Piątek, 22 listopada 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

I po co nam ten KIS?


I po co nam ten KIS?05.11.2021 r.


Klub Integracji Społecznej – długa nazwa, która tak niewiele mówi o tym, czego można się spodziewać, wchodząc do budynku zlokalizowanym przy ulicy Sabata 3 w Rumi. Bo czym jest KIS? Otóż jednym słowem jest to: zmiana.

Chyba każdy z nas obawia się zmian, ponieważ zmiana oznacza, że musimy zerwać z naszymi przyzwyczajeniami, wyjść poza dobrze znany nam schemat, opuścić strefę komfortu. I ten strach, „że może się nie udać”. A przecież zmiana to szansa na nowe, ciekawe doświadczenie, relacje, a czasem nawet na nowe życie. W Klubie Integracji Społecznej dzieją się takie właśnie zmiany.

Zmiana pierwsza

Mężczyzna. Długi wyrok, osadzenie w zakładzie karnym. Po opuszczeniu celi kompletny brak perspektyw – brak wykształcenia, brak doświadczenia zawodowego, brak podstawowych kompetencji społecznych, brak orientacji w aktualnym rynku pracy, pomieszkiwanie kątem u rodziny. Informacja o wyroku odstrasza każdego potencjalnego pracodawcę. Mężczyzna z każdym dniem traci motywację i nadzieję na „normalne życie”. Trafia do KIS-u. Rozpoczyna konsultacje z psychologiem, bierze udział w warsztatach kompetencji społecznych i zawodowych. Po mniej więcej dwóch miesiącach otrzymuje propozycję odbycia 4-miesięcznego stażu zawodowego jako pracownik gospodarczy w jednostce samorządowej na terenie miasta. Mężczyzna dostrzega, że trud włożony w zmianę zaczyna przynosić rezultaty. Angażuje się w wykonywane zadania, a tym samym przekonuje pracodawcę, że warto dać mu szansę. Po zakończeniu stażu otrzymuje propozycję pracy na pełen etat. Mężczyzna wynajmuje pokój, staje się niezależny finansowo i rozpoczyna nowy rozdział życia.

Zmiana druga

Kobieta. Wyższe wykształcenie zdobyte na atrakcyjnym kierunku studiów. Kobieta wysyła dziesiątki CV i listów motywacyjnych. Potencjalni pracodawcy oczekują jednak doświadczenia zawodowego. Brak odpowiedzi na aplikacje budzi u niej narastającą frustrację i zniechęcanie. Kobieta przez przypadek trafia do KIS-u. Rozpoczyna standardowy proces aktywizacji zawodowej – warsztaty, szkolenia, konsultacje z doradcą zawodowym. Szybko pojawia się oferta stażu w wymarzonym zawodzie. Pracowitość i otwartość na zdobywanie nowych umiejętności skutkują ofertą zatrudnienia po zakończeniu stażu. Kobieta pracuje, rozwija się, ma szerokie plany zawodowe.

 

Zmiana trzecia

Bezdomny mężczyzna. Przebywa w schronisku, jest całkowicie zależny od pomocy społecznej. Ma doświadczenie zawodowe, ale zakręt życiowy, na którym się znalazł, poniósł go poza rynek pracy. Pracownik socjalny kieruje go do KIS-u. Mężczyzna niechętnie zjawia się na pierwszym spotkaniu, pełen obaw podejmuje wyzwanie zmiany swojego życia. Znany scenariusz: warsztaty, szkolenia, konsultacje. Później staż zawodowy i upragnione zatrudnienie. Mężczyzna wynajmuje pokój, staje się osobą samodzielną, niezależną. Po pewnym czasie jest w stanie sam opłacić kurs dokształcający w zakresie obranego zawodu.

 

 

Zmiana czwarta

Samotna matka kilkorga dzieci. Wiele życiowych doświadczeń, część niewarta wspomnień. Dzieci zawsze na pierwszym miejscu, więc pragnienia i potrzeby matki spychane są na dalszy plan. Najpierw pociechy są za małe, aby nawet myśleć o pracy, potem kobieta wątpi, czy w ogóle jakiś pracodawca da jej szansę, ponieważ nigdy nie pracowała, nie ma żadnego doświadczenia. Postanawia jednak poszukać pracy. Pytanie tylko, jak to wszystko ogarnąć? Jak przygotować CV i list motywacyjny? Gdzie szukać ofert? Kobieta rozpoczyna ścieżkę reintegracji zawodowej w KIS-ie. Konsultacje z psychologiem podnoszące poczucie własnej wartości, warsztaty kompetencji społecznych i aktywizacji zawodowej, a także spotkania z doradcą zawodowym, podczas których powstają profesjonalne dokumenty aplikacyjne. Szybko pojawia się oferta stażu zawodowego, a po nim zatrudnienia na ½ etatu. Kobieta realizuje się zawodowo, jednocześnie nie zaniedbując opieki nad dziećmi.

Zmiana piąta

Kobieta w średnim wieku. Kilka ostatnich lat przepracowała za granicą. Z różnych powodów jest zmuszona wrócić do kraju. I co dalej? Postanawia się przekwalifikować. Marzy o zdobyciu nowych umiejętności i rozpoczęciu pracy w innym zawodzie. Pytanie tylko, jak to zrobić? Ktoś znajomy kieruje ją do KIS-u. Poza standardowymi działaniami pracownicy organizują kurs zawodowy, na którym kobieta zdobywa nowe kwalifikacje, a następnie staż w dużej firmie.

 

 

 

To tylko kilka przykładów KIS-owych zmian. Nie zawsze jednak proces reintegracji zawodowej przebiega tak pomyślnie. Opisane historie dotyczą osób, które wykazały się wielką determinacją i uporem w dążeniu do celu. Ale kiedy brakuje wiary, a nadzieja gaśnie, wtedy pracownicy KIS-u szukają rozwiązań, wskazują drogę, motywują i wzmacniają. Od 2018 roku do KIS-u w Rumi trafiło ponad 100 osób, z czego 20 znalazło zatrudnienie w wyniku przeprowadzonego procesu reintegracji zawodowej, 20 zostało skierowanych na staż zawodowy, a 14 skończyło kurs zawodowy podnoszący kwalifikacje. Każdego dnia pracujemy z kolejnymi mieszkańcami. I to właśnie jest KIS – miejsce, w którym wszystko może się zmienić.


Projekt pn. „Klub Integracji Społecznej – Zagórze” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń