Wtorek, 18 czerwca 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

By życie miało sens. Caritas opiekuje się seniorami z Rumi


By życie miało sens. Caritas opiekuje się seniorami z Rumi12.12.2023 r.

Seniorzy, korzystając z Klubu Senior+ Rumia, spędzają czas np. na tworzeniu rękodzieła

W Rumi działa miejsce, w którym osoby starsze i samotne mogą liczyć na pomocną dłoń, dobrze spędzony czas i wiarę w to, że wiele dobrego jeszcze przed nimi. To Klub Senior+ Rumia, czyli miejska oferta dla seniorów realizowana w Centrum Pomocowym Caritas przy ul. Gierosa. Długofalowo, przez 5 dni w tygodniu 30 starszych mieszkańców może liczyć m.in. na zajęcia ruchowe, rozrywkę czy kontakt z psychologiem.

To wyjątkowy, integrujący starszych rumian pomysł na zagospodarowanie ich wolnego czasu, który miasto realizuje we współpracy z organizacją Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Wcześniej przeprowadzono wywiady środowiskowe z pomocą Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, żeby dobrze zdiagnozować potrzeby i problemy seniorów.

Gdy wyłoniono już komplet uczestników, każdy z nich może korzystać z oferty Klubu Senior+ Rumia aż przez pięć dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku, od godz. 8:00 do 16:00.

Uczestnicy klubu regularnie uczestnicą w zajęciach ruchowych, fot. Klub Senior+ Rumia

Lista zajęć i aktywności, z których regularnie korzystają uczestnicy klubu jest długa i zróżnicowana: od katechezy, przez zajęcia rozrywkowe, gry i quizy, gimnastykę rozruchową, która odbywa się dwa razy w tygodniu aż po spotkania z zaproszonymi gośćmi (np. artystami).

W stałym planie jest też miejsce na wspólne czytanie literatury czy grupowe i indywidualne konsultacje z psychologiem. Teraz, w okresie przedświątecznym klubowicze pracują chociażby przy wykonywanych własnoręcznie bożonarodzeniowych kartkach i ozdobach, które później trafią na kiermasze.

– Seniorzy, którzy poznali się podczas zajęć zawiązują też przyjaźnie i umawiają się na wspólne spędzanie wolnego czasu także poza spotkaniami w klubie. Wspólnie korzystają na przykład z możliwości uczestnictwa w różnych miejskich wydarzeniach – mówi Aleksandra Czynszak z Centrum Pomocowego Caritas im. św. Siostry Faustyny w Rumi.

Występ artystyczny i wspólne spotkanie w ramach zajęć, fot. Klub Senior+ Rumia

Kto korzysta z miejskiego klubu dla seniorów? Przede wszystkim osoby, które do tej pory borykały się z problemem samotności i potrzebowały stałego kontaktu z drugim człowiekiem. W ten sposób przekonują się, że tzw. jesień życia może być okresem radości, aktywności i odkrywania nowych zainteresowań.

Urząd Miasta Rumi realizuje zajęcia w ramach Klubu Senior+ Rumia dzięki środkom zdobytym z budżetu państwa – Programu Wieloletniego Senior+ na lata 2021-2025. Dofinansowane zadania obejmują m.in. utworzenie klubu we współpracy z organizacją Caritas Archidiecezji Gdańskiej w Centrum Pomocowym Caritas im. św. Siostry Faustyny w Rumi oraz zapewnienie jego funkcjonowania dla 30 osób uczestniczących w projekcie.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń