Poniedziałek, 18 Październik 2021
powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast
Fundusze krajowe Fundusze UE BIP Rumia

Członkowie ZKP w Rumi świętowali 40-lecie swojego oddziału


Członkowie ZKP w Rumi świętowali 40-lecie swojego oddziałuf16.09.2021 r.

Członkowie ZKP w Rumi świętowali 40-lecie swojego oddziału

Rumski oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego świętował 40-lecie swojego istnienia. Nie zabrakło oficjalnych podziękowań dla zasłużonych działaczy i sympatyków, uroczystego powitania nowych członków, zabawnych anegdot i oczywiście występu wokalno-tanecznego nawiązującego do kultury regionu. Wydarzenie odbyło się 14 września w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi.

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie (ZKP) powstało 2 grudnia 1956 roku, zrodziło się z potrzeby Kaszubów do posiadania organizacji, która broniłaby i dbała o wzmacnianie tej społeczności oraz całego Pomorza. Cele statutowe Zrzeszenia to m.in. rozbudzanie inicjatywy dla wszechstronnego rozwoju kulturowego, społecznego i gospodarczego Kaszub, Kociewia, Borów i całego Pomorza, a także szerzenie w społeczeństwie (szczególnie wśród młodzieży) znajomości tradycji kaszubsko-pomorskich.  

Dziś ZKP jest nowoczesnym stowarzyszeniem, jedną z największych organizacji pozarządowych w Polsce i największą w historii ruchu kaszubskiego. Zrzeszenie liczy ponad 6,5 tys. członków i posiada 70 oddziałów terenowych, w tym powołany do życia w czerwcu 1981 roku rumski oddział, który obecnie współtworzy około 200 osób.

Pierwsze lata naszej działalności przypadają na lata osiemdziesiąte ubiegłego wieku. To były trudne lata, tym bardziej, jak nastał stan wojenny i działalność została wstrzymana. Najważniejsze jednak, że znalazła się grupa ludzi, która założyła rumski oddział – przyznał w rozmowie z redakcją portalu rumia.naszemiasto.pl Józef Lanc, prezes rumskiego oddziału ZKP.

Jednym z najistotniejszych wydarzeń w historii rumskiego oddziału jest współorganizacja XIX Światowego Zjazdu Kaszubów, który odbył się w tym mieście 1 lipca 2017 roku. Wydarzenie przyciągnęło Kaszubów z całej Polski, a nawet Kanady czy Stanów Zjednoczonych. Wśród gości nie zabrakło wówczas osobistości ze świata polityki czy kultury. Gospodarzem Zjazdu był burmistrz Rumi Michał Pasieczny, który uczestniczył także we wrześniowych obchodach 40-lecia oddziału.

Ogromnie dziękujemy i składamy wyrazy uznania za trud włożony w pielęgnowanie oraz krzewienie kultury kaszubskiej. Życzymy również kolejnych sukcesów podczas dalszej działalności oraz by państwa oddział z każdym miesiącem stawał się coraz liczniejszy – powiedział Michał Pasieczny podczas obchodów jubileuszu.

Artystyczną część wydarzenia uświetnił zespół „Przodkowianie” z Przodkowa.


Ściągnij galerię
Kalendarz wydarzeń