W październiku 2004 roku grupa miłośników śpiewu utworzyła Chór Kaszubski „Rumianie”, któremu od początku przyświecała zasada – śpiewać każdy może. Obecnie chór prężnie działa w ramach sekcji muzycznej Miejskiego Domu Kultury w Rumi, odnosząc sukcesy nie tylko na lokalnym gruncie. W minioną sobotę (12 października) grupa oficjalnie świętowała 15-lecie istnienia.
Uroczystość przygotowana z okazji 15-lecia działalności chóru odbywała się w kościele pw. św. Józefa i św. Judy Tadeusza w Rumi. Na tę okazję „Rumianie” przygotowali pieśni zarówno w języku polskim, jak i kaszubskim.
Głównym celem działalności zespołu jest krzewienie kultury i tradycji naszego regionu, dlatego chór występuje wyłącznie w kaszubskich strojach ludowych, a w jego repertuarze przeważają kaszubskie pieśni. Funkcję dyrygenta oraz kierownika artystycznego zespołu od początku, nieprzerwanie, pełni Marzena Graczyk.
– Podczas jubileuszowego koncertu zaprezentowaliśmy pieśni maryjne i patriotyczne. Nie jest to przypadek, ponieważ chór został powołany do życia w październiku 2004 roku, a październik jest miesiącem Maryi, stąd pieśni ku jej czci – wyjaśnia Marzena Graczyk, dyrygent Chóru Kaszubskiego „Rumianie” oraz instruktor w MDK-u. – Maryja jest również główną patronką Polski, jest czczona jako Królowa polskich serc i polskiej ziemi, dlatego też przygotowaliśmy pieśni o naszej ojczyźnie – uzupełnia.
Wśród zgromadzonej w kościele publiczności znaleźli się nie tylko bliscy i przyjaciele chórzystów, ale także profesor Edmund Wittbrodt, dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie Tomasz Fopke, wicestarosta powiatu wejherowskiego Jacek Thiel, pełniący obowiązki dyrektora Miejskiego Domu Kultury Michał Gaj, dyrektor Domu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Janowo” Leszek Winczewski, wiceburmistrz Piotr Wittbrodt oraz przedstawiciele rady miejskiej: zastępca przewodniczącej Komisji Kultury Teresa Hebel oraz przewodniczący rady miejskiej Ariel Sinicki. Zwieńczenie uroczystości stanowiło wręczenie jubilatom podarunków oraz wykonanie wspólnych fotografii.
Warto zauważyć, że w ciągu piętnastu lat swojej działalności „Rumianie” brali udział w wielu festiwalach i przeglądach pieśni chóralnej, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. drugie miejsce w XI Festiwalu Kolęd Kaszubskich w Pierwoszynie, trzecie miejsce w XII Festiwalu Piosenki Żołnierskiej o Złoty Buzdygan w Kosakowie czy też nagrodę specjalną za najlepiej wykonany utwór patriotyczny w I Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym 50+ w Wejherowie. Niezwykle ciekawym doświadczeniem był także udział chórzystów w realizacji filmu o Gdyni pt. „Miasta z morza”.
Z kolei letnie trasy koncertowe pozwoliły rumskiemu chórowi zaprezentować pieśni kaszubskie mieszkańcom Podlasia, Małopolski, Wielkopolski, Roztocza Lubelskiego, Pomorza Zachodniego oraz Wilna i Berlina. Zespół aktywnie współpracuje z innymi kaszubskimi zespołami z regionu, zrzeszonymi w Radzie Chórów Kaszubskich, przygotowując wspólnie koncerty i wydarzenia muzyczne.
– Każdego, komu wspólny śpiew sprawia radość, zapraszamy do wspólnego muzykowania – podsumowuje Marzena Graczyk.