Niedziela, 19 maja 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Ecobohaterowie posprzątali miasto


Ecobohaterowie posprzątali miasto11.06.2018 r.


Kilkaset osób włożyło rękawiczki i chwyciło worki, by zapełnić je zalegającymi na terenie miasta śmieciami. Proekologiczne działania zostały podjęte w ramach sobotniej akcji (9 czerwca) „Czysta Rumia”. W podziękowaniu za zaangażowanie, gmina zaprosiła mieszkańców do udziału w festynie i nagrodziła wszystkich gadżetami.

Na potrzeby akcji miasto zostało podzielone na 14 sektorów, a do każdego z nich przypisano koordynatora. W punktach zbiórek pojawili się dorośli, młodzież oraz zaledwie kilkuletnie dzieci – wszyscy chcieli sprawić, by z terenu miasta zniknęły tzw. dzikie wysypiska. W nagrodę każdy otrzymał dwie opaski, uprawniające do odbioru nagrody i bezpłatnego korzystania z atrakcji podczas festynu.

Zabawa odbywała się w sobotnie popołudnie w Parku Żelewskiego. Na ecobohaterów czekały tam rozmaite atrakcje, między innymi w postaci dmuchanych konstrukcji, możliwości wykonania wspólnego zdjęcia z gdańskim piratem i jego papugą, występu brzuchomówcy Piotra Boruty, pokazu ekologicznej mody, licznych konkursów oraz stoisk propagujących ochronę środowiska.

Chętni mogli także upiec sobie kiełbaskę przy ognisku i skosztować grochówki. Ponadto każdy uczestnik akcji sprzątania miasta miał możliwość wymiany opasek na popcorn lub watę cukrową i skorzystania z atrakcji przeznaczonych wyłącznie dla ecobohaterów. Zwieńczeniem festynu był występ finalistów projektu „Rumski wokal” oraz konkurs gniecenia butelek.

To kolejne proekologiczne przedsięwzięcie realizowane przez samorząd. W lutym bieżącego roku rozpoczęło się rozdawanie specjalnych naklejek, które dzięki zastosowaniu alfabetu Braille’a, ułatwiają skuteczną segregację odpadów osobom niewidomym i słabowidzącym. W marcu i kwietniu miasto zachęcało mieszkańców do udziału we wspólnym sadzeniu drzew. Natomiast od maja mieszkańcy mogą korzystać z aplikacji „Kiedy wywóz”. Rocznie w Rumi realizowanych jest nawet kilkanaście proekologicznych przedsięwzięć.


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń