Wtorek, 18 czerwca 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Brzeg Zagórskiej Strugi zmieni się nie do poznania


Brzeg Zagórskiej Strugi zmieni się nie do poznania22.06.2021 r.


Dzięki współpracy Urzędu Miasta Rumi ze spółką Inpro zrewitalizowany zostanie kolejny odcinek ciągu rekreacyjnego wzdłuż Zagórskiej Strugi. Modernizacja ma objąć fragment brzegu rzeki zlokalizowany pomiędzy ulicami Sobieskiego i Torową. Inwestycję zaprojektuje i sfinansuje deweloper.

Planowana przebudowa nadrzecznych terenów Zagórskiej Strugi znacząco uatrakcyjni przestrzeń publiczną zlokalizowaną w obrębie przygotowywanej inwestycji deweloperskiej o nazwie „Rumia Centralna”. Zgodnie z planem – na powierzchni obejmującej zarówno obszar miejski, jak i teren osiedla – powstanie estetyczne i funkcjonalne ogólnodostępne miejsce do rekreacji oraz wypoczynku. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane 22 czerwca na terenie, który w przyszłości przejdzie metamorfozę. Dokument sygnowali burmistrz Rumi Michał Pasieczny oraz wiceprezes zarządu Inpro Robert Maraszek.

Bardzo cieszymy się z nawiązania współpracy z Urzędem Miasta Rumi. Wierzymy, że projekt obejmujący rewitalizację terenów zielonych stworzy jedną z nowych lokalnych atrakcji. Korzystać z niej będą wszyscy mieszkańcy Rumi, w tym również właściciele mieszkań naszej nowej inwestycji. Liczymy, że wspólnie z władzami samorządowymi uda nam się stworzyć nowe centrum, które stanie się ulubionym miejscem spotkań mieszkańców i nową wizytówką miasta – powiedział Robert Maraszek, wiceprezes zarządu spółki Inpro.

Rozpoczęcie prac związanych z rewitalizacją brzegu Zagórskiej Strugi nastąpi po uruchomieniu budowy osiedla „Rumia Centralna”, co jest planowane na wiosnę 2022 roku. Do tego czasu przygotowywany będzie projekt.

Jesteśmy niezmiernie dumni z tego, że udało się przekonać firmę Inpro do tego, żeby w ramach swojej inwestycji przeprowadziła tutaj rewitalizację ciągu wzdłuż Zagórskiej Strugi. Jest to marzenie mieszkańców Rumi – zaznacza Michał Pasieczny, burmistrz Rumi. – Zagospodarowany zostanie odcinek od Galerii Rumia do torów kolejowych. Możliwe, że garaże za torami także zostaną zrewitalizowane, natomiast tutaj wymagana będzie zgoda właścicieli prywatnych. Mam nadzieję, że się zgodzą, ponieważ wszyscy na tym skorzystają. Tam także może pojawić się więcej zieleni. Widzimy na wizualizacjach przygotowanych przez firmę Inpro, jak pięknie i atrakcyjnie wykonany zostanie ten ciąg wzdłuż Zagórskiej Strugi, a będzie to teren otwarty dla wszystkich mieszkańców. Pojawią się schody terenowe do rzeki, pomosty, przy których będzie można spędzać czas. Będzie także sektor usługowy, gdzie prawdopodobnie pojawi się przestrzeń przeznaczona na restauracje. Mieszkańcy wielokrotnie mówią nam, że brakuje tutaj takich miejsc do spędzania wolnego czasu. Będą także długie najazdy, gdzie zarówno wózki, jak i rowery, będą mogły spokojnie przejeżdżać. My jako miasto doprowadzimy ciągi pieszo-rowerowe do pobliskiego tunelu – wymienia.

Jest to czwarty odcinek brzegu rzeki, który przejdzie modernizację. Urząd Miasta Rumi ubiega się o dotacje na realizację kolejnych tego typu inwestycji w ramach dwóch programów. Jeśli uda się zdobyć dofinansowania, zrewitalizowane zostaną następne tereny biegnące wzdłuż Zagórskiej Strugi. 


Firma Inpro powstała w 1987 roku. W swojej ofercie ma przede wszystkim apartamenty i mieszkania o podwyższonym standardzie oraz domy jednorodzinne. Spółka realizuje także inwestycje komercyjne, takie jak hotele apartamentowe i biurowce oraz świadczy usługi budowlane. Firma szczególną uwagę przykłada do stosowania nowoczesnych technologii oraz nowatorskich rozwiązań technicznych i organizacyjnych. Inpro kładzie nacisk przede wszystkim na odpowiednie lokalizacje swoich inwestycji oraz wysoką jakość wykonania, dzięki czemu od wielu lat znajduje się w czołówce firm deweloperskich na rynku trójmiejskim.

 


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń