Środa, 12 czerwca 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Ekologiczne murale zamiast wulgarnych napisów i obrazków


Ekologiczne murale zamiast wulgarnych napisów i obrazków23.05.2023 r.


Na elewacjach kolejnych dziesięciu stacji transformatorowych pojawiły się ekologiczne murale. Celem tego realizowanego przez Urząd Miasta Rumi, za zgodą spółki Energa Operator, przedsięwzięcia jest nie tylko poprawa estetyki przestrzeni publicznej, ale i propagowanie szeroko pojętej segregacji odpadów.

Inwestycja objęła stacje transformatorowe zlokalizowane przy ulicach: Derdowskiego, Dębogórskiej, Konopnickiej, Kostki-Napierskiego, Kosynierów, Magnoliowej, Oksywskiej, Podgórnej, Stoczniowców i Wrocławskiej.

Na niszczejących, pomazanych lub nieestetycznych elewacjach pojawiły się ręcznie malowane zwierzęta i rośliny, a także slogany zachęcające do ochrony środowiska naturalnego, praktyczne porady czy ciekawostki dotyczące recyklingu. Na koniec murale zostały pokryte warstwą lakieru, która ma je uchronić przed szpecącym graffiti czy wulgarnymi napisami.

Kolejne stacje transformatorowe uległy przemianie. Bardzo się cieszę, że możemy zmieniać Rumię, łącząc estetykę z edukacją. Robimy to, by jeszcze mocniej zaangażować mieszkańców w działania związane z segregacją odpadów. Dzielenie się troską o środowisko naturalne to najlepsza droga do osiągnięcia naszego celu, jakim jest czyste miasto i planeta. Odzew mieszkańców na te działania jest bardzo pozytywny – podkreśla Ariel Sinicki, wiceburmistrz Rumi. – Rozpoczęliśmy te działania już w zeszłym roku, organizując konkurs. W efekcie murale pojawiły się na stacjach zlokalizowanych przy ulicach: Chylońskiej, Dąbrowskiego, Gdańskiej, Pomorskiej, Różanej i Świętopełka. Dążymy do tego, aby w ciągu kilku najbliższych lat ekologiczne murale zdobiły wszystkie trafostacje w Rumi – podsumowuje.  

Wszelkie prace realizowali artyści z firmy Wallart.

Stacja przy ul. Dębogórskiej Stacja przy ul. Dębogórskiej

Stacja przy ul. Derdowskiego Stacja przy ul. Derdowskiego

Stacja przy ul. Konopnickiej Stacja przy ul. Konopnickiej

Stacja przy ul. Kostki-Napierskiego Stacja przy ul. Kostki-Napierskiego

Stacja przy ul. Kosynierów Stacja przy ul. Kosynierów

Stacja przy ul. Oksywskiej Stacja przy ul. Oksywskiej

Stacja przy ul. Podgórnej Stacja przy ul. Podgórnej

Stacja przy ul. Rajskiej Stacja przy ul. Rajskiej

Stacja przy ul. Stoczniowców Stacja przy ul. Stoczniowców

Stacja przy ul. Wrocławskiej Stacja przy ul. Wrocławskiej

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń