Wtorek, 03 października 2023
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Budżet Obywatelski 2023 – mieszkańcy wybiorą najlepsze spośród 27 projektów


Budżet Obywatelski 2023 – mieszkańcy wybiorą najlepsze spośród 27 projektów10.08.2022 r.

Zdjęcia ilustracyjne zaproponowanych projektów

Poznaliśmy listę projektów, na które mieszkańcy Rumi będą mogli głosować w tegorocznym Budżecie Obywatelskim. Weryfikację formalną i merytoryczną przeszło pomyślnie 27 koncepcji o charakterze inwestycyjnym, prospołecznym i proekologicznym. Głosowanie ruszy 12 września.

Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu mieszkańcy Rumi od 2014 roku mogą swobodnie zmieniać swoje otoczenie. Sami decydują o tym, na co przeznaczyć 1,5 miliona złotych z gminnego budżetu. Pula środków jest podzielona na trzy kategorie: projekty inwestycyjne (1,2 mln zł), projekty prospołeczne (200 tys. zł) oraz projekty zielone (100 tys. zł).

W tym roku spośród 27 zaproponowanych przez mieszkańców pomysłów aż 11 ma prospołeczny charakter. Są to między innymi ćwiczenia i wykłady dla seniorów, szkolenia behawioralne dla psów oraz ich właścicieli, zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży, kurs samoobrony dla kobiet czy też organizacja wydarzeń.

Drugie pod względem liczebności są projekty inwestycyjne. W tej kategorii będzie można głosować na 9 koncepcji, np. na budowę ogólnodostępnego boiska wielofunkcyjnego, stworzenie muzeum w podziemiach miejskiej biblioteki, montaż rodzinnej huśtawki czy też zakup świątecznych ozdób do parków i na główne ulice.

Najmniejszy wybór głosujący będą mieć w przypadku projektów zielonych, czyli proekologicznych inicjatyw. W tej kategorii merytoryczną i formalną weryfikację przeszło 7 projektów, które dotyczą m.in. stworzenia deszczowego ogrodu, przyszkolnej zielonej strefy oraz dokonania dodatkowych nasadzeń na terenie miasta. Wszystkie pomysły, również te odrzucone przez komisję weryfikacyjną, można znaleźć na stronie rumia.budzet-obywatelski.org/projekty.

Głosowanie, które potrwa od 12 do 26 września, będzie się odbywać w formie papierowej (urny i formularze będą dostępne w stałych i mobilnych punktach) i elektronicznej (poprzez elektroniczną platformę). Każdy, kto oświadczy, że jest mieszkańcem Rumi, będzie mógł oddać głos na maksymalnie trzy projekty – po jednym z każdej kategorii. Ogłoszenie wyników nastąpi w październiku, podczas uroczystej gali z udziałem autorów zwycięskich pomysłów.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń