa Pomorskiego „Z mieszkańcami i dla mieszkańców”, przyznawanym przez wojewodę.