To wyjątkowy, integrujący starszych rumian pomysł na zagospodarowanie ich wolnego czasu, który miasto realizuje we współpracy z organizacją Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Wcześniej przeprowadzono wywiady środowiskowe z pomocą Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, żeby dobrze zdiagnozować potrzeby i problemy seniorów.
Gdy wyłoniono już komplet uczestników, każdy z nich może korzystać z oferty Klubu Senior+ Rumia aż przez pięć dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku, od godz. 8:00 do 16:00.
Lista zajęć i aktywności, z których regularnie korzystają uczestnicy klubu jest długa i zróżnicowana: od katechezy, przez zajęcia rozrywkowe, gry i quizy, gimnastykę rozruchową, która odbywa się dwa razy w tygodniu aż po spotkania z zaproszonymi gośćmi (np. artystami).
W stałym planie jest też miejsce na wspólne czytanie literatury czy grupowe i indywidualne konsultacje z psychologiem. Teraz, w okresie przedświątecznym klubowicze pracują chociażby przy wykonywanych własnoręcznie bożonarodzeniowych kartkach i ozdobach, które później trafią na kiermasze.
– Seniorzy, którzy poznali się podczas zajęć zawiązują też przyjaźnie i umawiają się na wspólne spędzanie wolnego czasu także poza spotkaniami w klubie. Wspólnie korzystają na przykład z możliwości uczestnictwa w różnych miejskich wydarzeniach – mówi Aleksandra Czynszak z Centrum Pomocowego Caritas im. św. Siostry Faustyny w Rumi.
Kto korzysta z miejskiego klubu dla seniorów? Przede wszystkim osoby, które do tej pory borykały się z problemem samotności i potrzebowały stałego kontaktu z drugim człowiekiem. W ten sposób przekonują się, że tzw. jesień życia może być okresem radości, aktywności i odkrywania nowych zainteresowań.