Jakimi wartościami kieruje się Unia Europejska? Jak wojna w Ukrainie wpłynęła na wspólnotę? Czy europarlamentarzyści mogą korzystać z TikToka? Między innymi takie pytania padły podczas debaty, która została przeprowadzona 9 marca w Klubie Integracji Społecznej „Zagórze”. Z rumską młodzieżą dyskutowali przedstawiciele władz miasta oraz zaproszeni goście. Inicjatorami spotkania byli przedstawiciele Stowarzyszenia „Pomorskie w Unii Europejskiej”.
Z uczniami I LO, II LO i Hipolita spotkali się: europosłanka Magdalena Adamowicz, doktor Olga Śniadach, burmistrz Michał Pasieczny oraz wiceburmistrz Piotr Wittbrodt. Debata rozpoczęła się od krótkiego wykładu na temat roli Parlamentu Europejskiego, który przedstawiła jego przedstawicielka. Następnie o Unii Europejskiej w roli gwaranta ochrony praw jednostki opowiadała doktor Olga Śniadach, podkreślając nie tylko znaczenie wspólnoty, ale i rolę, jaką może odegrać każdy obywatel.
– Nie możemy narzucać kolejnym pokoleniom dotychczasowej wizji świata. Musimy być otwarci na ich pragnienia, marzenia i potrzeby, ponieważ to właśnie ci ludzie będą, być może już za kilka lat, rządzić światem. Istotne jest więc to, co my im przekażemy – powiedziała europosłanka Magdalena Adamowicz. – Najważniejszym kierunkiem dla Unii Europejskiej, właśnie w kontekście młodzieży, jest więc kształcenie, edukacja. Młodzi ludzie muszą mieć możliwość wymiany, wyjazdów na stypendia. Jako państwo i wspólnota powinniśmy realizować różne programy wspierające infrastrukturę rozwoju społecznego, wszelkiego rodzaju aktywności. Niezbędny jest też rozwój nakierowany na kompetencje miękkie. Musimy uczyć tego, jak być elastycznym, jak zmieniać wyuczony zawód, jak pracować w grupie. Tak jak wspomniała w swoim wykładzie doktor Olga Śniadach: około 50% dzieci uczących się obecnie w podstawówkach będzie pracować w nieznanych jeszcze dzisiaj zawodach. To jest niesamowita zmiana, do której musimy się przygotować – podkreślała.
W jaki sposób Rumia korzysta z członkostwa Polski w Unii Europejskiej? Na to pytanie odpowiedział burmistrz Michał Pasieczny, wskazując najważniejsze projekty i działania realizowane przez samorząd dzięki zdobytym unijnym dofinansowaniom. Natomiast wiceburmistrz Piotr Wittbrodt podzielił się z młodzieżą prywatnymi doświadczeniami związanymi z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Zwieńczeniem krótkich wykładów był panel dyskusyjny, podczas którego mówcy debatowali z młodzieżą m.in. o wpływie wojny rosyjsko-ukraińskiej na Europę oraz polityce migracyjnej.
– Przyszłam na debatę z bardzo pozytywnym nastawieniem i z takim samym nastawieniem ją opuszczam. Na pewno dobrze zapamiętam wykład pani doktor Olgi Śniadach, ponieważ był bardzo motywujący i otworzył mi oczy na przebieg aktualnych wydarzeń politycznych i społecznych. Teraz wiem więcej i będę przekazywać tę wiedzę dalej – podsumowała spotkanie Agnieszka Lubomirska, uczennica Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Hipolita Roszczynialskiego w Rumi.