Poniedziałek, 23 grudnia 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Betonowy plac zamieni się w ekologiczne patio


Betonowy plac zamieni się w ekologiczne patio04.11.2020 r.

Patio Szkoły Podstawowej nr 7, które przejdzie metamorfozę.

Przygotowany przez Urząd Miasta Rumi projekt „Zielone patio – Szkoła Podstawowa nr 7” zwyciężył w konkursie „Miasto z klimatem – zielono-niebieska infrastruktura”. Inwestycja zakłada przekształcenie zabetonowanego szkolnego dziedzińca w ekologiczne i nowoczesne miejsce rekreacji. Zadanie zostanie w 50% sfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Projekt „Miasto z klimatem” został zainicjowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Głównym celem przedsięwzięcia jest ochrona polskich miast przed skutkami zmian klimatu oraz poprawa jakości życia ich mieszkańców.

Zielono-niebieska infrastruktura jest niezmiernie istotna w miastach. Zapobiega powodziom, tworzy przyjemny mikroklimat, przyczynia się do zróżnicowania środowiska w mieście. Zielone dachy, zielone ściany, tereny zielone, nowe nasadzenia, magazynowanie wody opadowej – to wszystko ma wpływ na jakość życia w miastach z jednej strony, a z drugiej ogranicza presję na środowisko – wyjaśnia Marcin Osowski, prezes WFOŚiGW w Gdańsku.

Samorządy rywalizowały łącznie o 10 milionów złotych dofinansowania w dwóch kategoriach konkursowych: dla miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców oraz miast do 100 tysięcy mieszkańców. W pierwszej kategorii zwyciężył projekt „Zielone podwórka – parki kieszonkowe w starych dzielnicach Wałbrzycha”, a w drugiej Rumia.

Mam ogromną przyjemność pogratulować zwycięzcom podejmowania prekursorskich działań na rzecz adaptacji do zmian klimatu, w drodze do ekologicznych miast przyszłości, polskich miast pełnych innowacyjnych inwestycji, takich jak zielono-niebieska infrastruktura, zielony transport publiczny, nowoczesne ciepłownictwo miejskie – powiedział Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.

Dzięki zdobytym pieniądzom znajdujący się na terenie Szkoły Podstawowej nr 7 w Rumi betonowy plac zmieni się w ekologiczne patio. Inwestycja nie tylko poprawi estetykę tego terenu, ale wpłynie też korzystnie na mikroklimat otoczonej zabudową przestrzeni i przyczyni się do miejscowego obniżenia temperatury.

Ogromnie się cieszymy, że udało się nam zająć pierwsze miejsce w konkursie. Ta nagroda jest dla nas potwierdzeniem słuszności kierunku rozwoju, jaki wytyczyło sobie miasto, kierunku: ekologia – mówi Michał Pasieczny, burmistrz Rumi. – Jakość powietrza w Rumi ulega stopniowej poprawie, między innymi dzięki rozbudowie miejskiej sieci ciepłowniczej, realizowanej w ramach programu Czyste Powietrze. Jako miasto zlikwidowaliśmy już ponad 200 pieców na węgiel, a kolejnych 24 usuniemy jeszcze w tym roku. Czerpiemy też dobre wzorce od innych, na co przykładem może być cykliczny udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu oraz wprowadzenie bezpłatnych przejazdów autobusowych dla dzieci i młodzieży. Zachęcamy również mieszkańców, by samodzielnie retencjonowali deszczówkę i używali jej do własnych potrzeb. Sami, ze względu na suszę, ograniczyliśmy koszenia. W miejskiej przestrzeni przybywa też wielosezonowych nasadzeń. Wprowadziliśmy również uchwałę „Rumia bez plastiku”, znacząco redukując jego zużycie. Stawiamy też na edukację, zwłaszcza najmłodszych, o czym świadczą podejmowane przez szkoły i przedszkola projekty. Tych działań jest naprawdę wiele – podsumowuje.

Projekt „Zielone patio – Szkoła Podstawowa nr 7” zakłada przekształcenie zabetonowanego szkolnego terenu o powierzchni ponad 500 m2 na przyjazne dla środowiska miejsce rekreacji – z nowymi nawierzchniami przepuszczalnymi, ścieżkami, zielenią oraz elementami małej architektury. Część dziedzińca zagospodarowana zostanie na tzw. suchy ogród deszczowy, powstaną też dwa ogrody deszczowe w pojemnikach. Gromadzone wody opadowe będą wspomagać wzrost roślinności, a sama zieleń będzie stanowić biologiczny zbiornik wodny.

Zielone patio pozwoli na wprowadzenie wielu innowacji podczas różnych zajęć. Nasi uczniowie będą mogli cieszyć się zieloną przestrzenią i dbać o nią, a wykształcone nawyki przeniosą na życie codzienne. Pragniemy, aby dzieci mogły zdobywać wiedzę poprzez doświadczanie otaczającej nas rzeczywistości. Nauczyciele wykorzystają ten teren do prowadzenia zajęć lekcyjnych na świeżym powietrzu, a uczniowie będą mogli się zrelaksować i zregenerować w wolnym czasie. W naszej szkole będzie się lepiej pracowało i uczyło – przekonuje Liliana Król, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Rumi.

Projekt będzie realizowany od stycznia do czerwca 2021 roku. Szacowany koszt inwestycji to 213 tysięcy złotych, z czego połowę (106 tysięcy złotych) pokryje dofinansowanie ze środków NFOŚiGW.

Patio Szkoły Podstawowej nr 7 w Rumi – stan przed remontem. Patio Szkoły Podstawowej nr 7 w Rumi – stan przed remontem. Patio Szkoły Podstawowej nr 7 w Rumi – stan przed remontem. Patio Szkoły Podstawowej nr 7 w Rumi – stan przed remontem. Patio Szkoły Podstawowej nr 7 w Rumi – stan przed remontem. Patio Szkoły Podstawowej nr 7 w Rumi – stan przed remontem.

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń