Niedziela, 19 maja 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Rumi czeka na lokatorów


Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Rumi czeka na lokatorów05.03.2024 r.


Personel Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rumi poszukuje osób chcących skorzystać ze wsparcia oferowanego przez Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne (COM). Pod koniec 2023 roku znajdujący się nieopodal Placu Kaszubskiego obiekt został w pełni wyposażony i przekazany do użytkowania. Aktualnie COM czeka na potencjalnych lokatorów – dorosłych rumian ze  znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Celem projektu jest pomoc osobom niepełnosprawnym oraz ich rodzinom w codziennym funkcjonowaniu.

Obecnie MOPS prowadzi nabór na lokatorów COM-u. Rekrutacja skierowana jest do dorosłych mieszkańców Rumi z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności bądź traktowanym na równi orzeczeniem. Centrum nie przyjmuje osób, których stan zdrowia powoduje konieczność zapewnienia całkowitej i całodobowej opieki. Nabór nie jest także skierowany do mieszkańców przejawiających zachowania agresywne i autoagresywne.

COM oferuje przede wszystkim bezpłatne wsparcie w formie pobytu dziennego w godzinach 8:00-16:00 od poniedziałku do soboty oraz w jedną niedzielę miesiąca, a także możliwość zamieszkania (pobyt całodobowy we wszystkie dni tygodnia).

Jednostka nie skupia się jednak wyłącznie na opiece. Celem personelu COM-u jest poprawa jakości życia lokatorów poprzez między innymi: udzielanie wsparcia w zakresie potrzeb zdrowotnych, umożliwianie rekreacji czy rozwój kompetencji poznawczych i społecznych. Lokatorzy będą mogli uczestniczyć na przykład w warsztatach integracyjnych oraz zajęciach terapeutycznych i rehabilitacyjnych z wykorzystaniem sztuki i kontaktu z przyrodą.

Nabór prowadzi Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rumi (ul. Sobieskiego 42). Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 739 012 522 oraz osobiście w siedzibie COM-u (ul. Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego 4).


W zlokalizowanym przy ul. Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego 4 budynku znajduje się m.in. jadalnia, sala warsztatowa, pokój wyciszenia, gabinet psychologa, pokoje 1- i 2-osobowe oraz pomieszczenia dla personelu. Wzdłuż centrum zbudowany został układ drogowy, zagospodarowano okoliczny teren, powstały też miejsca parkingowe od strony ul. Lipowej. Łączna wartość zadania to ponad 5 mln zł, miastu udało się zdobyć na ten cel dofinansowanie w wysokości 2,8 mln zł.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń