Wtorek, 21 stycznia 2025
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Erasmus dla... nauczycieli. Zobaczyli, jak prowadzi się lekcje w całej Europie


Erasmus dla... nauczycieli. Zobaczyli, jak prowadzi się lekcje w całej Europie08.08.2024 r.

Nauczycielki z Rumi razem z zagranicznymi nauczycielami biorącymi udział w programie, fot. I LO w Rumi

Niemcy, Irlandia, Hiszpania, Chorwacja – co łączy te państwa? To w nich uczyli się nowych technik edukacyjnych nauczyciele z rumskiego I Liceum Ogólnokształcącego. Szkoła uczestniczy w unijnym programie Erasmus+, który w tym przypadku oznacza nie tylko wymiany uczniowskie, ale daje szansę na zebranie dobrych doświadczeń z zagranicy także samym pedagogom.

W rumskim I LO im. Książąt Pomorskich podczas niedawno zakończonego roku szkolnego wiele działo się nie tylko w życiu uczniów, ale i nauczycieli – część z nich łączyła swoje codzienne obowiązki z zagranicznymi wyjazdami, na których uczyli się zupełnie nowych metod dydaktycznych.

To mniej znana strona popularnego niemal w całej Europie programu Erasmus+. Choć kojarzy się on przede wszystkim z uczniowskimi i studenckimi wymianami międzynarodowymi, jego założenia obejmują też szkolne kadry. Rumska placówka, która wcześniej zdobyła w ramach tego programu ponad 32 tysiące euro unijnego dofinansowania, tylko w minionym roku szkolnym kilkukrotnie szkoliła swoich nauczycieli poza granicami kraju.

Doskonale wykwalifikowana kadra pedagogiczna to świetnie przygotowani do egzaminu dojrzałości uczniowie, czerpiący z wiedzy i umiejętności językowych swoich nauczycieli. Absolwenci naszego liceum mają zatem dużo więcej możliwości uzyskania atrakcyjnej pracy w dalszej przyszłości zawodowej, ponieważ zapoznali się w trakcie swojej edukacji, z technikami i metodami nauczania w różnych kulturach, opartych w dużej mierze na nowoczesnej technologii oraz innowacjach dydaktycznych – mówi Lucyna Penkowska, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Rumi.

Łącznie 12 nauczycieli z I LO miało szansę szkolić się w międzynarodowym gronie. Czego uczyli się pedagodzy z Rumi? Przede wszystkim postawiono na kursy językowe oraz metodyczno-językowe.

Nauczycielki z Rumi (po lewej stronie) podczas jednej z zagranicznych lekcji, fot. I LO w Rumi

Część ich wyjazdów to też tzw. job shadowing, czyli przyglądanie się temu, jak edukację prowadzą ich koledzy i koleżanki po fachu z innych państw. W ten sposób można przenieść do polskich szkół np. innowacyjne metody nauczania, elementy grywalizacji (sięganie po elementy gier w kontekście niezwiązanym z grami) podczas lekcji, sposoby pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami czy kulturowe nawiązania na lekcjach języków obcych.

W najbliższym czasie planuję zdobyć dodatkowe kwalifikacje umożliwiające mi nauczanie matematyki w klasach dwujęzycznych. Kurs umożliwił mi rozwinięcie umiejętności językowych, co aktualnie pozwala mi komunikować się skuteczniej i z większą pewnością – mówi Agata Jastrzębska, nauczycielka matematyki w I LO w Rumi.

Udział w takim kursie pozwoli mi rozwinąć program autorski o nowe elementy z kultury Irlandii – wyjaśnia Magdalena Pyszyńska, nauczycielka języka angielskiego.

Wśród kierunków, w które wyruszyli w roku szkolnym 2023/2024 pedagodzy z I LO, znalazły się m.in. Hiszpania i Chorwacja (kursy językowe nauczycieli hiszpańskiego i matematyki oraz szkolenie z edukacji włączającej), Irlandia (kurs kulturowy dla nauczycieli angielskiego) oraz Niemcy (obserwacja organizacji pracy partnerskiej szkoły w Lauf an der Pegnitz).

W trakcie kursu chciałam poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą grywalizacji jako metody silnie aktywizującej pracę uczniów i innowacyjnej. Jest to szczególnie ważny aspekt przy nauczaniu takiego przedmiotu, jakim jest chemia. Przedmioty ścisłe często stanowią dla uczniów spore wyzwanie. Wprowadzenie innowacyjnych metod pozwalałoby na przełamanie bariery poznawczej i pobudzenie ciekawości uczniów – dzieli się swoimi doświadczeniami z kursu nauczycielka chemii Anna Szydłowska.

Nauczyciele podkreślają, że udział w zagranicznych kursach sprawia, że z roku na rok rumskie I LO staje się coraz bardziej konkurencyjne dla renomowanych liceów z Trójmiasta. Ci, którzy wzięli udział w tegorocznym programie Erasmus+, ocenili inicjatywę w ankietach głównie jako „dobrą” lub „bardzo dobrą”. Kolejne osoby szykują się do zbierania międzynarodowych doświadczeń jeszcze w tym roku.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń