Sobota, 03 czerwca 2023
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Bezpłatnie zaczipuj psa lub kota


Bezpłatnie zaczipuj psa lub kotaf08.09.2021 r.

Bezpłatnie zaczipuj psa lub kota

W wielu polskich miastach zbłąkane psy i koty to powszechny widok. Nie wszystkie z nich są bezpańskie, zaginione czy porzucone. Zdarza się, że pupile incydentalnie uciekają właścicielom, na przykład zrywając się ze smyczy bądź przeskakując przez ogrodzenie. W takich sytuacjach poszukiwania zaginionego czworonoga mogą trwać tygodniami, a nawet zakończyć się niepowodzeniem. Wszystko to wywołuje silny stres u zwierzęcia oraz jego opiekuna. Można jednak temu zapobiec poprzez wszczepienie transpondera, czyli tak zwanego czipa. W Rumi taka usługa jest bezpłatna.

Krok po kroku

Czipowanie polega na wstrzyknięciu za pomocą specjalnej strzykawki mikroskopijnego procesora (transpondera) pod skórę zwierzęcia. Zabieg ten jest całkowicie bezpieczny i trwa zaledwie kilka minut. Mieszkańcy Rumi, którzy chcą zaczipować swoje psy lub koty, mogą to zrobić bezpłatnie, ponieważ koszty pokrywa urząd miasta. Wystarczy zgłosić się z czworonogiem do jednego ze współpracujących z gminą weterynarzy. Po wykonanym zabiegu lekarz przekaże identyfikator zwierzęcia oraz dane właściciela pracownikom urzędu, którzy wprowadzają te informacje do bazy danych.

W domu najlepiej

W Rumi dostęp do bazy zawierającej informacje o zwierzętach oraz ich właścicielach mają również strażnicy miejscy. Dzięki temu, gdy mundurowi natrafią na zbłąkanego psa lub kota, który jest zaczipowany, będą mogli go zidentyfikować i przekazać opiekunowi. To pozwala uniknąć odwożenia czworonoga do schroniska, co zazwyczaj wywołuje stres zarówno u zwierzęcia, jak i u właściciela.

Lista współpracujących z urzędem weterynarzy:

  • Barbara Zelewska-Pankanin – gabinet weterynaryjny „Pod świętym Hubertem”, ul. Krakowska 30;
  • Jarosław Kończak – przychodnia weterynaryjna, ul. Leśna 1;
  • Jerzy Podgórski i Andrzej Szczypior – przychodnia weterynaryjna „Pod Brzozą”, ul. Bydgoska 8.

Więcej szczegółowych informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 58 679 65 03 (Wydział Polityki Gospodarczej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska).

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń