Kapituła konkursowa – złożona między innymi z projektantów, architektów i pracowników naukowych – przyjrzała się aż 34 inwestycjom zgłoszonym przez samorządy z całego Pomorza. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 9 z nich, a wśród nich Góra Markowca.
Ostateczne rezultaty konkursu „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego” ogłoszono w poniedziałek 18 listopada w gdańskim Teatrze Wybrzeże. Główną nagrodę 16. edycji przyznano miastu Słupsk za bulwary nad rzeką Słupią, a wyróżnienia otrzymały miasto Gdynia – za piesze połączenie Oksywia przez park leśny – oraz Grupa Inwestycyjna Hossa – za zagospodarowanie terenu byłych koszar wojskowych w Gdańsku-Wrzeszczu, czyli „Garnizon”.
Natomiast Góra Markowca otrzymała nagrodę specjalną „za postrzeganie przestrzeni jako strategicznego zasobu dla rozwoju samorządu lokalnego”. Doceniono w ten sposób przede wszystkim wykreowanie nowej przestrzeni na terenie, który wcześniej był własnością prywatną i został, dzięki intensywnym działaniom miasta, udostępniony mieszkańcom.
– Realizacja stanowi nie tylko ważny przykład kreowania współczesnej tożsamości miasta w oparciu o historyczną funkcję terenu, ale również tworzenia nowych połączeń struktury przestrzennej miasta z walorami rekreacyjnymi Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego poprzez wykreowanie ważnego i atrakcyjnego z uwagi na swoją formę architektoniczną punktu orientacyjnego, który ma potencjał zaistnienia w szerokiej świadomości społecznej ze względu na spektakularność i atrakcyjność architektoniczną obiektu – argumentowała przyznanie nagrody specjalnej kapituła.
Nagrodę z rąk marszałka województwa Mieczysława Struka odebrał wiceburmistrz Ariel Sinicki, któremu towarzyszyli pracownicy urzędu Karolina Kreft i Maciej Iłgowski, architekci Izabela Sykta i Dariusz Sykta z pracowni IDeeS Architektura i Krajobraz oraz Waldemar Kalinowski z firmy MTM będącej wykonawcą inwestycji.
Konkurs „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego” został zainicjowany przez samorząd województwa pomorskiego w 2005 roku. Stanowił wówczas jedną z pierwszych tego typu inicjatyw w Polsce, dając możliwość zaprezentowania osiągnięć wszystkich osób i podmiotów zaangażowanych w proces kształtowania jakościowych rozwiązań projektowych.
W blisko dwudziestoletniej historii konkursu wyróżniono dziesiątki realizacji z różnych części województwa pomorskiego, które uwzględniały przedsięwzięcia o zróżnicowanym charakterze i skali. W tym roku odbyła się już szesnasta edycja tej inicjatywy.