Czwartek, 21 listopada 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Co robią na co dzień rumscy seniorzy?


Co robią na co dzień rumscy seniorzy?21.03.2024 r.

Plenerowe zajęcia dla aktywnych seniorów z Rumi

Emerytura – co dalej? Może nowe hobby, wycieczki, rozwój artystycznej pasji, na którą wcześniej nie było czasu albo regularne ćwiczenia, żeby pozostać w zdrowiu? W Rumi starsi mieszkańcy korzystają z bogatej oferty zajęć, która powstaje we współpracy miasta z wieloma organizacjami.

Statystycznie prawie co czwarty mieszkaniec Rumi to osoba powyżej 60. roku życia. To kilkanaście tysięcy osób, które przechodząc na emeryturę, często pozostawiają za sobą najbardziej intensywny okres życia i zastanawiają się, co zrobić z wolnym czasem.

Rumia postawiła na wspieranie stowarzyszeń, które dobrze rozumieją potrzeby seniorów i zapraszają na bezpłatne aktywności sportowe w siłowni i na basenie, wycieczki z przewodnikiem, wyjścia na koncerty, do teatru i na inne wydarzenia kulturalne, warsztaty artystyczne, naukę cyfrowych umiejętności i wiele innych. Można też liczyć na podstawową pomoc dla potrzebujących, którzy z różnych powodów nie mogą oczekiwać wsparcia od swoich bliskich.

 

Tutaj seniorzy wybierają sami

Podstawa miejskich działań na rzecz starszych osób to powołana w 2014 roku Rumska Rada Seniora. Daje ona przedstawicielom tej grupy wiekowej bezpośredni kontakt z władzami miasta i gwarantuje wpływ na to, w jaki sposób Rumia ich wspiera.

Jedno z posiedzeń Rumskiej Rady Seniora na początku niedawno zakończonej kadencji

Kilkunastu członków Rady reprezentuje różne stowarzyszenia i organizacje. Spotykają się, aby opiniować działania samorządu i dbać o interesy osób starszych, ale też zgłaszać własne pomysły na wydarzenia czy programy senioralne.

Tak powstała między innymi Rumska Karta Seniora – pakiet już około 70 rabatów i zniżek na zabiegi, usługi medyczne czy członkostwa w lokalnych klubach sportowych i fitness. „Pudełko Życia” to z kolei program, dzięki któremu do mieszkańców trafiają specjalne zestawy mogące uratować zdrowie lub życie w sytuacji kryzysowej.

Rumska Karta Seniora

Co roku starsi mieszkańcy bawią się też razem na zainicjowanym przez Radę Rumskim Dniu Seniora. W Rumi występowali do tej pory m.in. Robert Janowski, Krzysztof Krawczyk, Halina Frąckowiak czy Ryszard Rynkowski.

Koncert Krzysztofa Krawczyka z okazji Rumskiego Dnia Seniora w 2018 roku

 

Warto pozostać w dobrej formie

Pomysłów na aktywności dla rumian w srebrnym wieku jest jednak więcej. Ruch i sport – to jedne z najpopularniejszych działań, z których korzystają seniorzy. „Aktywny senior”, miejski program z bezpłatnymi zajęciami, trwa już od 2018 roku. Zainicjował go burmistrz Michał Pasieczny wspólnie z Rumską Radą Seniora i już od pierwszych edycji wolne miejsca zapełniały się w błyskawicznym tempie. Już ponad 650 seniorów z Rumi wzięło udział w tym programie.

Ćwiczenia dla seniorów w lokalnej siłowni w ramach jednego z programów

O ruch i zdrowie pomaga zadbać też pływanie i wodny aerobik, które miasto regularnie organizuje w Hotelu Faltom przy wsparciu partnera – firmy EuroStyl – czy dzięki dofinansowaniom wojewódzkim (program „Aktywni po sześćdziesiątce na basenie”).

Zajęcia na basenie

Można też nauczyć się tańczyć – jeden z programów pozwala kilkudziesięciu starszym rumianom na bezpłatny udział w treningach prowadzonych w lokalnym studio Creative Dance.

Zajęcia taneczne dla seniorów z Creative Dance

Ogromnym zainteresowaniem cieszy się gimnastyka. Na początku było na zajęciach 100 osób, teraz jest nas ponad 200 i kolejni chętni czekają. Basen to z kolei80 osób i kolejne, które czekają w kolejce na być może dodatkowe miejsca. Seniorzy doceniają tę ofertę – mówi Mieczysław Grzenia, przewodniczący Rumskiej Rady Seniora i rumskiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

 

Szersze horyzonty na emeryturze

Jest też Rumski Uniwersytet Trzeciego Wieku – pod tym szyldem działa stowarzyszenie, które przy wsparciu miejskich funduszy organizuje cykliczne zajęcia dla seniorów i dba o sprawność ich umysłów.

Inauguracja roku w Rumskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Stacji Kultura

Przyjmujemy osoby od 55. roku życia, nie tylko mieszkańców. Stawiamy przede wszystkim na edukację i ciekawe wykłady, które odwiedza średnio po 60-70 osób. Proponujemy na stałe język angielski, zajęcia komputerowe z obsługi laptopa, ale i smartfona, bo jest takie zapotrzebowanie – wymienia Renata Grzesiak, prezes stowarzyszenia Rumski Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Okazji do integracji jest więcej. Rumskich seniorów łączy nie tylko ruch czy nauka, ale i konkretne doświadczenia, jak w przypadku lokalnego ruchu tzw. Amazonek. Stowarzyszenie od 2004 roku pomaga nawiązywać więzi kobietom, które przeszły nowotwór piersi.

Dzięki wsparciu od miasta korzystamy z masaży, basenu czy gimnastyki. Organizujemy też przede wszystkim wyjazdy integracyjno-rehabilitacyjne. Nasz cel to głównie poprawa samopoczucia kobiet, które przeszły nowotwór i ich powrót do codziennej rzeczywistości – mówi Urszula Żminko, sekretarz stowarzyszenia „Amazonki” Rumia.

Jedną z najbardziej popularnych aktywności wśród starszych osób są też wycieczki, które przełamują codzienną rutynę. Stowarzyszenia stawiają na tzw. aktywizację społeczną realizowaną dzięki dotacjom od samorządu, przyznawanym na przykład w otwartych konkursach ofert.

Organizujemy wycieczki do miejsc, które wybierają i chcą odwiedzać sami seniorzy, wypady „na kijki”. Robimy też regularnie spotkania integracyjne, które dają możliwość porozmawiania ze sobą o swoich problemach, posiedzenia w towarzystwie przy kawie. Seniorzy nie mogą się doczekać kolejnych takich okazji. To bardzo ważne, żeby mieć szansę do wypowiedzenia się i kontaktu z drugim człowiekiem – mówi Bogumiła Raczkowska, prezes TKKF „Senior” w Rumi.

Jedna z wycieczek rumskich seniorów

 

Wsparcie dla potrzebujących

Miasto nie zapomina też o seniorach, którzy są mniej sprawni lub borykają się z problemami w codziennym funkcjonowaniu. Po to istnieje dom dziennego pobytu – „Klub Senior+” w Centrum Pomocowym Caritas im. św. Siostry Faustyny, który jest utrzymywany dzięki corocznym dotacjom z budżetu miasta. Zapewnia miejsca dla około 30 osób potrzebujących codziennej opieki i wspólnych zajęć.

Seniorki zajmują się warzywnikiem przy Klubie Senior+

Pomocą społeczną dla seniorów zajmuje się też rumskie stowarzyszenie „Pomóż Sąsiadowi”. Misją tej organizacji jest docieranie ze wsparciem do osób pozostających nieco w cieniu, borykających się z samotnością lub trudną sytuacją materialną.

Dzięki dotacji i wsparciu gminy możemy prowadzić pomoc dla osób potrzebujących, które pozostają anonimowe. To mieszkańcy po siedemdziesiątce czy osiemdziesiątce, do których trzeba umiejętnie dotrzeć. Gdy to się udaje, korzystają z naszego wsparcia, ale nigdy nie zgłaszają się po pomoc same. Przekazujemy im na przykład odzież, koce, poduszki, rozwozimy też żywność krótkoterminową – mówi Hanna Kawa ze stowarzyszenia „Pomóż Sąsiadowi”.

 

Dobry moment na kulturalne pasje

Aby seniorzy z Rumi pozostawali aktywni we wszystkich dziedzinach życia, uczą się także obsługiwać komputery czy smartfony dzięki programowi „Ja w internecie”. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i pomogły odnaleźć się we współczesnych realiach, korzystać z aplikacji czy utrzymywać kontakty dzięki internetowi.

Seniorzy z Rumi podczas nauki umiejętności cyfrowych

Chętnie odwiedzane są też artystyczne warsztaty i wydarzenia pozwalające rozwijać np. malarskie czy muzyczne pasje. To chociażby współpraca ze Stowarzyszeniem Artystów „Pasjonat”, którego członkowie regularnie tworzą dzieła trafiające później na wystawy do Miejskiego Domu Kultury.

Popularny MDK może się zresztą pochwalić ofertą dopasowaną do potrzeb starszych mieszkańców Rumi, którzy śmiało angażują się w działalność różnych sekcji – w tym zespołów wokalnych i chórów. Regularnie wydarzenia i spotkania przygotowywane z myślą o seniorach organizują też Miejska Biblioteka Publiczna czy Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Wszystkie te działania łączy wspólny cel: urozmaicenie mieszkańcom jesieni życia.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń