Wtorek, 18 czerwca 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Duathlonowe emocje na ulicach Rumi


Duathlonowe emocje na ulicach Rumi22.04.2024 r.

Zawodnicy duathlonowego sprintu na trasie w Rumi, fot. Lotto Duathlon Energy / Facebook

Młodzi duathloniści, czyli zawodnicy łączący bieg z jazdą na rowerach zapanowali w niedzielę 21 kwietnia nad rumskimi ulicami. Miasto było gospodarzem zawodów Lotto Duathlon Energy, czyli imprezy o randze Mistrzostw Polski w tej dyscyplinie na dystansach sprinterskich. Na stopniach podium stawała krajowa czołówka w kategoriach z Age Group, Elity, Młodzieżowców, Juniorów, Juniorów Młodszych i Młodzików.

 

Mistrzostwa pod znakiem młodości

To oni w przyszłości będą rozdawać karty wśród polskich duathlonistów – tak można podsumować zawody, które kolejny raz zagościły w Rumi. Większość z najważniejszych nagród i zwycięstw w sprinterskich zmaganiach padła łupem młodych zawodników i zawodniczek, a poza tym sporą część emocji przyniosły właśnie wyścigi juniorskich i młodzieżowych kategorii wiekowych.

Rywalizacja na rowerach, fot. Daniel Pietrzykowski

Łącznie w niedzielę 21 kwietnia w Rumi pojawiło się kilkuset startujących z całej Polski. Lotto Duathlon Energy to już uznana wśród pasjonatów tej dyscypliny (oraz pokrewnego triathlonu) marka, która niemal na stałe zakotwiczyła w mieście. Prestiżu zawodom nadaje oficjalna ranga Mistrzostw Polski.

 

Zimno nie pokrzyżowało planów faworytom

Choć pogoda w niedzielę nie sprzyjała rywalizacji na świeżym powietrzu (niska temperatura i porywisty wiatr), zawodnicy dali z siebie wszystko i przysporzyli sportowych emocji.

Zawodnicy na trasie wyścigu sprint w Rumi, fot. Lotto Duathlon Energy / Facebook

Starty wyścigów, których trasy wiodły ulicami Rumi podzielono na kategorie, w tym: Age Group, w którym sklasyfikowano poszczególne grupy wiekowe, Młodzicy i Młodziczki, Juniorzy i Juniorki Młodsze, Juniorzy, U-23 oraz Elita, czyli rywalizacja dla krajowego topu w duathlonie.

Pogoda dziś nie sprzyjała, szczególnie na rowerze, ale dla mnie Rumia to top 3, a właściwie top 1, a więc najlepsza impreza w Polsce – mówił po wygranej w Age Group Tomasz Słupik z Warszawy.

Bałam się, że będzie dziś bardzo zimno, ale podczas biegu nie było tego specjalnie czuć. Gorzej było z wiatrem na rowerze, bo w jedną stronę jechałyśmy cały czas pod wiatr – komentowała na mecie Martyna Gajda ze Swim Tri Rzeszów, zwyciężczyni rywalizacji Juniorek Młodszych.

Jest bardzo dobrze, a nawet lepiej niż myślałam. Było dziś trochę zimno, szczególnie na rowerze, ale teraz to już nieistotne. Uwielbiam przyjeżdżać do Rumi i chcę tu startować co roku – podkreśliła Hanna Foltyniewicz z Litwin Triathlon Elite, która wygrała w kategorii Juniorek.

Tomasz Słupik na mecie wyścigu w Rumi, fot. Lotto Duathlon Energy / Facebook

 

Rumia – doświadczony gospodarz

To już ósma edycja tych zmagań goszcząca w Rumi. Sercem Mistrzostw Polski w Duathlonie były obiekty MOSiR-u, na czele z halą, w której zawodnicy mogli korzystać z biura zawodów czy ze specjalnej strefy między startami poszczególnych wyścigów.

Jedna z zawodniczek z medalem, fot. Lotto Duathlon Energy / Facebook

Cała impreza rozpoczęła się tuż po godzinie 8:00, a ostateczna dekoracja zwycięzców, którzy mogą pochwalić się tytułami Mistrzów Polski miała miejsce już po 17:00. Trasy, którymi poruszało się w niedzielę kilkuset zawodników, przebiegały m.in. ulicami Dębogórską, Starowiejską czy Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego – podobnie jak w ubiegłych latach.

Wśród nazw klubów, w których na co dzień trenowali startujący można było znaleźć różne regiony Polski, od pomorskich stowarzyszeń po Rzeszów, Giżycko, Wrocław, Bydgoszcz, Kraków, Poznań czy Warszawę. Impreza przebiegała zgodnie z wytycznymi Polskiego Związku Triathlonu.

 

Najważniejsze wyniki Lotto Duathlon Energy 2024 w Rumi:

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń