Wtorek, 18 czerwca 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Budowa węzła integracyjnego coraz bliżej, trwają wyburzenia


Budowa węzła integracyjnego coraz bliżej, trwają wyburzenia05.02.2020 r.


Dawna siedziba Ogniska Wychowawczego im. Kazimierza Lisieckiego „Dziadka” przechodzi do historii. Wyburzanie obiektu związane jest z przygotowaniem terenu pod budowę węzła integracyjnego z tunelem w Rumi Janowie. Równoległe trwa analiza ofert, które zostały złożone w przetargu na realizację inwestycji. Efekt końcowy ma być widoczny najpóźniej 30 października 2022 roku.

To kolejny etap przygotowań do największej w historii miasta inwestycji. Do tej pory udało się m.in. zakończyć projektowanie, uzyskać niezbędne pozwolenia oraz przeprowadzić prace związane z przygotowaniem terenu pod inwestycję – w maju 2019 roku wyburzone zostały budynki zlokalizowane w pobliżu stacji SKM Janowo, natomiast do końca lutego tego roku nie będzie śladu po dawnej siedzibie ogniska wychowawczego.

W przetargu, który zostanie rozstrzygnięty najprawdopodobniej w marcu, złożonych zostało 5 ofert opiewających na kwoty od niespełna 61 do 91 milionów złotych. Zainteresowani to: Budimex SA – 60 850 086,45 zł brutto, MTM SA – 61 352 663,02 zł brutto, PORR SA – 79 778 072,38 zł brutto, STRABAG sp. z o.o. – 89 140 735,07 zł brutto oraz Roverpol sp. z o.o. – 90 999 090,00 zł brutto.

Przetarg jeszcze nie jest rozstrzygnięty, ale jesteśmy bardzo blisko. Myślę, że prace powinny się zacząć w przeciągu dwóch lub trzech miesięcy – przekonuje Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

W ramach budowy węzła integracyjnego z tunelem, który połączy dwie części miasta, powstaną również m.in. parkingi, ścieżki rowerowe, kładki dla pieszych, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz wiaty autobusowe.

Celem inwestycji jest przede wszystkim usprawnienie ruchu drogowego. Dzięki temu przedsięwzięciu możliwa będzie również integracja różnych środków transportu. Oznacza to, że powstanie funkcjonalny i spójny system komunikacji drogowej, a co za tym idzie – zwiększy się liczba pasażerów, a zmniejszą się korki i emisja spalin.

Na pewno wystąpią utrudnienia w ruchu, choć będziemy się starać, żeby prace były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców. Chyba wszyscy rozumieją, że jeśli będziemy mieli przejazd kolejowy na początku Rumi, to przynajmniej ¼ kierowców pojedzie na skróty, czyli odkorkuje się nam krajówka, a ruch na takich ulicach jak Dąbrowskiego będzie upłynniony. To jest zasada wszystkich najlepiej rozwiniętych miast w Europie, dlatego jestem dobrej myśli, mimo rosnącej liczby samochodów – podkreśla burmistrz Michał Pasieczny. – Należy pamiętać, że węzeł Janowo znajduje się w jednym zamówieniu projektowym wraz z węzłem w Rumi, gdzie stworzone zostaną dodatkowe miejsca parkingowe i zostaną doprowadzone ścieżki rowerowe – podsumowuje.

Na realizację inwestycji w ramach projektu pn. „Budowa węzłów integracyjnych w Rumi wraz z trasami dojazdowymi” udało się zdobyć unijne dofinansowanie w wysokości ponad 17 milionów złotych. Środki zostały pozyskane z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Kwota unijnego dofinansowania może się jeszcze zwiększyć.


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń