Sobota, 02 lipca 2022
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Bibliotekarze świętowali „na słodko”


Bibliotekarze świętowali „na słodko”f09.05.2022 r.

Bibliotekarze świętowali „na słodko”

Rumia już po raz 37. celebrowała Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, który przypada 8 maja. Z tej okazji wiceburmistrz Piotr Wittbrodt odwiedził pracowników Stacji Kultura, by złożyć im życzenia oraz poczęstować okolicznościowymi babeczkami.

Bardzo dziękuję wszystkim naszym bibliotekarzom za to, że z pasją i ogromnym zaangażowaniem podchodzą do swojej pracy. To dzięki wam mamy w Rumi tak wyjątkowe biblioteki – powiedział Piotr Wittbrodt, wiceburmistrz Rumi do spraw społecznych. – Wszystkim pracownikom tych obiektów kultury życzę satysfakcji z wykonywanych zadań, energii do działania i rosnącej liczby czytelników – dodał.

Wiceburmistrz Piotr Wittbrodt wręczający okolicznościowe babeczki bibliotekarzom

Dyrektor miejskiej biblioteki Dariusz Rybacki i wiceburmistrz Rumi Piotr Wittbrodt


Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi powstała 1 grudnia 1948 roku w prywatnym mieszkaniu. Od tego czasu jej główna siedziba zmieniała się kilkukrotnie, by ostatecznie przenieść się na dworzec kolejowy, gdzie od 2014 roku funkcjonuje pod nazwą Stacja Kultura, podbijając serca czytelników i nie tylko.

Stacja Kultura jest pierwszą tego typu placówką w Polsce, która została otwarta na czynnym dworcu. Zapoczątkowała tym samym nowy trend rewitalizacji dworców na cele kulturalne. Społeczny charakter przemiany miejsca, przyjazny i otwarty stosunek do użytkowników oraz współtworzona przez rumian bogata oferta edukacyjna i kulturalna sprawiają, że jednostka odnotowuje rekordowe wzrosty liczby czytelników i odwiedzin, mimo że w ogólnopolskim czytelnictwie zauważalna jest tendencja spadkowa.

Jednostka poza działalnością biblioteczną organizuje różnorodne wydarzenia kulturalne. Odbywają się tu spotkania autorskie, zapraszani są znakomici goście ze świata sztuki, nauki i kultury. Organizowane są konferencje, koncerty, festiwale, wernisaże, wystawy, warsztaty: teatralne, plastyczne, taneczne czy fotograficzne oraz rozmaite zajęcia dla dzieci, młodzieży i seniorów.

Kalendarz wydarzeń