Środa, 30 października 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Jest nas coraz więcej. Rok 2023 w statystyce


Jest nas coraz więcej. Rok 2023 w statystyce16.01.2024 r.

Panorama miasta – zdjęcie wykonane nad ulicą Dębogórską

„Jestem z Rumi” – w ciągu minionego roku przybyło 380 osób, które mogą tak o sobie powiedzieć. Jak wynika z urzędowych danych, po raz kolejny odnotowano nie tylko wzrost liczby zameldowań, ale i urodzeń. Co ciekawe – jedno z dzieci będzie mogło wskazywać Rumię jako miejscowość, w której przyszło na świat. Szczegółowe statystyki dotyczące miejskiej społeczności można znaleźć w poniższym artykule.

Miejskie zestawienie

Rumia rośnie w siłę – tak mówią urzędowe dane. Miniony rok był kolejnym, w którym przybyło mieszkańców. Swoje miejsce na ziemi znalazło tu kilkaset nowych osób, a łączna liczba zameldowanych to już 47 340 (o 380 osób więcej niż na koniec 2022 roku). Cały czas, podobnie jak w skali kraju, większość stanowią panie – jest ich nieco ponad 52%.

Wśród rumian żyją też obywatele innych państw. Najczęściej osiedlają się tutaj – na pobyt stały lub tymczasowy – osoby pochodzące z Ukrainy i Białorusi. Międzynarodowa grupa mieszkańców to łącznie 302 osoby (w 2022 roku było ich 393).

Ogólnopolskie dane

Zgodnie z wyliczeniami GUS-u (Głównego Urzędu Statystycznego) Rumia jest jeszcze liczniejsza. Pracownicy rządowej administracji bazując na wynikach spisu powszechnego z 2021 roku oraz aktualnych danych dotyczących ruchu naturalnego i migracji, szacują, że liczba rumian sięgnęła już 52 931 osób. W ogólnopolskim zestawieniu Rumia znajduje się w pierwszej setce najludniejszych miast.

Różnica pomiędzy wskazaną przez urząd miasta (47 340 mieszkańców) a GUS (52 931 mieszkańców) statystyką wynika z tego, że samorząd bazuje wyłącznie na liczbie zameldowań.

Nadal przybywa dzieci i małżeństw

Jaki trend demograficzny czeka Rumię w najbliższych latach? Odpowiedzi można szukać w urzędowych statystykach dotyczących m.in. urodzeń i zgonów. W 2023 roku liczba zarejestrowanych zgonów sięgnęła 374 osób (w 2022 roku na terenie Rumi doszło do 367 zgonów, o 7 mniej).

Jednocześnie przybyło więcej noworodków. W 2023 roku miejski licznik zatrzymał się na 382 urodzeniach (o 5 więcej niż rok wcześniej). Biorąc pod uwagę, że w skali kraju liczba urodzeń spada regularnie nawet o kilkanaście procent rocznie, jest to bardzo pozytywna informacja.

Spośród kilkuset małych rumian, których przybyło w ostatnim roku, w jednym przypadku dziecko przyszło na świat bezpośrednio na terenie miasta. Miejscem urodzenia dziewczynki, które wpisywane jest np. w dowodach osobistych, nie będzie zatem – jak to zwykle bywa – miejscowość, w której znajduje się szpital, ale sama Rumia.

Rumianie też coraz chętniej zawierają małżeństwa i zakładają rodziny. W 2023 roku zawarto 211 związków małżeńskich, czyli o 3 więcej niż rok wcześniej.

Najpopularniejsze imiona i nazwiska

Niewielkie zmiany widać na liście imion, które najczęściej wybierają młodzi rodzice z Rumi. Oto najpopularniejsze z nich w 2023 roku:

  • dziewczynki: Maja, Amelia, Laura, Oliwia i Wiktoria
  • chłopcy: Ignacy, Leon, Nikodem, Aleksander, Filip i Maksymilian

Jakie nazwiska powtarzają się najczęściej na liście mieszkańców Rumi? Wiele się nie zmieniło – nadal najwięcej rumian nosi nazwisko Kreft (189 osób), wysoko w zestawieniu są też Wiśniewscy (170 osób), Kowalscy (164 osoby) i Nowakowie (152 osoby).

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń