Piątek, 29 marca 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Jakie będzie nowe Mevo?


Jakie będzie nowe Mevo?13.01.2021 r.


Ponad 4 tysiące rowerów, w tym tysiąc tradycyjnych, 717 stacji, 6-letni kontrakt z operatorem, decentralizacja ładowania baterii oraz abonament miesięczny w wysokości 30 złotych – to główne założenia nowego systemu roweru metropolitalnego Mevo. Koncepcję udało się wypracować podczas trwającego od kwietnia dialogu konkurencyjnego, w którym uczestniczyło trzech potencjalnych wykonawców. Do 2 marca Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot będzie czekał na ostateczne oferty zainteresowanych współpracą firm.

Efekt rozmów i analiz

Przedstawiciele OMGGS w połowie stycznia spotkali się z mieszkańcami metropolii, by omówić przyszłość Mevo. Zespół projektowy – złożony m.in. z oficerów rowerowych, specjalistów do spraw zamówień publicznych oraz prawników – przedstawił główne założenia nowego systemu, które zostały wypracowane podczas dialogu konkurencyjnego z trzema podmiotami: konsorcjum BikeU i Freebike, firmą Marfina (Movienta) z podwykonawcą Geovelo oraz Nextbike Polska.

Idą zmiany

Główne założenia nowego roweru metropolitalnego opracowano zgodnie z rekomendacjami użytkowników, w oparciu o dotychczasową infrastrukturę i posiadane jednoślady. Mevo 2.0 będzie systemem mieszanym, złożonym z 4099 rowerów – w tym 1000 tradycyjnych oraz 3099 z napędem elektrycznym. Dostępnych będzie 717 stacji, wcześniej było ich 660. System ładowania baterii będzie zdecentralizowany, co oznacza, że punkty ładowania powstaną w każdej gminie. Nowością będzie możliwość wypożyczenia i jazdy na rowerze elektrycznym z rozładowaną baterią, w tym wypadku opłata będzie naliczana jak za rower tradycyjny.  

W przeciwieństwie do Mevo 1.0 tym razem zamawiana będzie usługa, a nie dostawa rowerów. Oznacza to, że operator otrzyma zapłatę za każdy miesiąc funkcjonowania systemu. Ponadto rower metropolitalny będzie działał w trybie „9 + 3” – przez 9 cieplejszych miesięcy dostępne będzie 100 proc. floty, natomiast od grudnia do końca lutego zostanie ona zredukowana do 50 proc.

Stała opłata

Do dyspozycji użytkowników będą 2 rodzaje abonamentów: miesięczny za 29,99 zł oraz roczny za 259 zł. W obu przypadkach każdego dnia będzie można skorzystać ze 120 min jazdy na rowerze tradycyjnym lub 60 min na rowerze elektrycznym. Jeżeli użytkownik nie zdecyduje się na zakup abonamentu, będzie mógł wypożyczyć rower w taryfie minutowej – 15 gr za minutę jazdy na rowerze tradycyjnym i 30 gr na rowerze elektrycznym.

Po staremu

Sposób używania systemu się nie zmieni. Rowery IV generacji będzie można wypożyczać za pomocą aplikacji mobilnej (skanowanie kodu QR), urządzeń wyposażonych w technologię NFC lub kart zbliżeniowych, a także przez centrum kontaktu. Bez zmian pozostanie również system zwrotu, rezerwacji i postoju rowerów.

Powrót jeszcze w tym roku

Wybór najkorzystniejszej oferty i podpisanie 6-letniej umowy planowane jest na marzec. Zgodnie z zapowiedziami potencjalnych wykonawców – system mógłby ruszyć jeszcze w tym roku. Zanim jednak z rowerów będą mogli skorzystać zarejestrowani użytkownicy, 100 jednośladów trafi na kilkutygodniowe testy wewnętrzne. Po tym okresie odbędzie się przynajmniej miesięczny rozruch systemu, podczas którego korzystanie z Mevo będzie bezpłatne.

Rower metropolitalny obejmie swoim zasięgiem 16 gmin – dotychczasowych 14 (Rumia, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Żukowo, Reda, Pruszcz Gdański, Tczew, Sierakowice, Somonino, Stężyca, Kartuzy, Puck i Władysławowo) oraz 2 dodatkowe: Kolbudy i Kosakowo.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń