Sobota, 27 kwietnia 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Biblioteka Rumia zaprasza na piątą edycję festiwalu komiksowego Rumia Comic Con


Biblioteka Rumia zaprasza na piątą edycję festiwalu komiksowego Rumia Comic Con04.02.2022 r.


Biblioteka Rumia zaprasza na piątą edycję festiwalu komiksowego Rumia Comic Con! W czasie tego święta popkultury uczestnicy będą mogli posłuchać rozmów i wykładów, obejrzeć filmy oraz wystawy, wziąć udział w warsztatach, zakupić nowości i archiwalia, pograć w gry video oraz gry fabularne. Rumia Comic Con to atrakcje dla osób w każdym wieku, zorganizowane w świetnie skomunikowanej Stacji Kultura. Festiwal odbędzie się w sobotę 12 marca, ale Biblioteka zaplanowała pierwsze atrakcje wcześniej.

COSPLAY

Cosplay (jap. kosupure) to tworzenie strojów umożliwiających wcielanie się w ulubione postaci. Cosplay może odnosić się do każdej sytuacji, w której ważną rolę odgrywa strój i zmiana charakteru, a miejscem występu nie zawsze jest scena. Cosplayerzy inspiracje czerpią z wielu źródeł, a najpopularniejszymi z nich są komiksy, seriale, filmy aktorskie, animowane oraz gry wideo.

Rozmawiamy z Justyną Kieczmer-Kalisz, mieszkanką Rumi, której pasją jest cosplay i rekonstrukcja historyczna. W czasie ferii Justyna poprowadzi warsztaty cosplay. Justyno, skąd u Ciebie taka pasja?

Jako dziecko marzyłam, że zostanę aktorką i będę grała w filmach przygodowych oraz kostiumowych. Moja ścieżka kariery zawodowej potoczyła się inaczej, ale nie chciałam rezygnować z marzeń. Cosplay i rekonstrukcja historyczna dają mi możliwość wcielania się w różne postacie z przeszłości, jak i z ulubionych historii, gier czy z filmów.

Co Cię motywuje do wcielania się w fikcyjne postacie?

Motywacji jest wiele i każda postać ma inne. Najczęściej wykonuję strój danej postaci dlatego, że ją lubię. Czasem chcę stworzyć kostium dlatego, że podoba mi się wizualnie lub stanowi dla mnie wyzwanie i będę mogła zastosować nowe metody pracy.

Od czego zacząć przygodę z cosplayem?

Trzeba zacząć od pomysłu na pierwszą postać. Często decyzja, którą postać chcemy wykonać, jest najtrudniejsza. Sama mam wielka listę postaci, które czekają w kolejce do stworzenia. Gdy wiemy, w kogo się chcemy wcielić, to jesteśmy w połowie drogi.

Co radzisz początkującym?

Żeby nie przejmowali się szczegółami i bawili się tym, że mogą stać się swoją ulubioną postacią. Nawet jeśli na początek wybierzecie skomplikowany strój, to nie przejmujcie się tym, jak coś wam nie wyjdzie. Cieszcie się procesem twórczym i noszeniem swojego dzieła.

WARSZTATY COSPLAY

Marzysz o tym, by wcielić się w swoją ulubioną postać?

Zapraszamy na warsztaty dla początkujących w Stacji Kultura – 23 i 24 lutego, na godzinę 16:00.
Na zajęciach nauczymy się szycia ręcznego oraz podstawowych technik i obsługi narzędzi do tworzenia własnych strojów. Samodzielnie stworzymy sakwę cosplayera oraz przypinkę ze znakiem rozpoznawczym.
Warsztaty poprowadzi Justyna Kieczmer-Kalisz, rumska cosplayerka i rekonstruktorka historyczna, której pasją jest tworzenie różnych strojów i rekwizytów związanych z historią lub postaciami ze świata filmów, gier oraz książek.

Liczba miejsc ograniczona!
Wymagane zapisy mailowe: zapisy@bibliotekarumia.pl
Wiek uczestników: 13+

JAK ZROBIĆ ZINA?

Zine – słowo pochodzące od angielskiego magazine. Jest to mała forma publikacyjna, najczęściej wydawana, drukowana i wykonywana własnym sumptem. Ziny są synonimem niezależności oraz doskonałym narzędziem ekspresji.

WARSZTATY Z ŁUKASZEM KOWALCZUKIEM

Zajęcia dla osób, które chcą odkryć radość robienia zinów lub mają ochotę stworzyć własną małą publikację, ale nie wiedzą, jak się do tego zabrać. Uczestnicy dowiedzą się, dlaczego warto mierzyć siły na zamiary i jak pokazać swoje dzieła całemu światu, a jednocześnie nie zbankrutować. W trakcie warsztatów każdy stworzy minizina! Ważne – nie skupiamy się tylko na komiksach, nie wymagamy doświadczenia ani umiejętności tzw. „ładnego rysowania”.

Warsztaty odbędą się w Stacji Kultura 15 i 16 lutego, w godzinach 11:00-14:00.

Liczba miejsc ograniczona!
Wymagane zapisy mailowe: zapisy@bibliotekarumia.pl
Wiek uczestników: 13+

CYBERPUNK

Kojarzy się dziś najczęściej z wydaną przez CD Projekt grą Cyberpunk 2077. Jednak hasło Cyberpunk określa znacznie szersze zjawisko. To przede wszystkim kierunek w kulturze, odmiana fantastyki naukowej skupiającej się na negatywnych konsekwencjach funkcjonowania ludzi w otoczeniu zaawansowanej technologii komputerowej i informacyjnej. W tym kontekście gra Cyberpunk 2077 doskonale wpisuje się w założenia gatunku podobnie jak kultowa seria filmów Matrix, napisanych i wyreżyserowanych przez siostry Wachowskie.

Jednym z gości Rumia Comic Conu będzie Bartosz Sztybor – autor scenariuszy do oficjalnych komiksów Cyberpunk 2077 wydawanych przez Dark Horse Comics. Pracuje on również przy serialu animowanym osadzonym w tym uniwersum – w tym roku premiera na Netfliksie.

Japoński cyberpunk – esencja z ducha maszyny

Agnieszka Kiejziewicz, filmoznawczyni i wykładowczyni Uniwersytetu Gdańskiego, opowie o estetyce, założeniach i rozwoju japońskiego cyberpunku: „Początki japońskiego odpowiednika gatunku to śmiałe produkcje Shigeru Izumiyi, Sōgo Ishiiego oraz Shinyi Tsukamoto – tworzących jeszcze przed sukcesem Ghost in the Shell i (niesłusznie) pomijanych w medialnym dyskursie o cyberpunkowej popkulturze. Kontynuacją tematu jest rozwój cyberpunkowej animacji, która jasno zarysowała pytanie o człowieczeństwo androida oraz wydźwięk społeczny dynamicznej technologizacji życia codziennego”.

MOC ATRAKCJI!

Przewidujemy atrakcje na każdym piętrze i w niemal każdym pomieszczeniu Stacji Kultura. Rozpoczniemy, tradycyjnie już, od pokazu kreskówek na sali głównej. Potem odbędą się tam spotkania z autorami oraz prelekcje. Między innymi panel poświęcony nowościom wydawniczym oraz wykład na temat tworzenia gier video. W „podziemiach” będzie można zagrać w retro gry video, które dostarczy gdyński sklep Joystick. Coś dla siebie znajdą też miłośnicy gier „bez prądu” – do dyspozycji będą stanowiska z grami planszowymi, bitewnymi oraz fabularnymi.

Strefa targowa to ponad 20 stoisk z komiksami oraz gadżetami. Nowości i archiwalia oferować będą nie tylko wydawcy czy sklepy, ale również sami autorzy. Rumia Comic Con nie jest festiwalem, na którym stoi się w kilometrowych kolejkach po autograf ulubionego twórcy. Wśród potwierdzonych gości są między innymi: Maria Rostocka, Jakub Rebelka, Unka Odya, Łukasz Godlewski, Bartosz Sztybor, Łukasz Mazur, Piotr Nowacki. Ostatnia trójka wymienionych tworzy kolektyw Pokembry, który poprowadzi całodniowe warsztaty z tworzenia komiksów. To jednak na pewno nie wszystko...

Program festiwalu oraz szczegóły dotyczące atrakcji zostaną opublikowane wkrótce na stronie internetowej: rumiacomiccon.pl
Istnieje prawdopodobieństwo zmiany terminu festiwalu, dlatego tym bardziej zachęcamy do śledzenia naszego fanpage’a: fb.com/rumiacomiccon
O zmianach w programie informujemy na bieżąco.

STACJA KULTURA POLECA KOMIKSY GOŚCI FESTIWALU

Jeśli zrobisz to teraz, to co będzie zaraz? (Nowacki, Sztybor) to fascynująca, wielowątkowa historia o roli przypadków i podejmowanych wyborów. To także wciągająca zabawa komiksowym medium, gdzie poszczególne kadry są jak rozrzucone kawałki puzzli, które czytelnik musi sam poukładać. Brom (Unka Odya) jest komiksem o istotach, które żyją tuż obok nas. Określa się je jako „nadnaturalne”, „magiczne”. Większość ludzi uważa, że takie stworzenia w ogóle nie istnieją – co najwyżej w mitach lub legendach. Brom wie, że one są prawdziwe. To właśnie ich historia. Ich życie, ich problemy. Nie tylko te nadnaturalne. Koniec lipca (Maria Rostocka) Lipiec się kończy, przeleciała już połowa lata. Dwunastoletni Alek, wysłany przez matkę na wakacje do domu babci, stara się znaleźć sobie jakieś zajęcie, by zabić nudę, ale także by odpędzić dręczącą myśl: „On tutaj jest. Tuż obok. Wystarczy przejść przez łąkę…". Wiedźmin. Zatarte wspomnienia (Amad Mir, Sztybor) Geralt poszukuje nowego zajęcia. Wiedźmini zawsze mieli pod górkę, ale teraz wszystkie potwory jakby zapadły się pod ziemię. Pani burmistrz pewnego miasteczka prosi o pomoc w pozbyciu się mglaków atakujących dzieci. Wiedźmin szybko wyczuwa, że pod pozornie prostym zleceniem kryje się poważniejsza sprawa.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń