Niedziela, 24 listopada 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Czystsze ulice i większa wiedza o ekologii – taki jest efekt kolejnej „Czystej Rumi”


Czystsze ulice i większa wiedza o ekologii – taki jest efekt kolejnej „Czystej Rumi”10.06.2024 r.

Grupa wolontariuszy, która zebrała się pod MOSiR-em. Koordynatorem był starosta wejherowski Marcin Kaczmarek

Około pięciuset osób ubrało rękawiczki i chwyciło worki z charakterystycznym napisem, aby wspólnie posprzątać miejskie ulice, a później razem odpoczywać i świętować na ekologicznym festynie. Duża frekwencja udowodniła, że kolejna edycja „Czystej Rumi” była po prostu potrzebna. Ideą akcji niezmiennie było oczyszczenie miejskiej przestrzeni z zalegających śmieci oraz propagowanie ekologii w przystępny sposób.

 

Osoby chcące wziąć udział w społecznym sprzątaniu Rumi spotkały się w sobotę 8 czerwca o godzinie 9:00. W punktach zbiórek, zlokalizowanych w 11 strefach, na chętnych czekali koordynatorzy: przedstawiciele urzędu miasta, radni, nauczyciele i społecznicy. Najpierw wydali wolontariuszom worki i rękawiczki, a następnie zaprowadzili ich w miejskie obszary, które są najczęściej zaśmiecane. Kilkuset chętnych, w różnym wieku, zapełniało odpadami worki bądź zgłaszało organizatorom tereny, które należy oczyścić z większych odpadów. Wszyscy potwierdzili zgodnie, że z roku na rok miasto jest coraz czystsze.

Grupa wolontariuszy, która wyruszyła spod Klubu Integracji Społecznej Zagórze

Za wkład w uprzątnięcie Rumi oraz wzorową postawę obywatelską każdy wolontariusz otrzymał opaskę uprawniającą do odbioru tematycznych gadżetów, które były wydawane podczas festynu ekologicznego, odbywającego się po południu w parku Starowiejskim. Oficjalnego otwarcia tego wydarzenia dokonał wiceburmistrz Piotr Wittbrodt. Samorządowiec przywitał mieszkańców, podziękował za ich aktywność i obecność, a także zachęcił do bezpłatnego korzystania z atrakcji.

Tego dnia w parku czekało na dzieci i dorosłych kilkanaście różnych stoisk – wszystkie o ekologicznym charakterze. Przy siedzibie MDK-u dzieci i dorośli mogli odpowiadać na pytania dotyczące segregacji śmieci oraz zakręcić ekologicznym kołem fortuny. Wszyscy, którzy udzielili prawidłowych odpowiedzi, otrzymywali sadzonki oraz upominki. Przy stanowisku poświęconym pszczołom – czyli jednym z najistotniejszych stworzeń dla całego ekosystemu – na spragnionych wiedzy czekali Małgorzata i Ryszard Vossowie, małżeństwo pasjonatów pracujących z tymi owadami od 40 lat. Nieopodal, w tej samej strefie, mali i duzi majsterkowicze mieli okazję własnoręcznie zmontować budki dla ptaków pod okiem instruktora.

Park Starowiejski podczas festynu ekologicznego

Przemieszczając się ciągiem pieszo-rowerowym w kierunku sceny, w miejskim namiocie, wolontariusze sprzątający miasto mogli wymienić opaski na: torby, szklane bidony, workoplecaki, koszulki i gry. Zaraz obok, w wydzielonej przestrzeni, miłośnicy przyrody mieli okazję obcować z drapieżnymi ptakami: sowami, sokołem i jastrzębiem. O zanieczyszczeniach, walce ze smogiem i dofinansowaniach na wymianę starych pieców można było porozmawiać po drugiej stronie ciągu, przy stanowisku przygotowanym przez Wydział Klimatu i Ochrony Powietrza. Z kolei pytania dotyczące m.in. fotowoltaiki, pomp ciepła czy magazynów energii można było kierować do przedstawicieli firmy Energy On.

Całe rodziny chętnie brały udział w wielkoformatowych grach planszowych, warsztatach z tworzenia „lasu w słoiku” i malowaniu spersonalizowanych toreb wielokrotnego użytku czy budowaniu z opadów zabawek i dekoracji. Młodzież licznie odwiedzała stanowisko z energorowerami, gdzie podczas stacjonarnej jazdy wytwarzano energię zasilającą samochodziki wyścigowe oraz wyciskarkę do soków.

Pokaz z udziałem drapieżnych ptaków

Dużą atrakcją, jak co roku, były stojące przy letniej scenie pojazdy PUK-u. Śmieciarki były obsługiwane przez dzieci, oczywiście pod okiem zawodowych kierowców. Nowością był punkt edukacyjny Szkoły Podstawowej nr 1 łączący wiedzę z zakresu badań kosmicznych i ekologii – jednym z tematów było „zaśmiecanie kosmosu”. Zaraz obok znajdowało się stanowisko przygotowane przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku, gdzie za pomocą makiety można było dowiedzieć się więcej o bioróżnorodności.

Prace przygotowane przez dzieci i nauczycieli w konkursie na ekozwierza

Równocześnie, na scenie i nie tylko, przez kilka godzin odbywały się animacje i zabawy dla dzieci. Rozstrzygane były również konkursy i projekty skierowane do przedszkolaków, uczniów, nauczycieli i koordynatorów zaangażowanych w program edukacji ekologicznej. Na głodnych i spragnionych jak zawsze czekała także odpłatna strefa gastronomiczna.


Partnerami organizowanego przez Urząd Miasta Rumi wydarzenia byli: PUK Rumia, MDK Rumia, MOSiR Rumia, Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku oraz firma Energy On.

Opaski zakładane wolontariuszom pod MOSiR-em Przygotowania do sprzątania, grupa pod MOSiR-em Starosta Marcin Kaczmarek zakładający opaski wolontariuszom Grupa starosty Marcina Kaczmarka podczas sprzątania Wręczanie gadżetów tematycznych za opaski Stanowisko z ekologicznym kołem fortuny Stanowisko dotyczące segregacji odpadów Stanowisko, przy którym montowano budki dla ptaków Stanowisko pszczelarskie Stanowisko pszczelarskie Stanowisko, przy którym montowano budki dla ptaków Stanowisko, przy którym montowano budki dla ptaków Uczestniczki wydarzenia Uczestniczki wydarzenia Uczestnicy wydarzenia Pokaz z udziałem drapieżnych ptaków Pokaz z udziałem drapieżnych ptaków Stanowisko warsztatowe – las w słoiku Stanowisko warsztatowe – las w słoiku Stanowisko warsztatowe – las w słoiku Energorowery Punkt malowania toreb lnianych Punkt warsztatów – budowa dekoracji z odpadów Stanowisko dotyczące segregacji odpadów Animacje dla dzieci Stanowisko dotyczące segregacji odpadów Uczestnicy wydarzenia Punkt warsztatów – budowa dekoracji z odpadów Punkt warsztatów – budowa dekoracji z odpadów Energorowery Pokaz z udziałem drapieżnych ptaków Pokaz z udziałem drapieżnych ptaków Punkt edukacyjny Szkoły Podstawowej nr 1 Punkt edukacyjny Szkoły Podstawowej nr 1 Stanowisko przygotowane przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku Pokaz pojazdów komunalnych PUK-u Pokaz pojazdów komunalnych PUK-u Pokaz pojazdów komunalnych PUK-u Pokaz pojazdów komunalnych PUK-u Pokaz pojazdów komunalnych PUK-u Animacje dla dzieci Animacje dla dzieci Rozwiązanie konkursów realizowanych w ramach miejskiego programu edukacji ekologicznej Rozwiązanie konkursów realizowanych w ramach miejskiego programu edukacji ekologicznej Prace przygotowane przez dzieci i nauczycieli w konkursie na ekozwierza Prace przygotowane przez dzieci i nauczycieli w konkursie na ekozwierza Prace przygotowane przez dzieci i nauczycieli w konkursie na ekozwierza Prace przygotowane przez dzieci i nauczycieli w konkursie na ekozwierza Prace przygotowane przez dzieci i nauczycieli w konkursie na ekozwierza Prace przygotowane przez dzieci i nauczycieli w konkursie na ekozwierza Prace przygotowane przez dzieci i nauczycieli w konkursie na ekozwierza Uczestnicy wydarzenia Animacje dla dzieci Uczestnicy wydarzenia Uczestnicy wydarzenia Uczestnicy wydarzenia Animacje dla dzieci Uczestnicy wydarzenia Uczestnicy wydarzenia Wręczenie nagród koordynatorom programu edukacyjnego Animacje dla dzieci Animacje dla dzieci Uczestnicy wydarzenia Punkt z drapieżnymi ptakami Punkt z drapieżnymi ptakami Punkt z drapieżnymi ptakami Punkt z drapieżnymi ptakami Uczestnicy wydarzenia Prace plastyczne wykonane przez dzieci Animacje dla dzieci Warsztaty – las w słoiku Stanowisko z ekologicznym kołem fortuny Stanowisko z ekologicznym kołem fortuny Starosta Marcin Kaczmarek z radną Teresą Hebel i mieszkankami

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń