Poniedziałek, 15 kwietnia 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Burmistrz Michał Pasieczny odznaczony przez pomorskich działkowców


Burmistrz Michał Pasieczny odznaczony przez pomorskich działkowców30.08.2021 r.

Zdjęcia wykonał Grzegorz Drozdowski, sekretarz Okręgu Pomorskiego PZD w Gdańsku

Działkowcy z całego województwa spotkali się w Rozewiu (gmina Władysławowo), by uczestniczyć w Okręgowych Dniach Działkowca 2021. Wśród gości pojawili się delegaci z Niemiec i samorządowcy, w tym burmistrz Michał Pasieczny, który w ramach obchodów otrzymał odznakę „Za Zasługi dla Polskiego Związku Działkowców”.

Tegoroczne Okręgowe Dni Działkowca odbywały się 28 sierpnia w sąsiedztwie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Pod Bryzą”. Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych i wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego uroczystość otworzył Mieczysław Kamiński, prezes Okręgu Pomorskiego Polskiego Związku Działkowców w Gdańsku i jednocześnie prezes Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Janowo”.

Okręgowe Dni Działkowca są niczym innym jak „dożynkami działkowymi”. Dla działkowców jest to święto, jak również podsumowanie rocznych prac na działkach, połączone niejednokrotnie z wystawą plonów i wyrobów oraz zabawą. Jest to również okazja, by docenić działkowców za sumienną pracę na swoich terenach zielonych, za co przyznawane są nagrody, dyplomy i odznaczenia. Działkowe święto pozwala też wyróżnić dzieci oraz sympatyków, którzy biorą udział w konkursach organizowanych przez terenowe jednostki Polskiego Związku Działkowców – mówił Mieczysław Kamiński.

O znaczeniu tego święta oraz samych Rodzinnych Ogrodów Działkowych mówili również zaproszeni goście, w tym włodarze z Małego Trójmiasta Kaszubskiego. Wszyscy podkreślali ekologiczne znaczenie tych obszarów.

Rodzinne Ogrody Działkowe to tak naprawdę liczne tereny zielone, które kwitną dzięki ogromnej pracy i zaangażowaniu naszych mieszkańców. Są to miejsca przyjemne dla oka i przyjazne zwierzętom, służące nam wszystkim. Są to płuca coraz mocniej zurbanizowanych i zanieczyszczonych obszarów. Ten ekologiczny aspekt to nie wszystko. Widzimy też, jak wspólnota działkowców integruje różne pokolenia poprzez wspólną pracę i rekreację, co także zasługuje na ogromne uznanie i szacunek – przyznał Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

Ważnym punktem obchodów było uroczyste podpisanie porozumienia dotyczącego współpracy pomiędzy Okręgiem Pomorskim Polskiego Związku Działkowców a jego niemieckim odpowiednikiem – regionalnym oddziałem Narodowego Stowarzyszenia Przyjaciół Ogrodów (niem. Landesverband der Gartenfreunde Bremen Ev). Podczas uroczystości wręczono również puchary i dyplomy okolicznościowe, a także nominacje i odznaki, w tym dwie „Za Zasługi dla Polskiego Związku Działkowców”. Ordery te otrzymali: Franciszek Potulski, członek Okręgowej Rady Pomorskiej, oraz Michał Pasieczny, burmistrz Rumi. Odznaki stanowią oficjalne podziękowanie dla organizacji, instytucji bądź osób publicznych za regularne wspieranie działalności Związku.

Pan Michał Pasieczny został wybrany na burmistrza w bezpośrednich wyborach, między innymi głosami rumskich działkowców. Piastując tę funkcję, wielokrotnie spotykał się ze społecznością działkową podczas Ogrodowych Dni Działkowca, wręczał wzorowym działkowcom ufundowane przez siebie nagrody rzeczowe, ogrody otrzymywały stosowne dyplomy, były też sadzone jubileuszowe drzewka. Pan Pasieczny doprowadził również do wybudowania nowych ulic dojazdowych do ogrodów, a Rodzinny Ogród Działkowy im. Płk. Stanisława Dąbka uzyskał dodatkowy teren pod budowę szesnastu działek. W imieniu rumskich działkowców Okręg Pomorski w Gdańsku zawnioskował do jednostki krajowej Polskiego Związku o przyznanie odznaczenia „Za zasługi dla Polskiego Związku Działkowców” – wyjaśniał prezes Mieczysław Kamiński.

Wszyscy goście zostali obdarowani koszami zawierającymi kwiaty, owoce i warzywa pochodzące z lokalnych upraw działkowych.


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń