Rumski oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego świętował 40-lecie swojego istnienia. Nie zabrakło oficjalnych podziękowań dla zasłużonych działaczy i sympatyków, uroczystego powitania nowych członków, zabawnych anegdot i oczywiście występu wokalno-tanecznego nawiązującego do kultury regionu. Wydarzenie odbyło się 14 września w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi.
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie (ZKP) powstało 2 grudnia 1956 roku, zrodziło się z potrzeby Kaszubów do posiadania organizacji, która broniłaby i dbała o wzmacnianie tej społeczności oraz całego Pomorza. Cele statutowe Zrzeszenia to m.in. rozbudzanie inicjatywy dla wszechstronnego rozwoju kulturowego, społecznego i gospodarczego Kaszub, Kociewia, Borów i całego Pomorza, a także szerzenie w społeczeństwie (szczególnie wśród młodzieży) znajomości tradycji kaszubsko-pomorskich.
Dziś ZKP jest nowoczesnym stowarzyszeniem, jedną z największych organizacji pozarządowych w Polsce i największą w historii ruchu kaszubskiego. Zrzeszenie liczy ponad 6,5 tys. członków i posiada 70 oddziałów terenowych, w tym powołany do życia w czerwcu 1981 roku rumski oddział, który obecnie współtworzy około 200 osób.
– Pierwsze lata naszej działalności przypadają na lata osiemdziesiąte ubiegłego wieku. To były trudne lata, tym bardziej, jak nastał stan wojenny i działalność została wstrzymana. Najważniejsze jednak, że znalazła się grupa ludzi, która założyła rumski oddział – przyznał w rozmowie z redakcją portalu rumia.naszemiasto.pl Józef Lanc, prezes rumskiego oddziału ZKP.
Jednym z najistotniejszych wydarzeń w historii rumskiego oddziału jest współorganizacja XIX Światowego Zjazdu Kaszubów, który odbył się w tym mieście 1 lipca 2017 roku. Wydarzenie przyciągnęło Kaszubów z całej Polski, a nawet Kanady czy Stanów Zjednoczonych. Wśród gości nie zabrakło wówczas osobistości ze świata polityki czy kultury. Gospodarzem Zjazdu był burmistrz Rumi Michał Pasieczny, który uczestniczył także we wrześniowych obchodach 40-lecia oddziału.
– Ogromnie dziękujemy i składamy wyrazy uznania za trud włożony w pielęgnowanie oraz krzewienie kultury kaszubskiej. Życzymy również kolejnych sukcesów podczas dalszej działalności oraz by państwa oddział z każdym miesiącem stawał się coraz liczniejszy – powiedział Michał Pasieczny podczas obchodów jubileuszu.
Artystyczną część wydarzenia uświetnił zespół „Przodkowianie” z Przodkowa.