Czwartek, 04 Czerwiec 2020

Jubileuszowy Jarmark Kaszubski zakończony góralskim akcentem


12.08.2018 r.


Tysiące osób przybyło w minioną niedzielę (5 sierpnia) pod Miejski Dom Kultury w Rumi, by uczestniczyć w XXV Jubileuszowym Jarmarku Kaszubskim. Na miejscu czekały różnorodne stoiska, a także konkursy i występy artystyczne – część ściśle związana z lokalną kulturą. Gwiazdą wieczoru był zespół Zakopower.

Obchody kaszubskiego święta rozpoczęły się uroczystą mszą z udziałem pocztów sztandarowych Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Następnie świętujący uczestniczyli w przemarszu, w ramach którego składali kwiaty m.in. przy pomniku księcia Mściwoja oraz przy obelisku biskupa Dominika.

Po symbolicznych uroczystościach, na scenie przy Miejskim Domu Kultury w Rumi nastąpiło oficjalne otwarcie jarmarku. Burmistrz Michał Pasieczny przywitał wszystkich, podziękował za zaangażowanie w kultywowanie kaszubskich tradycji oraz życzył udanej zabawy. Przemawiał również prezes rumskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Ludwik Bach, dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie Tomasz Fopke, a także dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Rumi Agnieszka Skawińska.

Od tego momentu scena należała do artystów. Jako pierwszy wystąpił chór kaszubski „Rumianie”. Podczas kolejnych występów zaprezentował się zespół „Fucus” z Wejherowa, „Bazuny” z Żukowa, finaliści tegorocznej edycji „Rumskiego wokalu”, a także zespół „Bytów” z Bytowa. Gwiazdą wieczoru był „Zakopower”, a wisienką na torcie DJ Disco Rytmy.

Ponadto przez cały dzień mieszkańcy oraz goście mogli korzystać z różnorodnych stoisk, gdzie czekały m.in. kaszubskie pamiątki czy lokalne przysmaki, a także uczestniczyć w rozmaitych konkursach, takich jak wbijanie gwoździ czy wspinaczka na słup. Oczywiście nie mogło także zabraknąć turnieju w „kaszubską baśkę”.

– Jestem pozytywnie zaskoczona, frekwencja zdecydowanie dopisała. Wiele osób było na jarmarku od samego początku, a na chwilę przed wyjściem na scenę gwiazdy wieczoru, plac zapełnił się praktycznie co do centymetra – mówi Agnieszka Skawińska, dyrektor MDK-u. – Kaszubi znów pokazali, że naprawdę potrafią się wspaniale bawić – podsumowuje.

Kalendarz wydarzeń