Środa, 10 sierpnia 2022
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Delegacja z Rumi uczestniczyła w XXIII Światowym Zjeździe Kaszubów w Brusach


Delegacja z Rumi uczestniczyła w XXIII Światowym Zjeździe Kaszubów w Brusachf01.08.2022 r.

Przedstawiciele Rumi, którzy wzięli udział w Zjeździe

Światowy Zjazd Kaszubów jest organizowany na pamiątkę zjednoczenia ziem kaszubskich w ramach jednego organizmu administracyjnego, jakim jest województwo Pomorskie. Wydarzenie stanowi wyjątkową okazję do integracji, podtrzymywania tradycji regionu oraz promowania regionalnych wartości. Frekwencja na zjazdach sięga od kilku do kilkunasty tysięcy osób. W tym roku Kaszubów z całego globu gościły Brusy – około pięciotysięczne miasto położone w powiecie chojnickim.

Jak czytamy na stronie gminy będącej organizatorem, zjazd zgromadził ponad dziesięć tysięcy osób. Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystej mszy świętej w intencji Kaszubów i Ukraińców. Następnie, już na scenie, odśpiewano hymn Polski i Kaszub oraz uroczyście powitano wszystkich uczestników. Hasło tegorocznego zjazdu brzmiało „Kaszubi Ukrainie”. Wyrazem solidarności ze wschodnimi sąsiadami był również koncert zespołu Taraka, występ grupy muzyczno-tanecznej Sokoliky oraz zbiórka funduszy na rzecz uchodźców.

Imprezę połączono z trwającym Międzynarodowym Festiwalem Folkloru „Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata”, dlatego też na scenie podziwiano występy Zespołu Pieśni i Tańca „Krëbane” i Zespołu Kaszuby z Wiela i Karsina oraz grupy folklorystycznej z Meksyku i Słowacji.

Jednym z głównych punktów programu było pierwsze bicie rekordu w jednoczesnej grze na diabelskich skrzypcach. Wzięło w nim udział 39 muzyków. Gwiazdą tegorocznego zjazdu była Cleo. Całość zakończyła biesiada z kapelą Zgrywańcy i zabawa z Radiem Weekend.

Wydarzeniom scenicznym towarzyszyły: Jarmark Zaborski, turniej gry w baśkę i bùczkę, „Ogrody Literatury” i wystawy. Ponadto zorganizowano zajęcia z zumby po kaszubsku, regionalny kącik zabaw dla dzieci, mobilną akcję dla krwiodawców i kącik nauki, w którym badano DNA mieszkańców Kaszub. Chętni mogli także skorzystać z przejażdżek bryczkami i rowerami do Brus-Jaglii, gdzie zwiedzano Skansen Józefa Chełmowskiego, Chatę Kaszubską i podziwiano pracę podczas trwającego pleneru rzeźbiarskiego.

Zjazd został upamiętniony okolicznościową tablicą, którą organizatorzy odsłonili przy pomniku Jana Karnowskiego w Brusach. Ponadto odwiedzono i zapalono znicze na grobach wielkich Kaszubów z gminy Brusy.

Delegacja z Rumi podczas przemarszu w Brusach W zjeździe uczestniczył burmistrz Michał Pasieczny Delegacja z Rumi podczas przemarszu w Brusach W zjeździe uczestniczył wiceburmistrz Piotr Wittbrodt W zjeździe uczestniczył wiceburmistrz Piotr Wittbrodt

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń