Poniedziałek, 06 stycznia 2025
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Biel i czerwień są dla Rumi ważne


Biel i czerwień są dla Rumi ważne07.08.2023 r.

Biel i czerwień są dla Rumi ważne

Około 70% Polaków uważa się za patriotów. Przejawy przywiązania do ojczyzny widoczne są w wielu miastach – między innymi w Rumi, gdzie mieszkańcy chętnie uczestniczą w realizowanych przez samorząd przedsięwzięciach o takim charakterze.

Jak Polacy rozumieją patriotyzm? Zdaniem niemal wszystkich respondentów ogólnokrajowych badań najistotniejsze jest: okazywanie szacunku godłu, fladze i hymnowi narodowemu, pielęgnowanie polskich tradycji, znajomość historii kraju, dbałość o wpajanie dzieciom miłości i szacunku do ojczyzny, poszanowanie i przestrzeganie prawa oraz udział w wyborach.

Z badań przeprowadzanych przez GUS1 i CBOS2 wynika też, że bycie patriotą przejawia się w dbałości o język ojczysty, odczuwaniu dumy z sukcesów polskich sportowców czy wywieszaniu flagi w związku z obchodami świąt państwowych. Dużo rzadziej jako istotne działania patriotyczne respondenci wskazują udział w takich obchodach3.

Gdyby zbadać lokalne tendencje, wyniki mogłyby wyglądać nieco inaczej. Mieszkańcy Rumi chętnie i licznie uczestniczą w gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości czy też odbywającym się pod szyldem MOSiR-u Biegu Tropem Wilczym. Rumianie pojawiają się także przy miejscach pamięci, by złożyć kwiaty z okazji kolejnych rocznic uchwalenia Konstytucji 3 maja czy wybuchu i zakończenia drugiej wojny światowej. 

Uznaniem lokalnej społeczności cieszą się również biało-czerwone inwestycje, takie jak montaż 18-metrowego masztu flagowego na rondzie im. rotmistrza Witolda Pileckiego, instalacja przy ul. Żwirki i Wigury tablic upamiętniających mieszkających w Rumi Powstańców Warszawskich, a także wykonanie patriotycznych murali przy skwerze im. Hieronima Derdowskiego i Józefa Wybickiego oraz przy ul. Sabata. 
 

- Od 2015 roku, czyli momentu, w którym mamy wpływ na to, co się dzieje w mieście, staramy się wprowadzać jak najwięcej inicjatyw patriotycznych. Chcemy, aby wszyscy rumianie pamiętali, że wolność i niepodległość nie są nam dane raz na zawsze, że musimy je pielęgnować, szanować i doceniać. Odbieramy także jako swój obowiązek przekazywanie tych wartości następnym pokoleniom mieszkańców Rumi. Temu właśnie służy wiele prowadzonych działań społecznych, między innymi: Parada Niepodległości, Bieg Tropem Wilczym, nadawanie rondom i ulicom patronów takich jak rotmistrz Witold Pilecki czy Józef Rzepka, realizacja murali patriotycznych przypominających o Józefie Wybickim, Hieronimie Derdowskim czy obronie Rumi w 1939 roku, również coroczne obchody i uroczystości pod pomnikiem Armii Krajowej w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, uchwalenia Konstytucji 3 maja i wiele innych – wymienia wiceburmistrz Ariel Sinicki. – Szeroko rozumiany patriotyzm, również ten lokalny, rozumiany jako miłość do Rumi i duma z faktu, że jesteśmy jej mieszkańcami, to z pewnością kierunek, który zawsze będziemy kontynuowali – podsumowuje.
 

Źródła:
  1. https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5486/21/1/1/zaufanie_.pdf (https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5486/21/1/1/zaufanie_.pdf)
  2. https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2018/K_105_18.PDF (https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2018/K_105_18.PDF) 
  3. https://psychpol.psych.pan.pl/images/Raporty/Raport_polskosc.pdf (https://psychpol.psych.pan.pl/images/Raporty/Raport_polskosc.pdf)

 

 

Dla dwojga rumian – Bogumiła Zygmunta Sabiłły oraz Aleksandry Jadwigi Dąbrowskiej – data 1 sierpnia ma szczególne znaczenie. Tego dnia 79 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie, w którym uczestniczyli u boku swoich przyjaciół, a dziś są jednymi z nielicznych żyjących świadków tych krwawych wydarzeń. Tablice przedstawiające biogramy rumskich Powstańców znajdują się przy pomniku Armii Krajowej (ul. Żwirki i Wigury).


Powstanie Warszawskie wymierzone było przeciwko okupującym stolicę wojskom niemieckim. Zakończyło się kapitulacją 3 października. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, zginęło także od 150 do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Zniszczona została większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i sakralnej.
 

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń