Poniedziałek, 04 listopada 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Ekoenergia na dobre zagościła w mieście


Ekoenergia na dobre zagościła w mieście06.08.2021 r.


Ponad 200 instalacji fotowoltaicznych, wraz z systemami zarządzania energią, stopniowo pojawia się na prywatnych budynkach mieszkalnych oraz obiektach użyteczności publicznej zlokalizowanych na terenie Rumi i Szemudu. To efekt realizacji wspólnych projektów, na które samorządy pozyskały łącznie ponad 5,5 mln zł unijnej dotacji.

Nowoczesna technologia energetyczna pojawi się w 52 rumskich domostwach. Za projekt, dostawę oraz montaż instalacji fotowoltaicznych w budynkach jednorodzinnych odpowiada firma Eko-Solar, która wygrała przetarg na realizację miejskiego przedsięwzięcia. Prace ruszyły na początku czerwca, do tej pory zainstalowano panele fotowoltaiczne w 25 lokalizacjach, a kilkanaście z nich zostało podłączonych do sieci. Wydajność instalacji w standardowych warunkach pomiarowych to 3,7 kWp, co oznacza, że generują około 3000 kWh prądu rocznie.

Od kiedy panele fotowoltaiczne pojawiły się na rynku, zawsze chciałem je mieć. Niestety, ze względu na koszty, były dla mnie nieosiągalne. Nawet dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska niewiele zmieniało. Dopiero program zaoferowany przez Urząd Miasta Rumi otworzył przede mną możliwość realizacji tego projektu. Ze spełnieniem wymogów nie miałem żadnych problemów, odniosłem wręcz wrażenie jakby były „skrojone” pode mnie. Szkoda tylko, że program tak bardzo się wydłużył w czasie, ale, jak to mówią, lepiej późno niż wcale – mówi Bogusław Batka, mieszkaniec będący beneficjentem programu. – Montaż instalacji, dzięki interwencji pracownika urzędu, został w miarę sprawnie wykonany. Niestety brakuje jeszcze odpowiedniego licznika energii, więc jak na razie nie nastąpiły u mnie żadne zmiany. Nie będę jednak ukrywał, że energia elektryczna jest dla mnie najważniejszym medium i pomimo rzucania ludziom kłód pod nogi przez obecny rząd – takich jak zmiana warunków rozliczania i rosnące ceny prądu – to głównym powodem wykonania takiej instalacji są właśnie finanse. Urząd miasta proponuje bardzo ciekawe programy, zwłaszcza pod względem ekonomicznym. Jeżeli pojawią się kolejne, to na pewno chętnie skorzystam – dodaje.

W następnym etapie instalacje fotowoltaiczne zostaną zamontowane na budynkach użyteczności publicznej w Rumi. Są to między innymi: przedszkole „Pod Topolą”, hala Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Szkoła Podstawowa nr 6 oraz Zespół Szkół przy ul. Stoczniowców. W zależności od zapotrzebowania w wymienionych obiektach pojawią się instalacje o mocy od 10 do 40 kWp. Budynki zostaną również wyposażone w system inteligentnego zarządzania energią, co pozwoli na zmniejszenie kosztów ich eksploatacji. Wykonawcą tej części zadania jest firma Domotermika – Krzysztof Majewski, która odbyła już wizje lokalne, a obecnie przygotowuje dokumentację projektową.

Ta nowoczesna technologia przyniesie miastu oszczędności, które zostaną przeznaczone na realizację kolejnych zadań społecznych. Ogromną korzyścią będzie także znaczący spadek emisji gazów cieplarnianych – zapewnia Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.  

Projekty pn. Zwiększenie wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych w Gminie Miejskiej Rumia i Gminie Szemud oraz Zwiększenie wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych w budynkach użyteczności publicznej w Gminie Miejskiej Rumia i Gminie Szemud otrzymały łącznie ponad 5,5 mln zł unijnej dotacji. Dofinansowanie pokrywa 85 procent wszystkich kosztów.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń