Czwartek, 18 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Młodzież i seniorzy trenowali z mistrzami


Młodzież i seniorzy trenowali z mistrzami19.05.2023 r.

Trening mistrzów z zawodniczkami APS-u / facebook.com/fotoandrzej

Małgorzata Niemczyk i Andrzej Szewiński, zasłużeni polscy siatkarze, przeprowadzili zajęcia sportowe dla mieszkańców Rumi. W pierwszej kolejności słynni sportowcy spotkali się w hali MOSiR-u z młodzieżą, dzieląc się swoim siatkarskim doświadczeniem. Następnie goście szlifowali formę z seniorami, demonstrując ćwiczenia sprzyjające zachowaniu sprawności i zdrowia. Oba treningi odbyły się pod hasłem „trenuj z mistrzami” w ramach ogólnopolskiej trasy „Tu jest przyszłość”.

Udało nam się ściągnąć do Rumi Małgosię Niemczyk, naszą mistrzynię Europy w siatkówce z 2003 roku, było to pierwsze w historii polskiej siatkówki złoto na mistrzostwach Europy. Gościliśmy też Andrzeja Szewińskiego, również siatkarza, mistrza Polski i wieloletniego kadrowicza. Cieszymy się ogromnie, że mogliśmy chwilkę porozmawiać i wykorzystać ich obecność na potrzeby sportu dla młodzieży i seniorów. Jestem przeszczęśliwy, również jako były sportowiec, dla nas to wielkie wydarzenie – przyznaje Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

Do wspólnego treningu z mistrzami, który odbył się 18 maja w hali MOSiR-u, zostały zaproszone dziewczęta z odnoszącej sukcesy Akademii Piłki Siatkowej Rumia.

Z założenia miało to być tylko spotkanie z wybitnymi postaciami sportu, nie zakładałem wspólnego treningu, więc było to miłe zaskoczenie. Wzięło w nim udział około 50 naszych zawodniczek w wieku od 11 do 15 lat – mówi trener Robert Sawicki. – Takie wydarzenia mają niesamowity aspekt motywacyjny. Spotkanie ze sportowcem, który osiągnął sukces nie tylko na boisku, ale ogólnie sukces życiowy, i podzielił się swoimi doświadczeniami, naprawdę przynosi mentalne rezultaty. Przy okazji nasi goście wyłapywali jakieś techniczne błędy u dziewczynek i systematycznie je korygowali, co było pomocne, ale w tym wieku to ma prawo się zdarzyć i jest zupełnie normalne. Spotkanie i trening na pewno zostaną zapamiętane przez nasze zawodniczki i dla wielu z nich będzie to dobra motywacja – przekonuje trener APS-ek.

Siatkówka to sport bardzo techniczny, jeden ze sportów narodowych. Mamy silną reprezentację, wspaniałych kibiców. Mamy jedną z najlepszych lig na świecie w męskiej siatkówce, bardzo dobrą piramidę szkolenia, w każdym województwie są szkolne ośrodki sportowe, selekcja talentów, a później szkoły mistrzostwa sportowego. Jest to bardzo nowoczesne i zunifikowane szkolenie. Ważne w tym wszystkim jest to, aby ćwiczyć od małego. Nie chodzi tylko o sport kwalifikowany, zawodowy. Chodzi o to, aby zarazić bakcylem sportu jak największą rzeszę młodzieży, dzięki temu społeczeństwo będzie zdrowsze, młodzież będzie się czuła lepiej psychicznie, a te wartości nabyte podczas uprawiania sportu będzie można przełożyć na życie zawodowe i prywatne. Później są to ludzie skazani na sukces – mówi Andrzej Szewiński, trzykrotny mistrz Polski w siatkówce.

Z kolei w otwartym treningu gimnastycznym, przygotowanym pod kątem osób starszych, udział wzięło kilkudziesięciu seniorów. Większość z nich trenuje regularnie dzięki miejskiemu programowi „Aktywni po sześćdziesiątce”, realizowanemu w ramach budżetu obywatelskiego.

Bardzo lubię ćwiczyć, dlatego tu jestem. Gdybym nie miała tych ćwiczeń i nie śpiewała, co jest moją drugą pasją, to chyba bym już nawet nie chodziła, nie byłoby dla mnie życia. Dlatego regularnie korzystam z oferty sportowej miasta, z zaproszeń na takie wydarzenia, to w zupełności spełnia moje potrzeby. Natomiast jeśli ktoś z tego nie korzysta, to na własne życzenie traci zdrowie i sprawność fizyczną. To jest po prostu potrzebne do życia – mówi pani Barbara, mieszkanka Rumi uczestnicząca w treningu.

Rumscy seniorzy są przede wszystkim dobrze rozciągnięci. Widać, że dbają o siebie. Niektórzy nawet mnie bardzo zaskoczyli swoimi umiejętnościami, jeśli chodzi o utrzymanie równowagi – podkreśla Małgorzata Niemczyk, mistrzyni Europy z 2003 roku. – Sport jest bardzo fajnym sposobem na życie. Aktywność fizyczna jest potrzebna każdemu z nas. Światowa Organizacja Zdrowia mówi o tym, że powinniśmy codziennie intensywnie się ruszać przez minimum 30 minut, aby nasz organizm dobrze funkcjonował, a przecież wszyscy chcemy żyć długo w zdrowiu – dodaje.

Choć Andrzej Szewiński i Małgorzata Niemczyk zakończyli swoje sportowe kariery, to nadal udzielają się społecznie i politycznie w tym obszarze życia. Aktualnie są posłami, dlatego będąc w Rumi, zaprosili mieszkańców do udziału w otwartej debacie, podczas której odpowiadali na ich pytania. Byłym siatkarzom towarzyszyli posłowie Jarosław Urbaniak oraz Tadeusz Zwiefka. Przekrój tematyczny odbywającego się w hali MOSiR-u spotkania był dość szeroki. Rumianie zadawali pytania dotyczące m.in. szkolnictwa, inflacji, emerytur czy opieki zdrowotnej. Mieszkańców interesowała bieżąca polityka państwa, jak i perspektywy rozwoju Polski.

Rumia jest przykładem miasta, które potrzebuje zmiany infrastruktury drogowej, dlatego cieszą mnie deklaracje posłów dotyczące większego udziału gmin we wpływach z podatku PIT oraz zaangażowania parlamentarzystów w kluczowe dla nas inwestycje: Via Maris i Drogę Czerwoną. Mam nadzieję, że te plany zostaną zrealizowane – podsumowuje spotkanie burmistrz Michał Pasieczny.

Źródło zdjęć: www.facebook.com/fotoandrzej

Małgorzata Niemczyk – zawodniczka, komentatorka, trenerka i posłanka. Wraz z drużyną zdobyła mistrzostwo Europy w piłce siatkowej kobiet w 2003 roku, rozegrała 244 mecze w reprezentacji Polski, zdobywała mistrzostwa kraju w latach: 1993, 1994, 1997, 1998, 2000. Grała również w zagranicznych klubach: włoskim, rosyjskim i tureckim.

Andrzej Szewiński – siatkarz, działacz sportowy i polityk. Rozegrał 58 meczów w reprezentacji Polski mężczyzn w piłce siatkowej, zdobywał mistrzostwa kraju w latach: 1990, 1993 i 1994.

Trening mistrzów z zawodniczkami APS-u / facebook.com/fotoandrzej Trening mistrzów z zawodniczkami APS-u / facebook.com/fotoandrzej Trening mistrzów z zawodniczkami APS-u / facebook.com/fotoandrzej Trening mistrzów z zawodniczkami APS-u / facebook.com/fotoandrzej Trening mistrzów z zawodniczkami APS-u / facebook.com/fotoandrzej Trening mistrzów z zawodniczkami APS-u / facebook.com/fotoandrzej Trening mistrzów z zawodniczkami APS-u / facebook.com/fotoandrzej Trening mistrzów z zawodniczkami APS-u / facebook.com/fotoandrzej Trening mistrzów z zawodniczkami APS-u / facebook.com/fotoandrzej Trening mistrzów z zawodniczkami APS-u / facebook.com/fotoandrzej Trening mistrzów z seniorami Trening mistrzów z seniorami Trening mistrzów z seniorami Trening mistrzów z seniorami

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń