Czwartek, 18 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Julia Majewska doceniona przez Ministerstwo Kultury


Julia Majewska doceniona przez Ministerstwo Kultury18.06.2024 r.

Zdjęcie grupowe stypendystów, Julia Majewska w środkowym rzędzie, w centralnym punkcie (różowa sukienka). Fot. Narodowe Centrum Kultury / Wojtek Dobrogojski

Pochodząca z Rumi 16-letnia skrzypaczka Julia Majewska otrzymała stypendium Młoda Polska, które przyznawane jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. O granty aplikowało blisko 900 młodych artystów, z czego ostatecznie 107 uzyskało wsparcie finansowe. Otrzymane pieniądze rumianka chce przeznaczyć na zakup smyczków skrzypcowych: mistrzowskiego i barokowego.

Program Młoda Polska adresowany jest do polskich twórców i artystów, którzy mają w swoim dorobku wybitne osiągnięcia w dziedzinie filmu, fotografii, literatury, muzyki, tańca lub teatru. Stypendia mają stanowić impuls do wkroczenia na kolejny etap działalności twórczej.

Procedura wyłaniania stypendystów ma charakter konkursowy. W pierwszym etapie wnioski od strony formalnej ocenia Narodowe Centrum Kultury, w drugim oceny merytorycznej dokonuje komisja powołana przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, który na podstawie rekomendacji komisji finalnie podejmuje decyzje o udzieleniu stypendiów. Wśród stypendystów poprzednich edycji znalazło się wielu uznanych artystów, którzy aktualnie osiągają sukcesy w Polsce i za granicą.

Julia Majewska, pochodząca z Rumi skrzypaczka, z otrzymanym dyplomem

Budżet XXI edycji przedsięwzięcia wyniósł ok. 5,7 miliona złotych, a wartość indywidualnych grantów wahała się od 35 do 55 tysięcy. Tegoroczni stypendyści planują je przeznaczyć m.in. na realizację filmów, spektakli teatralnych, wydanie książek i płyt, organizację wystaw, wyposażenie pracowni, zakup sprzętu multimedialnego oraz instrumentów, a także na rozwój zawodowy, doskonalenie kompetencji i udział w międzynarodowych konkursach i kursach.

Uroczysta gala wręczenia dyplomów tegorocznym laureatom, z udziałem minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanny Wróblewskiej, odbyła się 12 czerwca na Zamku Królewskim w Warszawie. Stypendyści reprezentowali wszystkie województwa, a ich wiek wahał się od zaledwie kilkunastu do 35 lat. Więcej informacji oraz pełną listę stypendystów można znaleźć pod tym linkiem.

Młode pokolenie twórców i artystów to nadzieja i przyszłość polskiej kultury, odpowiedzialność za jej reprezentowanie na świecie. To świeżość pomysłów, poruszanie czułych strun w każdym z nas, inspirowanie, odkrywanie różnorodności, uczenie wrażliwości na drugiego człowieka. Mam nadzieję, że tegoroczni laureaci programu będą podążać śladami wspaniałych poprzedników, którzy na początku swojej drogi również skorzystali ze stypendium Młoda Polska. „Inspiracja istnieje, ale musi cię zastać przy pracy” – mawiał Pablo Picasso. Wierzę, że udział w programie utwierdzi uczestników w przekonaniu o słuszności obranej ścieżki zawodowej i będzie silnym motywatorem do dalszej wytrwałej pracy, która zaowocuje sukcesami artystycznymi i uznaniem publiczności – podkreślił Robert Piaskowski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury będącego instytucją zarządzającą programem.

Julia Majewska z mamą Alicją

To niejedyny sukces, który w ostatnim czasie odniosła Julia Majewska. Rumska skrzypaczka otrzymała także stypendium The Purcell School for Young Musicians – brytyjskiej szkoły muzycznej uznawanej za pierwszą i najstarszą tego typu instytucję w kraju, która stawia na kompleksowy rozwój młodych artystów. Od września Julia rozpocznie tam naukę, kontynuując liceum.
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń