Poniedziałek, 09 września 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

„Jesteśmy bardzo efektywni w pracy”. Rumia na czele ogólnopolskiego rankingu


„Jesteśmy bardzo efektywni w pracy”. Rumia na czele ogólnopolskiego rankingu30.06.2023 r.

W czerwcowym wydaniu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” ukazał się ranking dotyczący wydatków bieżących na administrację. W budzącym emocje zestawieniu, przygotowanym przez zespół profesora nauk ekonomicznych Pawła Swianiewicza, Rumia zajęła 4. miejsce w kategorii miasteczek powyżej 15 tysięcy mieszkańców.

Pierwszy w historii ranking „Wspólnoty” dotyczący wydatków bieżących na administrację dotyczył 2000 roku, a ostatni był oparty o dane z 2014 roku. Najnowsza edycja stanowi więc porównanie lat 2022 i 2014. Aby obliczyć, jak dużo pieniędzy dany samorząd przeznacza na administrację, eksperci brali pod uwagę wydatki bieżące zapisane w budżecie – w dziale 750 „Administracja publiczna”, z wyłączeniem wydatków na remonty – i dzielili tę sumę przez liczbę mieszkańców podaną przez Główny Urząd Statystyczny. Ponadto samorządy zostały podzielone na kategorie (województwa, miasta wojewódzkie, miasta na prawach powiatu, miasta powiatowe, miasteczka, gminy wiejskie) i podkategorie zależne od liczby mieszkańców. Ostatecznie na szczycie tabel znalazły się samorządy wydające na administrację relatywnie najmniej.

Autorzy podkreślają jednak, że zestawienie nie jest w stanie ukazać zależności pomiędzy wydatkami a ich efektami. Twórcy nie zalecają także traktowania prezentowanych wyników jako jednoznacznej oceny działalności władz lokalnych. Mimo to zestawienie wydatków na administrację uznają za ciekawe i przydatne – zwłaszcza dla szefów urzędów, którzy na tej podstawie mogą porównać swoją jednostkę do innych czy też dokonać wewnętrznego audytu.

Wielu czytelnikom narzuca się dość populistyczne, powierzchowne i niesprawiedliwe wnioskowanie. Sprowadza się ono do tezy, że im niższe wydatki na administrację, tym lepiej, a te samorządy, w których utrzymanie administracji pochłania więcej środków, utrzymują niepotrzebnie rozbudowaną biurokrację i marnują pieniądze podatników na fanaberie urzędników. Prawda jest znacznie bardziej złożona i musimy się pogodzić z tym, że nasze zestawienie daje tylko uproszczony obraz sytuacji. […] większe wydatki na administrację niekoniecznie oznaczają marnowanie pieniędzy podatników. Skutkiem może być lepsza, sprawniejsza obsługa obywateli, a także np. większa skuteczność pozyskiwania funduszy unijnych – czytamy we wstępie do rankingu.

Między innymi dzięki szczegółowemu planowaniu gminnego budżetu, odpowiedniej polityce kadrowej oraz wprowadzaniu innowacyjnych i nieszablonowych rozwiązań Rumia zajęła 4. miejsce w kategorii miasteczek powyżej 15 tysięcy mieszkańców, przeznaczając 346,43 zł w przeliczeniu na mieszkańca. Spośród pomorskich miast w czołówce znalazła się również sąsiednia Reda, zajmując 8. miejsce (370,93 zł na mieszkańca). Tak wysokie lokaty są zarezerwowane dla miast, w których wydatki bieżące na administrację są nawet trzykrotnie mniejsze niż w innych samorządach z tej samej kategorii.

Nasze wydatki są mniejsze niż w innych samorządach przede wszystkim dlatego, że jesteśmy bardzo efektywni w pracy. Już kilka lat temu wiedzieliśmy, że mając mniejszą liczbę pracowników, potrafimy zrealizować stosunkowo więcej zadań. Oprócz tego nie wydajemy środków finansowych na zlecenia wykonania pewnych usług, zamiast tego zatrudniamy osoby do ich wykonywania. Mamy na przykład swojego grafika, zatrudniliśmy więcej osób w planowaniu przestrzennym, które potrafią przygotować plany zagospodarowania przestrzennego od A do Z. Tym sposobem nie wydajemy bardzo dużych pieniędzy na usługi firm zewnętrznych – mówi burmistrz Michał Pasieczny. – Chcielibyśmy oczywiście, aby nasi pracownicy zarabiali znacznie więcej, bo wówczas nie byłoby takiej rotacji, ale nie oszukujmy się – będąc przy Gdańsku, Gdyni, Sopocie czy innych bogatszych gminach, mamy problem z konkurowaniem o pracowników. Niemniej pracuje się u nas bardzo dobrze, atmosfera jest świetna, zespół bardzo dynamiczny. Realizujemy dużo ciekawych zadań, a oferta dla mieszkańców jest szeroka, zwłaszcza jeśli chodzi o sport powszechny, mamy też dobre jednostki kulturalne, świetne organizacje pozarządowe. Wszystko to powoduje, że w Rumi się bardzo dobrze mieszka – dodaje.

Pełny ranking samorządowych wydatków na administrację znajduje się na stronie: www.wspolnota.org.pl.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń