Niedziela, 14 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Do Rumi powraca Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej


Do Rumi powraca Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej15.10.2019 r.


Muzycy z Polski, Czech, Niemiec i Rosji spotkają się w Rumi, by uczestniczyć w 31. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego. Wydarzenie, podczas którego odbędą się trzy wyjątkowe koncerty, rozpocznie się 24 października w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Rumi.

W ramach festiwalu, jak co roku, przeprowadzone zostaną trzy konkursy: organowy, zespołów chóralnych oraz na najlepsze wykonanie pieśni religijnej w języku kaszubskim. Nie zabraknie też koncertu organowego i występu Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, której towarzyszyć będą soliści oraz wrocławscy chórzyści. Muzycznym zwieńczeniem wydarzenia będzie koncert pieśni patriotycznych pt. „100 lat to wielka rzecz”. Wstęp jest wolny.

To już 31. edycja festiwalu, dla którego inspiracją była postać działającego przez 26 lat na terenie Rumi wybitnego muzyka i kompozytora, wielkiego patrioty, humanisty i wychowawcy młodzieży – salezjanina ks. prof. Stanisława Ormińskiego.

Festiwal daje możliwość porównania dorobku artystycznego chórów i organistów, jest także płaszczyzną wymiany doświadczeń między uczestnikami w zakresie prezentowanych utworów, a szczególnie ich interpretacji.

Wydarzenie wspierają m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorząd Województwa Pomorskiego, Starostwo Powiatowe w Wejherowie, Polska Filharmonia Bałtycka, Polski Związek Chórów i Orkiestr, Instytut Muzyki i Tańca oraz Urząd Miasta Rumi.

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć w załączonym informatorze oraz na plakacie.

 

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń