W związku z pandemią COVID-19, która utrudnia lub uniemożliwia osobiste załatwienie wielu codziennych spraw, Urząd Miasta Rumi funkcjonuje w zmienionym trybie. Co to oznacza? Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Urząd Miasta Rumi od początku pandemii pozostaje otwarty dla klientów, jednak funkcjonuje w zmienionym trybie – można się przemieszczać jedynie po Biurze Obsługi Mieszkańców, zakrywając usta i nos za pomocą maseczki. Przy wejściu do Biura Obsługi Mieszkańców została ustawiona skrzynka podawcza, w której można składać dokumenty niewymagające potwierdzenia odbioru, bez konieczności kontaktu z pracownikami Biura Podawczego. Większość spraw można jednak załatwić telefonicznie (58 679 65 00 lub 58 679 65 67) oraz elektronicznie (mailowo: urzad@um.rumia.pl lub poprzez strony internetowe: cu.rumia.eu, epuap.gov.pl i pz.gov.pl). Pracownicy merytoryczni poszczególnych komórek obsługują klientów wyłącznie po wcześniejszym umówieniu wizyty, a rejestracja odbywa się internetowo bądź telefonicznie. Dzięki wprowadzonym zmianom czas oczekiwania na załatwienie spraw w budynku urzędu uległ znaczącemu skróceniu.
Urząd Stanu Cywilnego rejestruje akty zgonu bez wcześniejszego umówienia. Odpisy aktów stanu cywilnego są wydawane po złożeniu wniosku za pośrednictwem: platformy ePUAP (epuap.gov.pl), Cyfrowego Urzędu (cu.rumia.eu) lub przez skrzynkę ustawioną w Biurze Obsługi Mieszkańców. Zaświadczenia do ślubu konkordatowego, składanie zapewnień do ślubu cywilnego, a także przyjmowanie uznań ojcostwa oraz załatwianie innych ważnych spraw możliwe jest po telefonicznym umówieniu terminu (58 679 65 21 lub 58 679 65 22).
Wizyta klientów w Wydziale Spraw Obywatelskich, który zajmuje się takimi sprawami, możliwa jest wyłącznie po wcześniejszym jej umówieniu, a rejestracja odbywa się internetowo bądź telefonicznie (58 679 65 28 – dowody osobiste, 58 679 65 77 – ewidencja ludności). Ponadto większość formalności z zakresu spraw obywatelskich (katalog wniosków znajduje się na stronie obywatel.gov.pl) można załatwić elektronicznie w systemie ePUAP (epuap.gov.pl), pod warunkiem posiadania przez klienta profilu zaufanego (pz.gov.pl).
Wszystkie usługi dla przedsiębiorców są dostępne na stronie biznes.gov.pl. Za pośrednictwem tej platformy można m.in. założyć działalność gospodarczą, zmienić dane we wpisie CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej), a także zawiesić, wznowić bądź wykreślić działalność gospodarczą. Dostęp do danych CEIDG wymaga jednak zalogowania się na konto przedsiębiorcy poprzez profil zaufany (pz.gov.pl).
Profil zaufany jest bezpłatnym odpowiednikiem podpisu elektronicznego, który umożliwia załatwienie wielu formalności bez wychodzenia z domu. Aby z niego skorzystać, należy wejść na stronę pz.gov.pl i dokonać rejestracji za pomocą banku, e-dowodu, rozmowy wideo z urzędnikiem (tymczasowe konto) bądź osobiście potwierdzić wniosek w punkcie, np. w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rumi lub placówce Poczty Polskiej (envelo.pl).
Na stronie głównej Cyfrowego Urzędu Miasta Rumi (cu.rumia.eu) znajduje się zestawienie tematyczne wszystkich dostępnych usług. Każda z nich zawiera szczegółowy opis sposobu załatwienia przedmiotowej sprawy, ze wskazaniem niezbędnych załączników i opłat, jeśli są wymagane. Wszystkie usługi zawierają interaktywny formularz, który po uprzednim wypełnieniu i podpisaniu należy przesłać do urzędu (z zastosowaniem profilu zaufanego – pz.gov.pl). W sprawach, które nie mają sformalizowanego formularza, można skorzystać z formularzy ogólnych, dodając odpowiedni załącznik.