Niedziela, 14 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Dzięki mieszkańcom przybywa wyjątkowych drzew


Dzięki mieszkańcom przybywa wyjątkowych drzew15.11.2022 r.

Drzewo okolicznościowe zasadzone w parku Starowiejskim

W listopadzie na terenie miasta posadzone zostały kolejne drzewa okolicznościowe ufundowane przez mieszkańców. Darczyńcy chcieli w ten sposób upamiętnić ważne dla nich wydarzenia i uhonorować bliskie im osoby. Przy wszystkich nowo posadzonych roślinach w przyszłości pojawią się pamiątkowe tabliczki opisujące fundatorów oraz ich motywacje.

Przy skrzyżowaniu ulic Gdyńskiej i Dębogórskiej posadzona została wiśnia osobliwa. To wyjątkowe drzewo ufundowała pani Sandra, dedykując je seniorce swojego rodu – pani Krystynie. Rodzina chciała w ten sposób uhonorować wieloletnią rumiankę, prawdziwą Kaszubkę należącą do chóru kaszubskiego, z okazji jej 72. urodzin. Jak podkreślają dzieci i wnuczęta, jest to „osobliwe drzewo dla osobliwej Krystyny”.

Z kolei przy ulicy Partyzantów pojawił się klon zwyczajny ufundowany i zasadzony przez pana Marka, który niemal równo rok temu zamieszkał w Rumi.

Pragnę ofiarować coś trwałego temu pięknemu miastu, które stało się moją przystanią na resztę życia. Mam 60 lat i po ponad 30 latach za granicą przeszedłem na emeryturę i wyszukałem sobie Rumię – stwierdził fundator.

Równocześnie w parku Starowiejskim posadzona została kolejna wiśnia piłkowana „Kanzan” ufundowana przez pana Oskara z okazji kolejnych urodzin jego mamy. Wcześniej w tej lokalizacji drzewa tego samego gatunku zasadziła pani Daria z myślą o swoich wnukach.

Od listopada 2020 roku w obu miejskich parkach oraz przy ulicach: Dębogórskiej, Piłsudskiego, Partyzantów, Gdyńskiej i Różanej mieszkańcy zasadzili łącznie 17 drzew okolicznościowych. Fundatorzy najczęściej honorują w ten sposób swoich żyjących lub zmarłych bliskich.

Wszystkich mieszkańców Rumi, którzy chcieliby pozostawić podobne „pamiątki” w miejskiej przestrzeni, zachęcamy do wypełnienia i przesłania elektronicznego wniosku o zasadzenie drzewa okolicznościowego.

Pani Krystyna przy własnoręcznie zasadzonej wiśni osobliwej Pani Krystyna przy własnoręcznie zasadzonej wiśni osobliwej Pan Marek przy własnoręcznie zasadzonym klonie zwyczajnym Pan Marek przy własnoręcznie zasadzonym klonie zwyczajnym

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń