Poniedziałek, 15 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Coraz bliżej nowej bieżni


Coraz bliżej nowej bieżni02.08.2018 r.


Wkrótce stadion Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi zmieni się nie do poznania. Powstanie tam m.in. nowoczesna 400-metrowa bieżnia wraz z odwodnieniem oraz tzw. boisko rozgrzewkowe. Realizacja inwestycji będzie możliwa, dzięki zdobytemu dofinansowaniu.

Inwestycja, zakładająca m.in. przebudowę bieżni, budowę odwodnienia oraz montaż urządzeń lekkoatletycznych, będzie kosztowała gminę łącznie 5 milionów złotych. Miastu udało się pozyskać na ten cel dofinansowanie w wysokości 900 tysięcy złotych z Ministerstwa Sportu i Turystyki, w ramach Programu Rozwoju Infrastruktury Lekkoatletycznej. Natomiast wykonanie odwodnienia bieżni będzie możliwe, dzięki środkom zdobytym z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wartość tej dotacji wynosi blisko 400 tysięcy złotych.

Najważniejszą częścią planowanej inwestycji będzie wymiana nawierzchni bieżni okólnej. Obecnie istniejąca żwirowa trasa, która od dawna nie spełnia wymagań osób trenujących, zostanie zastąpiona nowoczesną nawierzchnią tartanową. W jej obrębie wytyczone zostały pierwotnie cztery tory, a docelowo ma być ich sześć. Dystans nie ulegnie zmianie i wciąż będzie wynosił 400 metrów. Ponadto cały wewnętrzny obwód bieżni będzie okalać odwodnienie.

Bieżnia, szczególnie po opadach deszczu, po prostu tonie. Warunki obecnie są fatalne, a odczuwają to przede wszystkim dzieci, które po zakończeniu zawodów lekkoatletycznych są całe ubłocone. Tego typu inwestycja jest konieczna – mówi Grzegorz Grinholc, który od lat trenuje młodych zawodników.

Wymiana nawierzchni bieżni to niejedyna zmiana, która czeka kompleks Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi. W ramach inwestycji, w miejscu starego asfaltu, powstanie również boisko lekkoatletyczne o tartanowej nawierzchni, służące sportowcom między innymi do rozgrzewki. W planach jest także przebudowa rozbiegu do skoku w dal i trójskoku, rzutni do rzutu kulą, a także budowa zakola lekkoatletycznego do skoku wzwyż. W ramach projektu przewidywana jest też wymiana bramek na boisku trawiastym, nowe oświetlenie oraz ogrodzenie. Bez inwestycji w dodatkową infrastrukturę otrzymanie ministerialnej dotacji byłoby niemożliwe.

W końcu, po kilkudziesięciu latach, dzięki budowie bieżni oraz infrastruktury towarzyszącej będziemy mieli stadion lekkoatletyczny z prawdziwego zdarzenia – podkreśla Jolanta Król, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi. – Tartanowa bieżnia z sześcioma torami pozwoli nam organizować duże imprezy sportowe rangi ogólnopolskiej. Jestem więc przekonana, że będziemy gościć niejedną gwiazdę sportu. Oczywiście skorzystają też mieszkańcy, którzy biegają wieczorami albo szukają odpowiedniego miejsca do takiej aktywności. Wkrótce będą mieli do dyspozycji profesjonalną nawierzchnię – dodaje.

Stadion oddano do użytku w 1964 roku. Żwirowa bieżnia ulokowana była w jego obrębie od początku istnienia. Dodatkowo w momencie otwarcia mieszkańcy mogli korzystać z bieżni do skoku w dal i pola do rzutu kulą, a także trybuny dla 800 kibiców.

Pamiętam, że obecna żwirowa nawierzchnia istniała w niemal identycznej formie w czasach, kiedy chodziłem do podstawówki – mówi radny Marcin Kaczmarek. – W Rumi jest wiele młodych talentów lekkoatletycznych, którym przyda się porządna bieżnia. Inwestycja z pewnością przyciągnie też młodzież, której wymagania względem infrastruktury są dość wysokie. Musimy iść z duchem czasu – podsumowuje.

Umowa z wykonawcą przebudowy bieżni została już podpisana. Prace mają ruszyć w sierpniu.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń