Czwartek, 25 kwietnia 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Dni Szekspirowskie w rumskiej „Dziesiątce”. Zaprosili do współpracy Brytyjczyków oraz Teatr Szekspirowski


Dni Szekspirowskie w rumskiej „Dziesiątce”. Zaprosili do współpracy Brytyjczyków oraz Teatr Szekspirowski27.04.2021 r.


Z okazji Dni Szekspirowskich, organizowanych w Szkole Podstawowej nr 10 w Rumi, uczniowie poznali na zajęciach języka angielskiego sylwetkę Williama Szekspira – angielskiego poety, dramaturga i aktora. Powszechnie uważanego za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru.

Uczniowie młodszych klas mieli okazję wysłuchać, w formie bajki dla dzieci, Makbeta, tragedii Szekspira, oryginalnie napisanej około roku 1606. Wspólnie z nauczycielem dyskutowano o postaci Duncana (króla Szkocji), Banquo (przyjaciela Makbeta), Lady Macbeth (małżonki Makbeta) oraz roli wiedźm. Oprócz słownictwa z języka angielskiego nie zabrakło podsumowania o rządzy władzy oraz podkreślenia, że nie możemy zbudować własnego szczęścia kosztem innych osób.

Uczniowie klas piątych recytowali sonety oraz wybrane fragmenty Makbeta, Hamleta oraz Romea i Julii. Nie zabrakło przebrania w wybraną postać dzieła Szekspira, a także konkursu plastycznego i konkursu wiedzy. Warto podkreślić, że patronach honorowy nad obchodami Dnia Szekspira objął Gdański Teatr Szekspirowski, który ufundował nagrody dla zwycięzców poszczególnych konkursów, a przedstawiciele teatru brali udział  w zajęciach on-line. Na szczególe podkreślenie należy włączenie się Brytyjczyków w obchody Dni Szekspirowskich. Wszystko odbywało się zdalnie ze względu na pandemię.

Recytowali specjalnie dla uczniów:

Jestem dumna z naszych uczniów, że z tak wielkim zaangażowaniem włączyli się w obchody. Jako filolog anglista, uważam, że oprócz samej nauki  języka nie można pominąć postaci angielskiego dramaturga, jakim był William Szekspir. Chociażby też z racji tego, że polscy pisarze w swoich dziełach często odwoływali się do jego utworów. Przykładem może być „Kordian” Juliusza Słowackiego i kryzys moralny głównego bohatera, pojawiają się też siły nadprzyrodzone. Adam Mickiewicz cytuje fragment tekstu jednego z utworów Szekspira, wiersza Romantyczność, a główny bohater Ferdydurke Witolda Gombrowicza, Józio, uznaje barda ze Stratford za artystę w pełni i kapłana sztuki – podkreśla Dorota Gadomska, inicjatorka przedsięwzięcia. – Wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w organizację Dni Szekspirowskich, należą się ogromne podziękowania. Miejmy nadzieję, że to jeszcze bardziej zmotywuje ich do nauki języka angielskiego – podsumowuje nauczycielka.

 

 


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń